Bratislava bude žiť oslavou ONE DAY JAZZ festivalu

Názov ONE DAY JAZZ festival možno evokuje jednorázovú akciu, no opak je pravdou. Fanúšikovia dobrej hudby si v priebehu rokov zvykli na príjemné prekvapenia, keďže „ONE DAY“ sa počas roka opakovane vynára s hudobným menu, aké nedokáže naservírovať ani jedno z domácich podujatí. Beyond music – takto by mohlo znieť motto celoročných hudobných slávností, prepájajúcich umenie s porozumením a toleranciou.

ONE DAY JAZZ festival je súčasťou európskej scény už pätnásť rokov a svoje narodeniny sa chystá osláviť adekvátnym spôsobom. Prepojenie jubilujúceho podujatia s Bratislavským kultúrnym letom bude naozaj výrazné a obyvatelia i návštevníci hlavného mesta ho zažijú v novej intenzite. Vo štvrtok 15. júna roztancovali bratislavské Hlavné námestie priekopníci európskych fusion-funkových smerovaní Mezzoforte, ktorí hitom Garden Party pobláznili v polovici 80. rokov svetovú klubovú scénu. Islandskí majstri sa predstavili v špeciálnej zostave, ktorej súčasťou bol aj slovenský bubeník Martin Valihora. Ku gratulantom sa pridali aj členovia Lukáš Oravec Orchestra. Špičkoví českí, slovenskí a maďarskí jazzmani uviedli spolu s nemeckým dirigentom Pavlom Klimashevským svoju aktuálnu nahrávku The Sun.

Dozvukom hlavných podujatí ONE DAY JAZZ festival budú jam session párty v .klube pod lampou na Partizánskej ulici. Hoci sa neformálne stretnutia účinkujúcich hudobníkov a ich konfrontácia s lokálnou scénou udomácnili na mnohých prestížnych svetových festivaloch, na slovenskej scéne k nim vzhliada jedine ONE DAY JAZZ festival. A podobne tomu bude aj počas ďalších letných koncertov, po ktorých sa účastníci stretnú na Jam Session After Party v bratislavských podnikoch .klub pod lampou, Pink Whale alebo JazzTikot. „Každý rok sa snažíme posunúť festival ďalej,“ hovorí organizátor Martin Valihora. „Počas prvých ročníkov najmä dramaturgicky, neskôr pribúdali vzdelávacie aktivity, unikátne prepojenia jazzových umelcov so symfonickým orchestrom v lukratívnom prostredí Bratislavského hradu či medzinárodné spolupráce. Snahou jubilejného ročníka bude priblíženie jazzovej hudby i umelcov k mestu. Festivalovým pódiom sa stane prakticky celá metropola, keďže v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom a Kultúrnym letom prebehnú koncerty v rámci viacerých lokalít.

Jubilejný ročník festivalu bude v Bratislave pokračovať od štvrtka 29. júna do nedele 9. júla: v kultovom „Véčku“ (V-klub na Námestí SNP) budú na svojho kolegu, basgitaristu a kontrabasistu Fedora Freša, spomínať Peter Lipa spolu s triom B.F.K. Okrem iného predstavia novú publikáciu Fedor Frešo Komplet, ktorá je rozšírenou verziou kultovej Frešovej biografie Sideman. V tajomnej atmosfére chrámového priestoru Klarisiek predvedie svoje umenie talentovaný klavirista Alan Bartuš, ktorého pozvanie prijal nielen špičkový americký bubeník Gregory Hutchinson, ale aj vynikajúci trubkár Kornél Fekete-Kovács. Obaja tiež v rámci majstrovských kurzov na bratislavskom Konzervatóriu prezradia domácim záujemcom špecifiká svojho prístupu k hudbe. Počas voľného prázdninového dňa (streda 5. júla, Sviatok svätého Cyrila a Metoda) prebehnú v priestoroch bratislavskej Starej radnice workshopy jednej z najinšpiratívnejších osobností súčasnej newyorskej scény – Immanuela Wilkinsa. Saxofonista, ktorý v rámci svojich posledných albumov definoval zvuk a smerovanie jazzovej scény, predstaví na večernom koncerte aj svoju kapelu. Prekvapením bude prezentácia projektu Saturnus, za ktorým stojí multiinštrumentalista Eugen Vizváry.

Záhrada Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici so špecifickým genius loci bude vo štvrtok 6. júla hostiť domáce duo Lash & Grey, ktoré získava ocenenia na zahraničných scénach a prednedávnom sa predstavilo na úspešnom podujatí Slovaks in Concerts at Carnegie Hall v New Yorku. Bratislavské oslavy budú vrcholiť nedeľným koncertom (9. júla) kultového medzinárodného zoskupenia Waking Vision, počas ktorého predstavia členovia čerstvú nahrávku Breathing Earth. Čo by to však bola za narodeninová oslava bez špecialít a chuťoviek? Medzi ne patrí napríklad výnimočné prepojenie austrálskeho aboridžínskeho speváka Granta Ngulmyiu Nundhiriballyho so synom a sláčikovým kvartetom (23. júla na nádvorí Historickej radnice v Bratislave) a projekt Tribute to Tina Turner (10. augusta v priestoroch pezinského zámku Šimák). Poctu nenapodobiteľnej soulovej a rockovej dive prídu vzdať napríklad Ali Caldwell alebo Avery Wilson. Obaja sa objavujú po boku Ushera či Christina Aquilery a tiež prevádzkujú úspešné vlastné projekty.

Narodeninovým prídavkom bude špeciálny jesenný koncert v stredu 15. novembra vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, na ktorom zaznie premiéra „nadupaného“ projektu Hiromi’s Sonicwonder. Pätnásty ročník ONE DAY JAZZ festivalu 2023 bude naozaj exkluzívnou celoročnou oslavou, ktorá navyše v rámci satelitných podujatí v Budapešti a v Prahe, presiahne hranice Slovenska. Jednoducho – párty, na ktorej nesmiete chýbať!

ONE DAY JAZZ festival 2023
Št  29. 6. – V-klub, Bratislava
Tribute to FEDOR FREŠO: Peter Lipa remember T&R Band (SK) / B.F.K. (SK)

Po  3. 7. – Koncertná sieň Klarisky, Bratislava
Alan Bartuš Trio feat. Gregory Hutchinson & Kornél Fekete-Kovács (SK/USA/HU) + masterclass konzervatórium v Bratislave, 14.00
.klub pod lampou – Jam Session After Party

Ut  4. 7. – Mestský hrad Kremnica
Immanuel Wilkins Quartet (USA)
Mária Reháková Topoľana (SK/GB)
Oskar Török & Marián Čekovský feat. Martin Valihora (SK)

St  5. 7. – Stará radnica, Bratislava
Immanuel Wilkins Quartet (USA) + masterclass konzervatórium v Bratislave, 14.00
Eugen Vizváry Saturnus (SK/CZ)
.klub pod lampou – Jam Session After Party

Št  6. 7. – Záhrada Domu Albrechtovcov, Bratislava
Lash & Grey (SK)

Ne  9. 7. – Stará radnica, Bratislava
Waking Vision (USA/SK)
Dennyiah (SK)
Pink Whale – Jam Session After Party
Mattia Müller Band (SK)

Ut  11. 7. – Košice
Waking Vision (USA/SK)
Dennyiah (SK)

St  12. 7. – Vodný hrad Hronsek
Waking Vision (USA/SK)

Ne 23. 7. Stará radnica, Bratislava
NGULMIYA (AUS/SK)

Št  10. 8. – Zámok Šimák Pezinok
Tribute to Tina Turner (USA/SK)
Ali Caldwell – spev
Avery Wilson – spev
Martin Valihora Band

St  15. 11. – Slovenský rozhlas, Bratislava
Hiromi’s Sonicwonder (JAP/USA)

 Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporom umenia, ktorý je hlavným partnerom festivalu. Podujatie je možné realizovať aj vďaka finančnej podpore Tipos, Nadácie SPP, Nadácie Tatra banky a Bratislavského samosprávneho kraja.

Zdroj: TS