Asterix a Obelix: 5 zaujímavostí, ktoré ste nevedeli o spupných Galoch.

Píše sa rok 50 pred Kristom. Celá Galia je okupovaná Rimanmi… Celá Galia? Kdeže! Jedna dedina, v ktorej sídlia neporaziteľní Galovia, naďalej odoláva uzurpátorovi… Asi každý, kto začuje tieto slová, si okamžite vybaví spomínanú dedinu, kde druid Panoramix mieša kúzelný nápoj. A jej dvoch hlavných hrdinov, malého, ale prefíkaného Asterixa a siláka Obelixa.

Vedeli ste, že ich príbehy sa na stránkach komiksov a filmových plátnach objavujú už viac než 60 rokov? A ich pozadie je zaujímavejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pusťte si animovaný film Asterix: Sídlo bohov v sobotu 31. októbra o 20:00 na televíznej stanici Minimax, najskôr sa ale spoločne na galských bojovníkov pozrime trochu bližšie. 

  1. Najpredávanejší európsky komiks

Asterixove dobrodružstvá boli v komiksovej podobe vydané po prvýkrát v roku 1959. Od tej doby sa predalo cez 350 miliónov kusov, čo z Asterixa robí najpredávanejší európsky komiks na svete. Na porovnanie veľmi populárnych Tintinových dobrodružstiev sa predalo 200 miliónov kusov a podobne slávni Šmolkovia predali „len“ 25 miliónov komiksov.

  1. Asterixa si môžete prečítať v 111 jazykoch a dialektoch

Všetky časti komiksu si tak môžete prečítať vo francúzskom origináli, prekladoch do angličtiny, slovenčiny, češtiny, španielčiny, maďarčiny, katalánčiny, alebo baskičtiny. Vybrané časti boli tiež preložené okrem iného do sinhalčiny, bengálčiny, arabčiny, hebrejčiny, afrikánčiny, alebo esperanta. Prostredníctvom Asterixových dobrodružstiev si tiež môžete osviežiť bretónčinu, západofrízštinu, alebo karelčinu, ak ich ovládate. Väčšina častí vyšla aj v latinčine a starogréčtine a sú veľmi obľúbenou pomôckou na osvieženie výuky. S čím autori počítali, preto práve tieto časti majú učiteľský manuál.

  1. Do detailov prepracované stereotypy

Príbehy Asterixa a Obelixa pracujú vo veľkej miere so stereotypmi. Niektoré sú zrejmé na prvý pohľad, ako napríklad, že všetky galské mená končia príponou -ix, rímske príponou -us a názvy rímskych miest vždy končia na -um. Toto pravidlo sa samozrejme čiastočne zakladá na skutočnosti, stačí si spomenúť na Vercingetorixa, Gaia Julia Caesara, alebo pôvodné rímske sídlo na mieste dnešného Londýna – Londinium. Stereotypy sú zrejmé aj v komiksových bublinách, kedy zápis reči Egypťanov je výhradne hieroglyfický, Vikingovia používajú „Å“ a „Ø“ a v reči Iberov sa otázniky a výkričníky objavujú aj na začiatku viet, ako v dnešnej španielčine. Vyobrazenie iných národov, nielen v reči, vychádza z francúzskych stereotypov z 20. storočia, Briti sú preto flegmatickí a neustále pijú čaj, Piktovia nosia kilty, pijú whisky a vrhajú kladami, vyobrazenie Židov tak vychádza z obrazu Marca Chagalla Kráľ Dávid.

  1. Asterixa milujú aj etnografovia a antropológovia

Autori komiksu René Gosciny a Albert Uderzo hľadali pri tvorbe inšpiráciu v najdôležitejších udalostiach francúzskych dejín. A niet divu, že sa zastavili práve pri Galoch, ktorých Francúzi považujú za svojich predkov. Galia je pevnou súčasťou francúzskeho národného mýtu, a je to práve galský kohút, ktorý je dôležitým symbolom Francúzska. Asterix a jeho dobrodružstvá sú tak populárne, že si dokonca vyslúžili označenie „súčasný mýtus“ na konferencii Spoločnosti pre francúzsku etnológiu. Tá sa konala pri výstave v Národnom múzeu ľudového umenia a tradícií, kde návštevníci mohli okrem komiksov vidieť aj rôzne archeologické a etnografické artefakty. 

  1. Asterix a Obelix 15krát na striebornom plátne

Za viac než šesťdesiat rokov svojej existencie sa príbehy o Asterixovi dočkali pätnástich filmových spracovaní. Po prvýkrát sa Asterix a Obelix objavili ako animované postavičky v inak hranom filme Deux Romains en Gaule v roku 1967. Nasledujúce štyri hrané filmy preslávil predovšetkým Gérard Depardieu, ktorý v nich stvárnil postavu Obelixa. Aj keď, kto by zabudol na Alaina Delona v úlohe Gaia Julia Caesara a jeho dokonale narcistické „Ave ja“. Od šesťdesiatych rokov spupní Galovia prekabátili Rimanov aj v desiatich animovaných filmoch. Napríklad Asterix: Sídlo bohov, kde sa Caesar snaží pohltiť galskú kultúru stavbou novej rímskej kolónie. Či sa Asterixovi a Obelixovi podarí zabrániť cisárovi zviesť dedinčanov honosnými stavbami a rímskou civilizáciou sa dozviete už 31. októbra o 20:00 na televíznej stanici Minimax.  

Zdroj: TS