Bratislavské bábkové divadlo uvádza novú inscenáciu s popredným českým Divadlom Drak.

Bratislavské bábkové divadlo uvedie 13. januára novú inscenáciu Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko, ktorá vznikla v koprodukcii s českým Divadlom Drak. Impulzom na jejvznik bolo 30. výročie zániku Česko-Slovenska.

Na javisku sa stretnú bábkoherci z oboch krajín s cieľom vytvoriť pravú česko-slovenskú bábkovú hru. Na scénu tak prichádzajú postavy, ktoré najväčšmi vystihujú stereotypy našich národných charakterov –za českú stranu zhovorčivý, no i prospechársky Gašparko a za Slovensko odvážny, ale aj patetický Jánošík –, aby spolu zažili dobrodružstvo v majestátnych slovenských horách a rozprávkových českých lesoch.

Do bábkovej inscenácie zároveň činoherne vstupujú herci, z ktorých si každý chce presadiť to svoje. Diváci tak sledujú skupinu Čechov a Slovákov, ktorí odrazu musia fungovať v spoločnom priestore.

„Nechceli sme robiť dejepisné divadlo a naša inscenácia ani nechce nastavovať zrkadlo konkrétnym historickým situáciám a konfliktom. Chceme hovoriť o stretávaní svojich pováh, o svojich pohľadoch na seba a na tých druhých, na to, kde vzniká zášť a kde sa vieme obohatiť,“ hovorí Tomáš Jarkovský, spoluautor inscenácie a riaditeľ Divadla Drak.

„Veľmi rýchlo sme narazili na stereotypy, ktoré sme preniesli do inscenácie a ktoré sú dôležitým zdrojom jej humoru, pretože ich vnímame s odstupom,“ dopĺňa Peter Galdík, dramaturg Bratislavského bábkového divadla a spoluautor inscenácie. „Pre spolužitie v jednom útvare je totiž dôležité nielen vedieť ustúpiť, ale aj počúvať a navzájom sa vnímať.“

Text inscenácie pripravil Peter Galdík a Tomáš Jarkovský. O režisérsku stoličku sa delí umelecký šéf Divadla Drak Jakub Vašíček so slovenským režisérom Šimonom Spišákom. Scénu a bábky navrhol scénograf Karel Czech, kostýmy výtvarníčka Tereza Vašíčková a hudbu zložil Daniel Čámský. Predstavia sa členovia oboch umeleckých súborov Ľuboš Janák, Frederika Kašiarová, Ľubomír Piktor, Šimon Dohnálek, Milan Hajn a Pavla Lustyková.

„Sme divadlá pre deti a mládež a túto inscenáciu budeme hrať aj pre divákov, pre ktorých je rozpad v roku 1993 veľmi vzdialený. Preto je veľmi užitočné pripomínať si a skúmať fenomén nášho vzťahu. Z pragmatického rozhodnutia, ktoré stálo pri vzniku Česko-Slovenska, totiž vzniklo niečo, čo prežilo pôvodný zámer a žije dodnes. Preto je dôležité, aby sa to nerozpustilo v samozrejmosti,“ hovorí Tomáš Jarkovský.

„Fenomén Česko-Slovenska je dvojznačný, sme bratské národy a naše vzťahy sú výborné, zároveň sa však medzi nami objavujú predsudky a krivdy. Aj byť spolu, aj nebyť spolu. Náš výnimočný vzťah však môže pokračovať bez ohľadu na rámec štátnosti a práve táto koprodukcia predstavuje príklad živej spolupráce na kultúrnom poli,“ uzatvára Peter Galdík.

Inscenácia Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko je určenádivákom od 10 rokov. Slovenská premiéra sa uskutoční 13. januára 2023 v sále Radošinského naivného divadla v Bratislave, česká premiéra sa odohrá 13. 5. 2023 v Divadle Drak v Hradci Králové. Vznik inscenácie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Anotácia:

Zapísaný spolok slovenských a českých bábkarov uvádza: Zbojník a Gašparko
Koprodukčný projekt s českým Divadlom Drak pri príležitosti 30. výročia rozpadu Česko-Slovenska.

Česko-Slovensko sa rozpadlo pred 30 rokmi. Zánik spoločného štátu však neznamenal koniec blízkosti dvoch národov, práve naopak. Pri prekročení štátnej hranice sa necítime ako v cudzine a Čechov radi nazývame bratmi. Z vrúcneho priateľského vzťahu sa zrodila aj výnimočná koprodukčná inscenácia vspolupráci s Divadlom Drak z Hradca Králové. Na javisku sa stretnú českí a slovenskí herci s cieľom vytvoriť pravú a nefalšovanú, originálnu česko-slovenskú inscenáciu. Kde však začať? Kto reprezentujenaše špecifické národné povahy a ako ich spojiť do jedného celku? Na pomoc prichádza udatný Jánošík zaslovenskú a utáraný Gašparko za českú stranu. Spojenie dvoch nespojiteľných naturelov vedie k zážitkomv slovenských vysokých horách aj v romantických českých hájoch. Kam však celý príbeh smeruje? A spĺňaočakávania a predstavy jednej či druhej strany? Bábkovo-činoherná inscenácia je metaforou nažívania vjednom útvare. Dokážeme robiť kompromisy v záujme spoločných cieľov? No akí vlastne sme? A akovnímame druhých? A existuje vôbec niečo ako národný charakter?

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Veková kategória: 10+
Trvanie: 70 minút
Text, dramaturgia: Tomáš Jarkovský, Peter Galdík
Použité básne: Orol vták (Janko Kráľ), Smrť Jánošíkova (Ján Botto), Kráľohoľská, Mor ho! (Samo Chalupka)
Réžia: Šimon Spišák, Jakub Vašíček Scéna, návrh bábok: Karel Czech
Bábky: Jiří Bareš, Roman Marek, Vladimír Sosna, Štěpán Uherka Kostýmy: Tereza Vašíčková
Hudba: Daniel Čámský

Vyrobili dielne Divadla Drak: Roman Beran, Michaela Kudelková, Hana Kopová, Štěpán Uherka, Tereza Vašíčková
Hrajú: Ľuboš Janák, Frederika Kašiarová, Ľubomír Piktor, Šimon Dohnálek a. h., Milan Hajn a. h., Pavla Lustyková a. h.
Fotografie: Juraj Starovecký

Zdroj: TS