Bratislavské Jazzové Dni 2016: Svetový big band, jedinečná one man show a dvojica Vitouš-Stivín – Džezáky už o mesiac!

Miroslav Vitouš a Jiří Stivín, Rozhlasový Big Band Gustava Broma a izraelská kontrabasová hviezda Adam Ben Ezra – program džezákov bude aj tento rok hudobne žánrovo pestrý, ponúkne nielen hudobné legendy, ale aj talenty budúcnosti. V Bratislave už o mesiac, od 21. do 23. októbra.

Miroslav Vitouš a Jiří Stivín – dve muzikantské legendy, ktoré sa poznajú už desaťročia, ich spoločné koncerty sú však vzácnosťou. Slávny hráč na kontrabas, Miroslav Vitouš, patrí medzi zakladateľov kultovej skupiny Weather Report, hrával aj s prvou hudobnou ligou – Miles Davis, Duke Ellington, Chick Corea, Herbie Hancock a to je len časť jazzových velikánov, s ktorými stál na pódiu. Multiinštrumentalista Jiří Stivín je nekorunovaným kráľom jamm session, ktorý na pódium prináša odľahčenosť, úsmev a dobrú náladu. Koncertná improvizácia týchto dvoch hudobných legiend prinesie v sobotu 22. októbra do Bratislavy čerstvý a fantastický jazz, zaujímavý nielen pre hudobných fajnšmekrov.

Koncert orchestru či big-bandu je vždy veľkým zážitkom. Jedinečnú energiu na Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa tento rok prinesie Rozhlasový Big Band Gustava Broma, ktorý je jeden z najlepších bigbandov sveta. Už od roku 1940 je neoddeliteľnou súčasťou československej hudobnej histórie. Od roku 1995, po smrti Gustava Broma, funguje pod vedením Vlada Valoviča. Na džezákoch budú koncertovať v nedeľu 23. októbra.

sbig_band_brom

Izraelský kontrabasista a hudobný one man show génius Adam Ben Ezra patrí medzi čierne kone festivalu. Vo svojej hudbe kombinuje moderný jazz, rock a world music. Nadaný multiinštrumentalista hral od piatich rokov na husle, od deviatich na gitaru, neskôr pridal flautu, kalvír, klarinet a oud. Čaru kontrabasu prepadol v šestnástich a odvtedy je to jeho hlavný nástroj. Adam Ben Ezra (ABE) dokáže pomocou efektov a pedálov sám zahrať tak, ako keby znel malý orchester. V Bratislave sa predstaví v piatok, 21. októbra.

 

Nik West – obľúbená basgitaristka, spoluhráčka Princea, Caro Emerald – prvá dáma electroswingu či latino kubánska kapela Tiempo Libre, aj na tieto hviezdy lákajú tohtoročné, hudobne pestré Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa od 21. do 23. októbra. V úlohe coheadlinerov si slovenské publikum vychutná džez 21. storočia v podaní kapely GoGo Penguin, talianskeho trubkára Enrica Ravu či neworleanského pianistu Jona Clearyho. Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa sa budú konať od 21. do 23. októbra v bratislavskej Inchebe. Jednodňové vstupenky aj permanentky sú už v predaji v sieti Ticketportal. Viac informácií nájdete na www.bjd.sk.

Zdroj: BJD