Branford Marsalis: Crème de la crème amerického džezu v Bratislave.

Organizátori koncertného cyklu City Sounds pozvali, po americkej speváčke Cassandre Wilson, ďalšieho velikána súčasnej džezovéj scény. Saxofonista Branford Marsalis patrí medzi najrenomovanejších inštrumentalistov súčasnosti. Je trojnásobným držiteľom ceny Grammy a nominácii na Tony Award. Zároveň šéfuje vlastného labelu Marsalis Music.

Pochádza zo slávnej hudobníckej rodiny. Jeho bratia Jason, Delfeayo, Wynton , Ellis Marsalis III, ako aj otec Ellis sú taktiež jazzovými hudobníkmi. Získali prestížnu cenu NEA (2011) a New York Times rodinu označil ako“ najslávnejšiu žijúcu jazzovú dynastiu“. Prvé uznanie vo svete jazzu získal vďaka spolupráci s Jazz Messengers Art Blakea, bigbandom Lionela Hamptona a Clarka Terryho.

BMQ_12_(LP)Press02_SM Eric Ryan Anderson_small

Koncertoval a nahrával s  velikánmi jazzu ako sú Miles Davis, Dizzy Gillespie, Herbie Hancock a Sonny Rollins. Hral v kvintete svojho brata a v súčasnosti je lídrom vlastného famózneho quarteta (Justin Faulkner, Eric Revis, Joey Calderazzo), s ktorým získal Grammy za album „Contemporary Jazz“ (2000).

Jeho záber je neuveriteľne široký a spolupracoval s rôznorodými umelcami ako sú Sting či Grateful Dead. Bol hudobným riaditeľom The Tonight Show moderátora Jay Lena a objavil sa aj vo filme Spike Leeho.

https://youtu.be/Nu9MO83SZYg

Do viacerých filmov skomponoval hudbu, ako skladateľ debutoval na Broadwayi a patrí medzi najvyhľadávanejších sólistov s pravidelnou spoluprácou aj s klasickými orchestrami v Chicagu, Detroite, Düsseldorfe, či North Carolina Symphonies a v roku 2010, Marsalis debutoval ako sólista v Newyorskej filharmónii.

Na Slovensku vystúpi vôbec po prvýkrát v jeho histórii v rámci exkluzívneho cyklu koncertov CITY SOUNDS 2014 – American Edition!

Obsadenie:
Branford Marsalis -saxofón
Joey Calderazzo – klavír
Eric Revis -kontrabas
Justin Faulkner – bicie

Koncert finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR, SOZA, Ars Bratislavensis, BVS a Veľvyslanectvo USA v Bratislave.

FB event: https://www.facebook.com/events/249975751863794/?ref_newsfeed_story_type=regular
Vstupenky: https://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=121050
Viac informácií: www.citysounds.sk

Zdroj: Matej Salek