ASFK na Cinematiku predstaví víťaza z Cannes a ďalších šesť atraktívnych titulov

Sedemnásty ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik sa uskutoční v Piešťanoch od 13. do 18. septembra 2022 a v jeho programe medzi bohatou nádielkou filmov nájdu diváci i sedem titulov, ktoré do slovenských kín priniesla alebo vo väčšine prípadov ešte len prinesie Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK).

Azda najviac pozornosti filmových fanúšikov v Piešťanoch si vyslúži držiteľ tohtoročnej Zlatej palmy v Cannes, snímka švédskeho režiséra Rubena Östlunda (má už aj Zlatú palmu a Oscara za prechádzajúci film Štvorec) Trojuholník smútku (Triangle of Sadness). Britko satirická komédia o spoločenských rolách a opojnej sile moci nenechá na žiadnom z pasažierov luxusnej výletnej plavby niť suchú. Distribučnú premiéru tohto filmu ASFK naplánovala na 29. september.

Ďalším titulom z distribučnej ponuky ASFK na festivale Cinematik bude taliansko-belgicko-francúzska koprodukčná dráma Osem hôr (Le otto montagne). Za adaptáciu rovnomennej knihy Paola Cognettiho o prerode chlapcov na mužov, hodnote priateľstva a hľadaní zmyslu života v tichu spektakulárnych Álp či Himalájí získali režiséri Felix van GroeningenCharlotte Vandermeersch cenu poroty na festivalu v Cannes.

Kostýmová historická dráma rakúskej režisérky Marie Kreutzer Korzet (Corsage) o nepokojnej žene túžiacej po slobode a emancipácii bola uvedená v sekcii Un Certain Regard na festivale v Cannes a prichádza s dôvtipnou reinterpretáciou dejín. Podobne ako jej telo zviera tesný korzet, i jej osobnosť dusí zväzujúci život na viedenskom dvore. Mýtus cisárovnej Sissi sa vracia, tentoraz v podaní Vicky Krieps, ktorá si z Cannes zaslúžene odviezla cenu za najlepší herecký výkon.

Už 15. septembra sa do slovenskej kinodistribúcie vďaka ASFK dostane film režiséra Jonasa Carpignana Chiara (A Chiara), citlivá talianska dráma o dospievaní a strate ilúzií odohrávajúca sa v Kalábrii, území s vlastnými pravidlami. Príbeh dievčaťa, ktoré bolo okolnosťami donútené rýchlo dospieť, zažiaril v sekcii Directors‘ Fortnight na festivale v Cannes. Film tam zároveň získal cenu Europa Cinemas Label za najlepší európsku snímku v sekcii Quinzaine des réalisateurs.

Film talianskeho režiséra Michelangela Frammartina Diera (Il buco) je meditatívnym zážitkom, v ktorom z hlbín tajomnej priepasti vyvstávajú mementá minulosti a čas plynie v pokojnom tempe zelených kalábrijských plání. Z filmového festivalu v Benátkach si snímka odniesla zvláštne ocenenie poroty. Slovenskú kinopremiéru bude mať 20. októbra. 

V kinách sa objaví až 17. novembra, no na Cinematiku už teraz budú môcť diváci vidieť výnimočnú drámu poľského režiséra Jana P. Matuszyńskeho Nezanechať stopy (Żeby nie było śladów). Polsko, 1983. Krajinou otriasa prípad Grzegorza Przemyka, stredoškoláka, ktorého polícia ubila na smrť. Film založený na skutočných udalostiach sleduje príbeh Jurka, jediného svedka, ktorý sa cez noc stal nepriateľom štátu číslo jeden. Snímka, ktorá súťažila o Zlatého leva na festivale v Benátkach, autenticky zachytáva náladu predrevolučného Poľska a udalosti, ktoré viedli k pádu totalitného režimu.

ASFK nezabúda ani na najmenších divákov, ktorí si v Piešťanoch budú môcť pozrieť holandsko-belgický animovaný film režisérky Maschi Halberstad Kvik (Oink) so slovenským dabingom. Deväťročná Babs dostane od svojho starého otca ako darček prasiatko menom Kvik a presvedčí svojich rodičov, aby si ho nechali pod podmienkou, že Kvika vycvičí rovnako ako šteniatko… Po premietaní je pre deti pripravený aj workshop s lektorkou.

Info: https://asfk.sk/premiery/

Zdroj: TS