Český hudobník ONDŘEJ HEJMA si k sedemdesiatke doprial hudobný DÁREČEK.

Český rockový hudobník Ondřej Hejma, líder skupiny Žlutý pes, oslávil minulý týždeň sedemdesiate narodeniny. Nadelil si k nim Dáreček. Sólový album speváka, skladateľa, textára a spisovateľa vyšiel v piatok 5. februára.

Na svojom sólovom albume, ktorý je výsledkom päťročného úsilia, Hejma ponúka deväť nových nahrávok, ktoré autorsky aj štýlovo pokrývajú celý jeho súčasný svet, inpšpirovaný nielen klasickým blues (Finanční tíseň), ale aj folkom (Slepou uličkou), indie rockom (Evropanka Blanka) a vokálnymi harmóniami kalifornského west-coastu (Bytosti). „Vždycky jsem měl slabost pro písničkovou tvorbu šedesátých let, kde se právě všechny tyhle žánry spojujou. Hledal jsem parťáky, kteří by to se mnou dali dohromady, a tak vzniklo příležitostné sdružení pro klubové koncerty, a nakonec tohle album. Něco jako Traveling Wilburys“.

Ondřej Hejma nahral album s Kateřinou Pelíškovou z kapely Gaia Mesiah a mladým pesničkárom Jiřím „Nick“ Trpákom. Všetci traja sa na výsledku podieľali autorsky aj interpretačne. Okrem pôvodných piesní sa na albume objavuje aj Dylanova Desolation Row a Angel from Montgomery, ktorú napísal nedávno zosnulý John Prine. „Dylan je klasika, ten dotyk génia mě vždycky baví, takže jsem ani tentokrát neodolal. John Prine bylo naopak zjevení, vůbec jsem ho neznal a teprve nedávno jsem se dozvěděl, že je to Dylanův nejoblíbenější písničkář“, vysvetľuje svoj výber Hejma, ktorý obe coververzie opatril českými textami.

Zásadným prínosom pre album bola hudobná réžia a aranžmán Jana Ponocného, v ktorého štúdiu sa väčšina songov nahrávala. Mix, mastering a ďalšie tracky potom vznikali v štúdiu v spolupráci Lukáša Martinka a Michala Šindelářa. Prvý singel z albumu, pieseň Evropanka Blanka, Ondřej Hejma vydal už minulý rok na jeseň a odvtedy sa jej darí v českých rozhlasových hitparádách.

Zdroj: TS