Ateliér Ormandík a galéria Krása vesmírna

Manželia Marek OrmandíkRenata Ormandíková predstavia svoje diela na spoločnej výstave, návštevníci ich budú môcť vidieť v priestore stupavskej synagógy od 7. júna do 7. júla pod názvom Ateliér Ormandík.

Synagóga v Stupave je zachránená, nie je však kompletne zreštaurovaná. Z jej múrov stále sála komplikovaná história. Marek Ormandík bude počas jedného mesiaca jej súčasťou. Do nádherného, spirituálneho priestoru prinesie svoje najobľúbenejšie obrazy, zo všetkých etáp svojej tvorby. Nebudú to iba maľby, ale aj kresby, sochy, objekty, knihy, platne. Vystaví viac ako dvesto diel. Synagóga sa na jeden mesiac stane jeho prechodným ateliérom. Prakticky denne tu budú vznikať nové expresívne diela. Súčasťou Ateliéru Ormandík bude aj niekoľko textilných objektov Renaty Ormandíkovej,  symbolicky budú svojimi maľbami zastúpení tiež synovia Michal a Maxim. Sochou aj kresbami  prispeje do výstavy i Marekov otec Milan Ormandík. Diela budú medzi sebou neustále obmieňané. Počas mesiaca sa v priestore synagógy vystrieda niekoľko muzikantov, blízkych priateľov, ktorí odohrajú svoje skladby počas komorných koncertov. Kto sa vyberie navštíviť túto živelnú výstavu, pravdepodobne uvidí maľovať Mareka priamo na mieste. Návštevníci výstavy, tak vlastne vojdú Ormandíkovi rovno do tvorivej „kuchyne“. Ateliér Ormandík bude otvorený od utorka do soboty medzi 14:00 a 18:00.

Diela Renaty Ormandíkovej, môžu okrem spoločnej stupavskej výstavy návštevníci vidieť, vo väčšom množstve, tiež v jej novootvorenej galérii Krása vesmírna na rovnomennej výstave. Na Mikulášskej ulici 29 v Bratislave vystaví Renata odevné doplnky, šperky a výtvarné objekty, ktoré sú tvorené mixom výtvarných techník, predovšetkým ale háčkovaním. Renata Ormandíková získala za svoje textilné sochy cenu Danubiany, na nedávnom medzinárodnom podujatí Textile Art of Today.

Návštevníci si budú môcť Renatine diela pozrieť v galérii Krása vesmírna pondelky až piatky od 13.00 do 18.00 a soboty od 11.00 do 15.00.

Krása vesmírna je najkrajší a najmenší priestor a ateliér vo vesmíre. Je to kráľovstvo, v ktorom si plním svoje pracovné a tvorivé sny. Každý deň sa teším, že tento svet mám,“ hovorí Renata Ormandík

MAREK ORMANDÍK – Venuje sa maľbe, kresbe, soche a ilustrácii. 

Ormandík (podľa Petra Milčáka) je maliar so zreteľne rozoznateľným, osobitým expresívnym rukopisom. V mnohých dielach vychádza z kultúrne a hodnotovo podstatných biblických a mytologických tém. Jeho účasť na týchto témach a aktuálny čas prežívania sa zásadne projektujú do ich uchopenia a vedú neraz k hyperbolizujúcemu a ironizujúcemu vyjadreniu. 

Vystavovať začal počas štúdia na vysokej škole. Realizoval množstvo samostatných výstav na Slovensku, vČesku, Rusku, Slovinsku, Chorvátsku, Maďarsku, Francúzsku, Taliansku, Nórsku, Nemecku, Rakúsku atď. Z posledných spomeňme aspoň výstavy Maľba v Galérie M1 – Kunstzone, v Gere (2017), Trans Portion v MUO v Záhrebe (2017), Night Cruise v Galérii Bellart vo Viedni (2018) či Múr Marekov v Múzeu Danubiana v Čunove (2019).  Zúčastňuje sa aj skupinových prehliadok, napríklad Dialógy v Cite des Arts v Paríži (2015), Šumenie anjelských krídiel v Múzeu moderného umenia v Olomouci (2016) či More than 30… v Zoya múzeu v Modre (2018). Za svoju tvorbu získal viacero ocenení, napríklad Meulensteen art award v roku 2007 alebo Krištáľové krídlo v roku 2010. O jeho práci vyšlo niekoľko publikácií. Naposledy, v roku 2019, vydavateľstvo Slovart uviedlo na knižný trh výpravnú monografiu Marek Ormandík autorov Miroslava Haľáka a Zuzany Kizákovej. 

Ďalšie z Marekových diel môžu návštevníci vidieť v obnovenej KFA gallery na Karpatskej ulici 11 v Bratislave.

https://www.marekormandik.eu/
www.instagram.com/marekormandik
www.facebook.com/marekormandik 

RENATA ORMANDÍK – Venuje sa tvorbe sochárskych objektov, šperkov a módnych doplnkov. 

Pripravila samostatné módne prehliadky, podieľala sa na sérii módnych šou „Móda Bratislava“. Realizovala sa ako kostýmová výtvarníčka divadelných predstavení, napríklad English is easy, Gotika, Komiks, Telenovela, John a Yoko, Modelky 2, Čakanie na Gotta, Pitbull, Herečky, Vodka a chrom, Taxi, Online pre divadlo GunaGU. V roku 2004 vytvorila kostýmy k slovenskému filmu O dve slabiky pozadu. Ako kostýmová výtvarníčka spolupracovala na výrobe desiatok reklamných spotov. 

Pre Centrum Kolomana Sokola v Liptovskom Mikuláši pripravila v roku 2011 samostatnú výstavu Trofeje. V roku 2012 vystavila v bratislavských galériách Michalský dvor a River Park Gallery svoj autorský projekt Svadba. Zúčastnila sa na viacerých kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí. V roku 2018 bola súčasťou projektu More than 30… v Zoya gallery v Modre. V roku 2021 vystavovala na medzinárodnom trienále textilného umenia Textile art of today, ktoré sa uskutočnilo vo všetkých krajinách Vyšehradskej štvorky a na ktorom získala cenu Danubiany.

V roku 2021 s manželom Marekom prvýkrát pripravili spoločnú profilovú výstavu Havrany, lebky, kytice v Galérii Nedbalka v Bratislave.

http://krasavesmirna.eu/
www.instagram.com/renata_ormandikova
www.facebook.com/RenataOrmandikovaKrasaVesmirna

Zdroj: TS