CERMAQUE: Od písničkářství k rapu a zpět.

Lament je ambiciózní projekt Cermaque na kterém se podílely tři desítky hudebníků a producentů. Jubilejní 10. studiová deska písničkáře Jakuba Čermáka překračuje hranice žánrů i stylů a to i díky dlouhé řadě hostů jako jsou Tomáš Tkáč, Karlsson, Aid Kid, Jan Kratochvíl (Dva) nebo kapela Květy.

Kytaru nahradila originální elektronika, folkový zpěv se rytmizuje do alternativního rapu, nad bouřemi bitů se vznášejí dívčí chóry, soucit střídá vztek, empatie válčí proti samotě a odcizení. Tohle není žaloba, ale žalozpěv, tohle je Lament.

Artist: Cermaque
Album: Lament
Datum vydání: 22.5.2020
Streaming multilink: https://bit.ly/cermaquelamet
Indies Scope: https://www.indies.eu/alba/4922/lament/

Od písničkářství k rapu a zpět. „Často poslouchám francouzský a anglický rap a chyběla mi v češtině deska, která by byla názorová a aktivistická, ale zároveň ne ramenatá, která by byla drzá, ale zároveň sociálně citlivá a empatická, rapová deska s texty, z jejichž jazyka a obraznosti by nemusel posluchač mít osypky. Pár let trvalo, než jsem sebral odvahu a čas takovou vysněnou desku zkusit natočit sám. A to navzdory skutečnosti, že rapovat vlastně neumím,“ tvrdí Čermák.

Na 14 skladbách Lamentu spolupracovalo 38 lidí. Téměř každého tracku se zhostil jiný producent či beatmaker, výraznou stopu na Lamentu kromě výše zmíněných producentů nechali např. i Ondřej Slavík (Zrní) nebo Elshish (Budoár staré dámy). O ženské vícehlasy se zasloužil brněnský sbor Tulení kůže i řada hostujících zpěvaček, uslyšíte tu také přátelé, kteří autora v minulosti doprovázeli naživo, např. Kaiu Macha, francouzské manžele Reberovi nebo Toma Háčka (Listolet). O závan rapu skutečného se postaral teplický ďábel David Vinkler alias Echo.

Zásadním a jednotícím spolupracovníkem na desce byl Ondřej Ježek, u kterého jsem nahrával většinu vokálů a který průběžnými vhledy, kreativní kritikou i náročným finálním mixem dal téhle jinak celkem kolážovité desce jednotný zvuk a jasnou vizi. Ondra má na desce dokonce i svůj vlastní beat, asi nejdivočejší a nejbombastičtější věc s názvem Za hranou,“ upřesňuje Jakub Čermák a pokračuje: „Pokusili jsme se natočit co nejživější desku o jedné umírající epoše. To album je angažované, ale nakonec zase veskrze osobní, plné otázek. V posledku stejně všichni zápasíme s těmi nejvnitřnějšími a nejosobnějšími traumaty a démony – i když se démoni velice příbuzní zrovna prohání i světovou politikou a ekonomikou.

Desku vydává autorovo kmenové vydavatelství Indies Scope 22. 5. 2020 ve třech verzích: 44minutová mutace vůbec poprvé na LP, 53minutová na CD a 47minutová varianta jako download.

Seznam skladeb:
1)  LAMENT (prod. Cermaque)
2)  CTRL-S (prod. Mikuláš Smoleň, feat. Echo)
3)  CHTĚL BYCH TO NEVĚDĚT (prod. Karlsson)
4)  ÚČELOVÝ ČLOVĚK (prod. Tom Háček)
5)  FLORENC (prod. Tomáš Tkáč)
6)  ZA HRANOU (prod. Monzun Kandahar)
7)  SAMURAJ (prod. Květy, feat. M. E. K.)
8)  ALIENI (prod. Kaia Mach)
9)  KALEIDOSKOP (prod. Aid Kid)
10) DARKNET (prod. Tomáš Tkáč)
11) KOBRA (prod. Honza Kratochvíl)
12) POLOČAS ROZPADU (prod. Ondřej Slavík)
13) BLOUMÁNÍ (prod. Elshish)
14) MAELSTRÖM (prod. Květy)

Chóry na Lamentu (2, 5, 6, 9, 11, 13) nazpívaly TULENÍ KŮŽE ve složení: Pavla Kopřivová, Markéta Urbánková, Marika Volfová a Zuzana Rýdlová; a to včetně fragmentů písní Naci en Alamo (2), U lisi (5), Ander sevdaluk (6), Tonada de Luna Llena (11) a Lale shemozula (9)

Na desce dále účinkovali: Anička Břenková (zpěv 7), Ashley Sarrah Abrman (zpěv 2), Bára Hubáčková (zpěv 4), Bára Ungerová (zpěv 11), David Vinkler (rap 2), Dušan Souček, Honza Kratochvíl (produkce 11), Jakub Čermák (rap 1-14, irské bouzouki 1), Jan Unger (zpěv 11), Jitka Šuranská (lament ze zásvětí 8), Jokum Unger (rap 11), Jono Heyes (trubka 1), Kaia Mach (produkce 8), Karlsson (produkce 3), Ladislav Šiška (produkce 13), Martin Kučera (trubka 12), Mikuláš Smoleň (produkce 2) Nuku Unger (rap 11), Ondřej Ježek (produkce 6, zpěv 7), Ondřej Mikula (produkce 9), Ondřej Slavík (produkce 12), Raisa Reber (zpěv 12), Rémy Reber (kytara, zpěv 12), Tom Háček (produkce 4), Tomáš Tkáč (produkce 5, 10) a kapela Květy (7, 14) ve složení Martin Kyšperský (produkce, klávesy, baskytara, ukulele, elektronika a rap), Aleš Pilgr (produkce, elektronika, stolní fotbal a perkuse), Ondřej Kyas (klávesy, kalimba a perkuse), Jakub Kočička (bicí); a kočka Mikeška

Fragment použité písně Veinte años (12) přeložila do portugalštiny Raisa Reber

Na desce je použit hlas a slova Blanky Battaglii (14) z dokumentu Paní Le Murie a Erazima Koháka (9) z Dokumentu pro lidi, oboje najdete na YT. Zvuky tuleňů zesílené ledovcem (1) pochází z dokumentu Wernera Herzoga Encounters at the End of the World, taktéž zdroj: YT

Deska by nevznikla bez podpory 142 přispěvatelů na hithit.cz. Děkujeme!

Echo (2) a Martin Kyšperský (7) rapují své vlastní texty.
Autorem všech ostatních textů je Jakub Čermák

Mix, mastering, kreativní dozor a celková produkce:
Ondřej Ježek (Studio JÁMOR)
Cover art: Julie Ježková
Foto: Zara Wildmoons