Beseda u Bigbítu prebehne už tento víkend.

Zajímavá muzika mnoha žánrů z několika zemí, rodinný přístup realizačního týmu, všude přítomná pohoda, ale taky malebný výhled na Bílé Karpaty, to vše už o víkendu čeká na návštěvníky Besedy u Bigbítu. Za dveřmi je jeden z dramaturgicky nejotevřenějších festivalů na území bývalé federace. Jeho 21. ročník se uskuteční 2. a 3. srpna v Tasově na Hodonínsku.

Přestože hlavní hvězda, britští The Pineapple Thief, zahrají v české koncertní premiéře už v pátek, kvalitní program na obou scénách probíhá prakticky nepřetržitě. Sázíme na důvěru našich návštěvníků a na žánry se moc neohlížíme. Pro někoho jsou největším tahákem britští Ananasoví zloději, pro jiného domácí Zrní,“ říká ředitel festivalu Tomáš Ševčík, který věří každé ze čtyř desítek vystupujících kapel. „Program sestavujeme velmi pečlivě. Mezi vybranými muzikanty prostě neděláme rozdíly,“ shrnuje postoj celého dramaturgického týmu Ševčík. Lákadlem festivalu je tak především festival samotný a jeho dlouhá léta budované jméno.

V tasovském Topolovém hájku se i proto letos rozhodně vyplatí být včas. Už na úplný úvod, v pátečních 16.30 hodin, se na hlavní scéně objeví fantastická Beata Bocek, po níž budou na obou paralelně hrajících scénách náledovat mj. cenění Zrní, Boris Carloff, Kyklos Galaktikos, Dirty Blondes, Mucha, polští Napszyklat nebo Midi Lidi. V sobotu dopoledne se začíná soutěží písničkářů a v poledne tradičním folklorem v podání Hudecké muziky Kubíci z Velké nad Veličkou, ale chybět nebude ani legendární Peter Lipa, Kieslowski, Bratři Orffové, WWW, maďarští Volkova Sisters nebo Dave Harrero The Hero Brothers ze Spojených Států. Doplněním bude bohatý doprovodný program Apollónova návštěva, divadlo, punkový kabaret, autorská čtení, různé performance a workshopy. Aktuální program naleznete ZDE.

Diváci se mohou opět těšit na osvědčenou dvojici moderátorů z Komediomatu, Alexandra Stankova a Romana Blumaiera, na hlavním pódiu a nově na studenta klaunství Filipa Tellera, který jako konferenciér opanuje scénu druhou. Samozřejmostí bude pitná voda, stanování a parkování zdarma, nonstop úschovna, sprchy na nedalekém hřišti nebo koupání ve splavu říčky Veličky. „Chceme dělat Besedu jinak a věnujeme jí volný čas prakticky celý rok, než se nám v týmu povede najít shoda a vše dáme do pohybu. Výsledkem jsou tyto dva dny, kdy u nás budeme rádi potkávat spokojené a usmívající se tváře,“ uzavírá Tomáš Ševčík.

Zdroj: Zebrinak