BILLY BARMAN SA UPOKOJILI A VYDÁVAJÚ SVOJ DOTERAZ NAJOSOBNEJŠÍ ALBUM.

Billy Barman sú späť. Po obľúbenom snovom hite Mladým chýba vojna a singli Miletička s raperom Vecom vydávajú po troch rokoch svoj tretí album. Má názov Dýchajúce obrazy, je temnejší, abstraktnejší, elektronickejší a dýchajú z neho osobné príbehy, ktoré členovia kapely prežili za uplynulé dva roky. Skupina ich naživo odspieva a zahrá na štyroch krstoch v Bratislave, Londýne, Brne a Prahe. 

Billy Barman v súčasnosti patria k najpopulárnejším kapelám na Slovensku. Od svojho vzniku a debutového albumu Noční jazdci získala formácia z Bratislavy päť víťazstiev vo viacerých kategóriách Radio_Head Awards od Rádia_FM, počnúc nováčikom a zároveň koncertnou kapelou roka 2009, až k oceneniu singel roka 2015, ktorým sa stala pieseň „Mladým Chýba Vojna“. Tá spolu s Miletičkou nechýba ani na novej štúdiovke Dýchajúce obrazy.

„Na tomto albume je konečne cítiť pokoj. Dýchajúce obrazy sú veľmi osobné, dlhodobo zaznamenané príbehy a obrazy, ktoré sme prežili s našimi priateľmi a rodinami. Podnetom na vznik viacerých textov boli niektoré frázy našich kamarátov,“ prezrádza o svojom diele spevák Juraj Podmanický. 

Úvodnou skladbou a aktuálnym singlom je Sloboda, ktorá tematicky rámcuje celý album. „Motív slobody, voľnosti, neviazanosti a zároveň neschopnosti s ňou zmysluplne naložiť sa vinie celou nahrávkou a je prítomný vo viacerých skladbách,“ hovorí gitarista Jozef Vrábel. Táto pesnička sa dočkala aj klipu v réžii Lousyho Aubera a tiež originálnej folklórnej úpravy pod názvom (Jej) sloboda, ktorej sa zhostil vynikajúci cimbalista Marcel Comendant z Pacora Trio. Ako záverečná pieseň albumu demonštruje odvahu kapely vydávať sa viacerými hudobnými smermi, experimentovať s aranžmánmi, dychovými nástrojmi, prípadne postaviť celú skladbu len na vokáloch. Producentom albumu je Marek Rakovický a nahrávalo sa v štúdiu Lavagance.  

Dýchajúce obrazy vyšli 18.11. pod značkou vydavateľstva Slnko Records, ktoré už tento rok vydalo niekoľko pozitívne hodnotených nahrávok vrátane Longital, Katarzie a Katky Málikovej. K spojeniu Billy Barman so Slnko Records podľa slov Shiny (zakladateľky labelu) prišlo minulý rok na akcii, kde niekoľko známych slovenských hudobníkov interpretovalo pesničku Lou Reeda – Perfect Day. 

“Vtedy sme sa s Jurajom prvýkrát začali baviť o tom, že by ich hudba mohla vyjsť u nás,” hovorí Shina a dodáva, že Dýchajúce obrazy ju úprimne nadchli. “Páčia sa mi bez výhrad. Album je jednoduchý, ale zároveň nie je na prvú. Takto vyzerá moderný, sofistikovaný pop so skvelou produkciou a prácou s vokálmi,” chváli Billy Barman Jana “Shina” Lokšenincová. 

bb-dychajobrazy_bylousyauber

Fanúšikom kapela album predstaví na piatich jesenných koncertoch v Nitre (22.11.), Bratislave (24.11), Londýne (26.11.), Brne (29.11) a Prahe (7.12). Veľké turné po slovenských kluboch bude nasledovať na jar.  

TERMÍNY KONCERTOV
24.11. Bratislava MMC – krst
26.11. LONDON – Venue 229 – krst
29.11. BRNO – Fléda – krst
7.12. PRAHA – Café v lese – krst

VIAC INFO:
Ukážky a predaj albumu: https://player.believe.fr/v2/8588005937252
Facebook stránka: https://www.facebook.com/billybarman.sk

Zdroj: Slnko Records
Kredit fotiek: Lousy Auber