Česká komédia Bajkeri predstavuje oficiálny trailer.

Česká komédia Bajkeri režiséra Martina Koppa v týchto dňoch predstavuje oficiálny trailer a plagát k filmu. Slovenskí diváci sa na kinopremiéru môžu tešiť už 26. októbra. Medzi celou plejádou českých hviezd si jednu z hlavných úloh zahrala slovenská speváčka Celeste Buckingham.

Tohtoročné leto sa nieslo v znamení nakrúcania nového českého filmu. Filmová novinka Bajkeri vznikala od mája až do konca júna. Nakrúcalo sa v metropolitnej Prahe i v krásnej prírode v okolí mesta Telč vo Vysočine ale tiež v prostredí Českej Kanady v južných Čechách.

Snímka je celovečerným režijným debutom Martina Koppa (1983). „Bajkeri sú najmä o mladej generácii vo veku okolo 17 rokov a o tom, že by títo mladí mali občas vytiahnuť hlavy zo svojich temných izieb, sociálnych sietí, videohier, vyjsť na čerstvý vzduch a skutočne niečo zažiť!“ hovorí o svojom najnovšom filmovom počine Martin Kopp, ktorý má na konte réžiu tv seriálov Ulica, Vinári, Ohnivé kura, a je tiež spolutvorcom kultového futbalového Vyšehradu.

Zárukou kvality a pútavého príbehu je scenár z pera Petra Kolečka, ktorý je okrem iného čerstvým držiteľom Českého leva za scenár k filmu Masaryk: Tým, čo rozhodlo, že som prijal ponuku napísať teenagerskú komédiu, bol námet o chlapcoch, ktorí sú kvôli sociálnym sieťam trochu odrhnutí od reality a bicykle sú prostriedkom,  ako ich dostať do reálneho života.  To ma zaujalo, styk s tou youtubovou a twiterovo – facebookovou generáciou, ktorá ma zaujíma a zároveň je pre mňa úplne nepochopiteľná…“ prezrádza Petr Kolečko.

K celej plejáde českých hviezd, ktoré si v Bajkeroch zahrali, si tvorcovia vybrali ako slovenskú známu tvár speváčku Celeste Buckingham. „Zvykli sme sa chodiť bicyklovať rekreačne s otcom a teraz som bicykel zase vytiahla práve kvôli Bajkerom. Pri mojej práci sa často pohybujem medzi staršími ľuďmi, takže sa teším z tejto partičky mojich rovesníkov! Myslím, že sme si navzájom veľmi sympatickí. Bolo to, akoby sme boli všetci niekde v tábore,“ teší sa speváčka, ktorá mala k športu od detstva blízko: „Päť rokov som  súťažila v latinskoamerických a spoločenských tancoch. Ale keď som začala chodiť  na strednú školu, musela som si vybrať medzi tancom a spevom a spev zvíťazil,“ hovorí Celeste alias filmová bajkerka Hanka. Myslím si, že vám postava Hanky bude dosť sympatická,“ dodáva s úsmevom slovenská hviezda filmu.

V hlavných úlohách sa predstaví trojica mladých českých hercov – Adam Mišík, Jan Komínek a Vojtěch Machuta. „Ja hrám chlapca, ktorý je tak trochu z iného sveta, povedal by som, že je z Marsu a dostane sa sem na planétu Zem,“ predstavuje svojho hrdinu Davida hviezda šou Tvoja tvár má známy hlas Adam Mišík, ktorý sa za veľkého cyklistu nepovažuje. „Jáchym je inteligentný, ale je to skôr taký asociál, v chatovaní s dievčatami sa orientuje, ale pri reálnom stretnutí nie je veľmi zdatný rečník,“ hovorí o svojej postave Davidovho filmového nevlastného brata Jáchyma herec Jan Komínek, známy  zo seriálov Ulica, Znamenie koňa alebo Svadby v Benátkach či z rozprávky Pravý rytier. Davidovho a Jáchymovho kamaráta Sašu si zahral herec Vojtěch Machuta, ktorého diváci môžu poznať zo seriálu Gympl s (r)učením omezeným alebo Vinári.

Na dievčenské sedadlá zasadnú okrem Celeste české herečky Julie ŠurkováŠtěpánka Fingerhutová, známa tiež vďaka komédii Dvojníci a exotická speváčka a tanečníčka Esther Lubadika, ktorá zažiarila v jednej zo sérii súťaže Česko Slovensko má talent.

V postavách rodičov a ich partnerov uvidíme Hanu Vagnerovú, Pavla Nečasa, Tomáša Matonohu, Vandu Hybnerovú, Michala Suchánka či Václava Postráneckého.

Hana Vagnerová hrá priateľku Davidovho otca a zároveň pôvabný dozor trojice chlapcov na  cyklotúre„To je naozaj vtipné, že už som v úlohe staršieho dozoru,“ smeje sa Hana Vagnerová a ako prezrádza, najviac ju teší, že jej postavu tvorcovia nenapísali, ako zlú „semetriku“.

Obľúbený český herec Tomáš Matonoha, ktorý s režisérom nakrúcal už seriál Vinaři, stvárnil postavu Davidovho otca. Ten sa svojou záľubou k cyklistike netají: „Bicykle sú geniálny vynález a čím je človek starší, tým viac si váži zdravie, takže odkedy mám kĺby v poriadku, snažím sa jazdiť.“ 

Na cyklovýlete sa partička zoznámi s týmom rýchlokorčuliarok, ktoré nemilosrdne trénuje  Záhorský stvárnený Pavlom Nečasom: „Bicykle milujem, jazdím od detstva…, ale jazdím tak „od hospody k hospodě“. Mám rád tie veci okolo – tie partičky a keď si môžem zamakať do kopca. A mám rád, keď potom za odmenu idem dole kopcom. Je to báječne strávený deň.“

Scenár Petra Kolečka  vrátil k životu zabudnutý šport, ktorým je „bicyklebal“. Československo bývalo jeho veľmocou vďaka mnohonásobným majstrom sveta, legendárnym bratom Pospíšilovým. Režisér Kopp si ako reprezentanta tohto športu vybral českého herca Václava Postráneckého: „Stretlo ma veľké šťastie – hrám víťaza východonemeckého pohára v bicyklebale. To je taká druhá česká liga, kúsok za bratmi Pospíšilovými,“ hovorí herec, ktorý sa pokúšal o profesionálnu cyklistickú kariéru.

Bicyklebal zlákal do filmu tiež Michala Suchánka, filmového partnera Vandy Hybnerovej. Ako prezrádza, každá rola je výzva: „Hrám Dušana. Dušan je dobrý chlap… teraz hrám opitého Dušana, a to sa mi hrá dobre. Uvidíme, ako zvládnem, ak pôjde Dušan do knižnice alebo do Technického múzea,“ opisuje Suchánek postavu Dušana svojím typickým humorom.

Azda jedinou herečkou, ktorá si v Bajkeroch nemusí sadnúť na bicykel, je Vanda Hybnerová ako Davidova matka a bývalá manželka Tomáša Matonohu. „Ja nie som vášnivý cyklista a v tomto filme môj vzťah k cyklistike ani nie je podstatný, pretože moja „pošahaná psychiatrička“, ktorú tu hrám, sa živí skôr tým, čo hovorí, než tým, čo vykoná,“ smeje sa herečka, ktorá síce nemá vzťah k bicyklom, no jej vášňou je jazdenie na koni.

Tvorcovia Bajkerov sľubujú  zábavnú letnú komédiu v štýle Snowboaďákov a Rafťákov. Nevlastní bratia Jáchym a David trávia spoločne s kamarátom Sašom väčšinu času vo svete sociálnych sietí. Synonymom vzťahov sú pre nich virtuálne chaty s dievčatami, ktoré nikdy nevideli, ich obživou je falošná módna show, v ktorej sa predstiera niečo, čo ani neexistuje a najväčší životný problém predstavuje vybitý mobil alebo nefunkčná wifi. 

Na nátlak rodičov sa pod vedením Davidovej pôvabnej „macochy“ Terezy vydávajú na dvestokilometrový cyklovýlet. S prekvapením zisťujú, že tam vonku je skutočný svet, v ktorom život znamená viac, než len status na facebooku, ozajstné dievčatá vyzerajú akosi lepšie, než kreslené akčné hrdinky z počítačových hier a k láske patrí tiež sex.

Zrážka so životom síce nesie isté úskalia, ale s humorom sa dá zvládnuť nielen výšľap do strmého kopca, stavba stanu, chýbajúca elektrická zásuvka, ale tiež sok v láske…

Hudbu k filmu Bajkeri zložil uznávaný český skladateľ Jan P. Muchow. Uvedenie filmu sprevádzajú tiež dve hudobné prekvapenia – pieseň Adama a Vladimíra Mišíkovcov Variace na renesanční téma: https://m.youtube.com/watch?v=qF8tqpQogPY a skladba One Life v podaní Adama Mišíka a Celeste Buckingham: www.youtube.com/watch?v=mFtpda5Y4rE

Zdroj: TS