Bratislava v pohybe vyzbierala pre Ukrajinu vyše 1300 eur, festival sa uskutoční od 4. do 22. októbra 2022

Celý výťažok zo vstupného minisérie DANCE ON, viac ako 1300 eur, odovzdá festival Bratislava v pohybe na pomoc Ukrajine prostredníctvom neziskovej organizácie Človek v ohrození. Medzinárodný festival súčasného tanca sa aj tohto roku uskutoční v októbri, v dňoch od 4. do 22. Otvorí ho slávny belgický súbor Peeping Tom, ktorý má na Slovensku svoje publikum. Záštitu nad 26. ročníkom prestížneho festivalu prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo, novým partnerom sa stáva Nadácia Tatra banky. 

Vojna na Ukrajine naďalej pokračuje a naša pomoc ľuďom, ktorí sa pred vojnou rozhodli utiecť na Slovensko alebo statočne odolávajú vo svojej krajine, je stále veľmi potrebná. Preto sme radi, že vďaka projektu Dance On a vďaka našim divákom, ktorí si zakúpili vstupenku na predstavenia, môžeme organizácii Človek v ohrození odovzdať celý výťažok zo vstupného vo výške 1346,82 €. Celá suma je určená na pomoc Ukrajine. Chceme sa poďakovať všetkým, ktorým situácia našich susedov nie je ľahostajná a ktorí naďalej pomáhajú,“ povedala výkonná riaditeľka festivalu Bratislava v pohybe Katarína Figula. Pomoc Ukrajine mala dve podoby, okrem finančnej podpory to bola aj samotná možnosť prezentácie ukrajinských umelcov/umelkýň v rámci programu DANCE ON. 

Minisériu tvoril česko-slovensko-maďarský výber, ktorému dominovali zaujímavé témy, špecifický pohybový rukopis a kvalitné podanie vyzretých interpretačných osobností. Diváci/diváčky mohli spoznať aktuálnu tvorbu choreografiek Cécile da Costa, Rity Góbi a na programe bola aj slovenská premiéra česko-slovensko-maďarskej koprodukcie SOFT SPOT; išlo o spoluprácu slovenských tanečníc Martiny Hajdyly, Sone Ferienčíkovej a maďarskej choreografky Adrienn Hód. DANCE ON sa konalo tri večery, 30. mája, 6. a 17. júna 2022 v A4 – Priestore súčasnej kultúry.

„Verím, že tri inscenácie a sprievodný program, ktoré sme uviedli v rámci minisérie Dance On, obohatili pestrosť ponuky tanečných predstavení v Bratislave, že do divadla prilákali nielen milovníkov tanca, ale i nových divákov. Som rada, že sa na svoje kolegyne zo zahraničia prišlo pozrieť i veľa domácich umelcov a umelkýň, lebo našim cieľom bolo inšpirovať, ale aj konfrontovať domácu scénu so scénou od susedov,“ povedala umelecká riaditeľka a zakladateľka festivalu Miroslava Kovářová.

Okrem predstavení DANCE ON ponúka i osvedčený formát online rozhovorov umeleckej riaditeľky Miroslavy Kovářovej s tvorcami/tvorkyňami prezentovaných diel, ktoré sú stále k dispozícii.

rozhovor s RITOU GÓBI: https://www.facebook.com/bratislavavpohybe/videos/401781691670399
rozhovor s ukrajinským umelcom, autorom tanečného filmu MONOCHROME Antonom Ovchinnikom: https://www.facebook.com/watch/?v=549111639927659
rozhovor s MARTINOU HAJDYLOU a SOŇOU FERIENČÍKOVOU:  https://www.facebook.com/bratislavavpohybe/videos/970061926998142
rozhovor s CECILÉ DA COSTA: https://www.facebook.com/bratislavavpohybe/videos/553067086442183

Predstavenia v rámci DANCE ON boli realizované v rámci projektu Aktivity Asociácie Bratislava v pohybe, projekt z verejných zdrojov podporil Fond na Podporu umenia.

26. ročník Medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe sa uskutoční od 4. do 22. októbra 2022 a prinesie viacero noviniek. Jednou z nich je aj nový partner festivalu, Nadácia Tatra banky. „Veľmi nás teší, že Nadácia Tatra banky ako strategický partner festivalu Bratislava v pohybe prispieva k zviditeľneniu inovatívneho súčasného tanca. Toto podujatie, uznávané aj v európskom kontexte, nepochybne patrí medzi to najlepšie, čo sa dá v Bratislave v tejto oblasti vidieť a zažiť,“ uviedol Michal Liday, predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky.

„Poslaním festivalu Bratislava v pohybe je každý rok predstaviť divákom v Bratislave a na Slovensku to najzaujímavejšie zo súčasného tanca vo svete. Máme veľkú radosť, že sa nám podarilo pre festival a súčasný tanec získať nového strategického partnera – Nadáciu Tatra banky. Aj vďaka podpore od Nadácie ponúkneme fanúšikom súčasného tanca program 26. ročníka festivalu bohatý na umelecky hodnotné a divácky atraktívne predstavenia stálic i vychádzajúcich hviezd európskeho a svetového súčasného tanca,“ uviedla výkonná riaditeľka festivalu Katarína Figula.

Zdroj: TS