Behind the House: Rozhovor – DJ Vražda.

Spoznali sme sa vďaka spoločnému známemu DJ I.Van Vesel v Liptovskom Mikuláši. Spomínam si aký si bol nadšený z výberu platní, ktoré som hral. Bola to zmes soulful a vocal house od môjho obľúbeného vydavateľstva Defected. 

Áno, spomínam si. Bol som nadšený, lebo takú hudbu často len tak niekde nepočuješ a ešte k tomu z platní! Dobrá hudba, dobrý zvuk, jednoducho radosť pre uši a pre človeka. Pamätám si, že vtedy sme si aj dobre zatancovali. Síce tam bolo menej ľudí, no nevadilo nám to.

Poznáme sa približne 2 roky, ale tvoje začiatky sú mi trošku tajomstvom. Viem, že od malička si inklinoval k štýlom ako funk, soul či rap. Ako si sa k tejto hudbe dostal? Ovplyvnil ťa niekto v tvojom okolí?

Neviem to tak presne pomenovať, ale pamätám si, že už keď som mal 4-5 rokov tak u nás doma z pásky z magneťáku vyhrával Kool & The gang. Neskôr, keď som si ako každý dospievajúci prešiel obdobím hľadania sa a počúval som všetko možné, ma okolo mojich dvanástich rokov uchvátil rap, hlavne slovenský. Medzi spolužiakmi sme si vymieňali a nahrávali pásky a keď niekto doniesol ZVUK ULICE bol som z toho doslova v prdeli.

Pásku som počúval dookola až kým nešumela tak, že sa už nedala počúvať a skoro vôbec prehrať. Cez slovenský rap som sa dostal k americkému, a neskôr zase prostredníctvom rapu a samplov v ňom použitých k funku, soulu, boogie, raggae, jazzu, new jack swingu.

K house-u som sa vlastne dostal vďaka mojim dobrým kamarátom dídžejom z môjho okolia, ktorí takú hudbu hrávajú. Aj v tomto žánri som našiel korene a prepojenia na funk, soul, rap….

Dnes hráš prevažne funk a boogie, ktorý kombinuješ s rapom. Nie si tým už presýtený alebo si prešiel na niečo nové, iné kombinácie?

Funk-u sa podľa mňa presýtiť nedá a nech si počul hocikoľko skladieb, stále je čo objavovať a prichádzať na niečo nové. Mám veľa štýlov, ktoré okrem neho počúvam, takže, keď sa niekedy stane, že sa niektorého presýtim, tak si dám na chvíľu iný štýl. Stále sa snažím prichádzať a vymýšľať niečo nové. Či už v kombinácii žánrov, techník mixovania… jednoducho niečo, čo tu ešte nebolo. Napríklad  v marcovom vydaní Ozajstnej hudby som s kamarátom urobil špeciálnu 7 palcovú edíciu, kde sa hralo iba z malých, 7 palcových platní (singlov).

Medzi ľudí, ktorí ťa inšpirujú, je aj David zo Senca. Mám správne info ak poviem, že ste aj spoločne vystupovali? Ľudia ako je David neoslovia hocikoho. Na to, koho si vyberú na hranie v rámci akcie, dávajú dôraz.

Áno máš správne info. Mal som možnosť zahrať si spolu s Davidom zo Senca dokopy dvakrát. Bola to pre mňa česť a veľká skúsenosť. Aj keď sme sa dopredu nedohadovali nejako konkrétnejšie, kto čo bude hrať, dobre sme sa dopĺňali. Veľmi rád si s ním zahrám aj v budúcnosti.

Tento rok ti do tvojho vybavenia pribudla nová hračka AKAI MPC 500. Mal si už možnosť ju zapojiť do svojich živých vystúpení?

Zatiaľ ešte nie. Momentálne doma objavujem funkcie, potom príde rad na tréning a podľa možností, snáď už čoskoro, aj zapojenie pri živom vystúpení. Aj keď primárnym dôvodom k zaobstaraniu si tejto mašinky bola samotná tvorba hudby – keďže mám v hlave dosť veľa nápadov a samplov.

Bývaš a pôsobíš v Banskej Bystrici,  kde je na pomerne veľké mesto, dosť mŕtvo. V poslednom období ťa pravidelne vidíme v priestoroch Farhof Art Club a objavuješ sa aj na zvolenskej akcii Funk. Myslíš si, že prišiel čas, aby hudba ktorej sa venujeme bola znovu objavená? 

Neviem či znovuobjavená. Myslím si skôr, že dnes, síce pomaly, ale určite, pribúda viac otvorených a uvedomelých ľudí, ktorí keď prídu do klubu, chcú sa zabaviť a nepotrebujú počúvať výlučne to, čo poznajú a tých 5 skladieb čo momentálne rotujú v rádiu.

Stačí im, ak ich chytí melódia, groove alebo  rytmus hudby. A tak by to podľa môjho názoru malo byť.

Raz mesačne organizuješ svoju party pod názvom Ozajstná hudba v už spomenutom Farhof Art Club. Prezraď nám, čo na tejto párty môže návštevník očakávať? 

Áno, po vyše roku práce je to už na pravidelnej báze, každý druhý piatok v mesiaci. Už samotný názov napovedá, že ide o akciu, ktorá sa chce odlíšiť od mnohých iných párty, na ktorých sa hrá z digitálnych formátov hudba často v uši drásajúcej kvalite, pričom dídžej, s hlavou otočenou do strany, stále čučí do notebooku.

Hráme 100%  iba z vinylov! Žiadne serato, traktory ani youtube. Každý mesiac je tematicky iný a vždy sa snažím pozvať aj nejakého zaujímavého hosťa.

Je v Banskej Bystrici ešte miesto kde sa konajú malé underground  party?

Je pravda, že veľa takých podnikov tu nie je. Momentálne z menších asi jedine Farhof Art Club. Väčšinou sú tu komerčne ladené podniky, kde sa hrávajú rádiovky. Z tých alternatívnych, by som spomenul Záhradu CNK a Urban spot.

DJingu sa venuješ zhruba 11 rokov. Za toto obdobie si mohol byť svedkom toho, ako sa DJ stal všeobecne považovaný za Jukebox. Ja som toho názoru, že za toto si svoj diel viny nesú aj samotný DJi a rovnako tak majitelia podnikov, kedy tlačia DJov hrať to, čo aktuálne trhá rebríčky. 

Je to bohužiaľ tak. Podľa mňa je za tým až chorobná potreba vyhovieť väčšine. To sa bohužiaľ nedá a nikdy dať nebude. Vždy bude niekto nespokojný a jeho obľúbená skladba nezahraná.

Ale obľúbenú skladbu si predsa môžem pustiť aj doma. Na akciu idem predsa preto, že sa chcem zabaviť. Nemám nič proti tomu keď niekto  príde za dídžejom so želaním, pokiaľ je to niečo v rámci žánru akcie.  Je to v podstate aj inšpirácia.

Ja mám ale skôr pocit, že v našich zemepisných šírkach sa chodí viac na skladby, ako na dídžeja.

Málokedy som počul niečo v zmysle, že: ‚‚Idem tam, lebo tam hrá DJ XY.‘‘

Ako DJ hrajúci z platní, ktorého náklady na kúpu LP sú niekoľkonásobne vyššie ako náklady DJa, ktorý hrá z MP3, či už kúpených alebo nelegálne stiahnutých, čo hovoríš na slabé finančné ohodnotenie? Ja sám viem povedať, že sme niekedy dostávali lepšie honoráre. 

Odkedy som začal s hrávaním, zmenilo sa to neskutočne.

Dnes v podstate každý kto má notebook je potencionálny DJ.

Nemusí vedieť ani mixovať, pretože program všetko spraví za neho. Nehovoriac o tom, že nemá náklady spojené s nákupom platní, prenosiek, ihiel, gramofónov. A potom, koho to nič nestojí, tak si to ani neváži.

V mojich začiatkoch bolo, dobrým sitom pre vytriedenie tých, ktorí to mysleli s hudbou a mixovaním vážne od ostatných, cena techniky. Ak si chcel hrávať musel si si kúpiť CD playere alebo gramofóny, mixpult a ďalšie veci rádovo v tisícoch eur a tak si si dobre zvážil či do toho ideš a či ťa to naozaj baví. Dnes to veľa „DJov“ robí len kvôli tomu, že je to dostupné, pre prestíž medzi kamarátmi alebo jednoducho plytko pre peniaze. Vstupy minimálne a potom slušné zárobky. Lenže keď DJ, ktorý kupuje originálne nosiče a má drahú profi DJ techniku dostane takú istú sumu za akciu ako MP3kár, tak je hlboko v mínuse.

Čiže všetci DJi, ktorí hrajú z platní, vlastne dotujú svoj finančne náročný koníček. A prečo teda vôbec hrávame? Pretože hudbu milujeme a naozaj nás to baví!

Prehrabávaš sa neustále svojimi starými nahrávkami? Ako si vyberáš skladby? Ako si hľadáš novú hudbu? 

Objavovanie nových skladieb je tiež veľmi krásna a vzrušujúca činnosť. U mňa sa to deje nech som kdekoľvek. V kaviarni či na dovolenke. Keď ma niečo zaujme snažím sa vypátrať interpreta a zohnať to na platni.

Cez nové skladby objavujem staré originály, ale aj opačne. Inšpirujú ma aj kamaráti, a potom na internete sa prehrabávam v obchodoch s doskami. Najviac ma však vždy poteší hrabanie sa v doskách naživo, v nejakom kamennom obchode, antikvariáte alebo burze platní, ktorá sa vďaka pár ľuďom dosť rozmohla. Priznám sa však, v súčasnosti vlastním taký veľký archív, že objavujem skladby už aj doma.

Ak niekto navštívi môj byt a vidí čiastočný archív (zvyšok je schovaný) mojich platní, tak otvárajú ústa. Ak to však porovnám s tebou, tak pri nákupoch som bol dosť skromný. Máš ich spočítané?

Nemám to presne spočítané, to by bolo na dlho, ale mám ich okolo 3000 kusov. Keď s tým raz začneš je to jednoducho vášeň, nedá sa s tým prestať. Ak objavím nejakú dobrú skladbu, musím ju mať doma na platni. Občas sa mi stáva, že až keď niečo kúpim, zistím, že to už vlastne mám. To je raz tak, keď niečo dlho zháňaš a máš to tak v makovici zafixované…

Prijal si pozvanie vystúpiť ako môj hosť na party Behind the House v bratislavskom Nu Spirit Bare. Bude to pre teba špeciálne v tom, že budeme hrať House Music. Čo si na tento večer pripravuješ? 

Okrem veľkej zbierky funku, rapu a iných žánrov mám v zbierke platní aj nejaké houseové. Väčšinou sú to prerábky funkových, r&b a boogie skladieb do house-u, takže niečo v tomto duchu. Čiže house, funkové originály a nejaké disco k tomu.

Akým umelcom momentálne venuješ pozornosť?

Keďže hrávam okrem iných žánrov aj rap, sledujem aj celú hip hopovú kultúru, najmä grafitti umelcov, breakdance tanečníkov, raperov, ale aj hudobníkov či už jazzových alebo iných. V poslednom čase venujem pozornosť aj divadlu a divadelným produkciám, pre ktoré občas remixujem a upravujem hudbu. Venujem pozornosť vlastne každému druhu umenia, ktoré ma zaujme.

Zdroj: ThomasDeXter