Blanch a WAWAWU vás vezmú na známe miesta Bratislavy v novinke Places.

Košická dvojica WAWAWU prichádza s novým singlom Places, ktorý vznikol v spolupráci so speváčkou Blanch. Elektropopová novinka s melancholickou atmosférou a dynamickou rytmikou inšpirovanou rýchlejšími elektronickými žánrami symbolicky vezme poslucháčov na známe miesta Bratislavy – tentoraz však z úplne novej perspektívy.

Novinka Places stavia na jemnej atmosfére, emotívnej melodike a priestore pre predstavivosť poslucháča. Skladba evokuje miesta, ktoré v sebe nosíme – spomienky, nálady či momenty, ku ktorým sa chceme vracať.

„Názov Places vymyslela Blanch, keďže texty si speváčky pripravujú prevažne samé. Mne osobne sa páči, keď nie je veľa informácií v texte a v tomto songu to len Blanch potvrdila a krásne precítila, že menej je viac,“ hovorí člen WAWAWU Róbert Tkáč.

Speváčka Blanch opisuje vznik textu ako veľmi intuitívny proces: „Keď som prvýkrát počula inštrumentál skladby, pripomínalo mi to akoby až adventure hru, v ktorej objavujete otvorený svet s trochou čara. Texty píšem tak, že si sadnem za mikrofón a nahrávam si prvotný freestyle a pozorujem, aké emócie a nápady mi inštrumentál navodí. A práve pomyselné miesta vo vnútri nás, na ktoré sa chcete s niekým spoločne pozrieť, bol motív, ktorý ma napadol ako prvý.“

Spontánna spolupráca

Spolupráca medzi WAWAWU a Blanch vznikla prirodzene. Kapela speváčku spoznala už skôr na koncertoch speváka Saula, kde hrá Robo Tkáč na bicie a Blanch vystupovala ako hosť. „Blanch spoznal Róbert práve na koncertoch Saula. Hneď ho zaujala jej farba hlasu a výzor, ako pôsobila na pódiu. Má nádherný romantický hlas ako stvorený na popovú produkciu. Okamžite sme sa zhodli, že ju skúsime osloviť na spoluprácu – a podarilo sa to,“ približuje Martin Ferenčík, člen WAWAWU.  Aj podľa samotnej speváčky bol proces veľmi prirodzený. Samotná skladba vznikla počas spoločného tvorivého večera v skúšobni. „Dohodli sme sa, že pôjdeme spolu tvoriť do skúšobne a nahráme si nápady. V ten večer vznikli štyri demo nahrávky a prvú sme poslali Blanch – a podarilo sa,“ spomínajú WAWAWU.

Skladba Places, ako už hovorí jej názov, vás zoberie na miesta nielen v nás, ale aj na známe lokality Bratislavy – miesta, okolo ktorých mnohí z nás denne prechádzajú bez toho, aby sa na chvíľu zastavili. Práve vďaka videoklipu zachytáva tieto miesta z novej perspektívy a ponúka pohľad na mesto, ktorý možno pri každodennom ruchu často prehliadame.

Videoklip v rukách mladých tvorcov

Nový singel sprevádza aj videoklip, ktorý miestami pripomína sled mihajúcich sa fotografií či starých diapozitívov. Fragmenty momentov, ktoré sa rýchlo striedajú, vytvárajú pocit plynutia času. Videoklip k skladbe Places vznikol v spolupráci s mladými kreatívcami. Réžie sa ujal Timotej Talapka, kostýmy pripravila Linda Minárčiková. „Obaja sú veľmi talentovaní mladí umelci a moji dobrí priatelia, s ktorými je radosť spolupracovať. Celý proces bol vtipný a príjemný – sú to profesionáli, aj keď sa osobne poznáme,“ hovorí Blanch. Skladba nesie jemne nostalgickú atmosféru a pocit nádeje – že aj miesta, ktoré sú nám dôverne známe, môžeme v určitom momente života vidieť v krajších farbách práve vďaka ľuďom, ktorí nám ich ukazujú v novom svetle.

Miesta, kam by sme sa chceli preniesť

Keď sme sa skupiny opýtali, kam by sa chceli oni preniesť – ktoré by bolo to ich vysnívané miesto – prišla nečakaná odpoveď. „Mal som raz sen, že sme WAWAWU spolu s Blanch hrali na festivale Sziget v Budapešti – a ráno, keď som otvoril oči, zistil som, že som doma v Košiciach,“ dodáva so smiechom člen kapely WAWAWU Robo Tkáč.  Kapela tak pokračuje v sérii spoluprác so slovenskými speváčkami a opäť dokazuje, že má po hudobnej stránke čo ponúknuť a nebojí sa vykročiť smerom k mladšiemu publiku

Nový impulz pre WAWAWU

Pre kapelu predstavuje spolupráca s Blanch aj nový tvorivý impulz.

„Prekvapila nás svojou pokorou, kreativitou a hlavne profesionalitou. V takom mladom veku sa to málokedy vidí,“ hovoria WAWAWU. Kapela zároveň pokračuje v práci na ďalšej hudbe.

„Pracujeme na ďalších demo nahrávkach. Máme pocit, že sa náš zvuk stále posúva k lepšiemu. Veľa sa učíme od najlepších svetových producentov a tešíme sa každému novému songu.“

WAWAWU aktuálne dokončujú svoj pripravovaný album a už teraz sa tešia na moment, keď nové skladby zaznejú aj naživo. „Neskutočne sa tešíme na live koncerty, keď si tie skladby budeme môcť zahrať pred publikom.“

WAWAWU spolu s Blanch tak poslucháčov symbolicky berú na cestu známymi miestami, ktoré však môžu získať nový význam práve vďaka našej predstavivosti. Pozrite si videoklip k novému singlu Places, ktorý vychádza dnes na oficiálnom YouTube kanáli skupiny WAWAWU spolu so singlom na všetkých streamovacích platformách. Odkaz na singel nájdete TU.

Spotify  YouTube Facebook  Instagram 

Autor tlačovej správy: Kristína Polerecká, NOSY