Apokalypsa – 15 Years Anniversary: Egbert & Secret Cinema – Holanďania majú najradšej techno.

Poznali se před pěti lety na Myspace a okamžitě si padli do noty. Jeroen Verheij alias Secret Cinema a Egbert van der Gugten vydali několik sólových desek na legendárním labelu Cocoon, dostalo se jim masové podpory od Svena Vätha a svými neskutečně zábavnými a živými sety rozjásali přední open-airy i vyprodané kluby. Pojďme si tyto činorodé chlapíky podrobněji představit v následujícím exkluzivním rozhovoru pro Apokalypsu.

Pánové, dáváte si novoroční předsevzetí?
Egbert: Novoroční předsevzetí jsou často předurčena k neúspěchu, takže za sebe “ne”!
Secret Cinema: Zaměřit se více na techno a deep-house, vydělat konečně 300 000 Eur za hraní, apod. Haha! 

Jak bys popsal svou hudební kariéru v několika málo slovech?
Egbert: Stejně jako svoje sety: one big trip!
Secret Cinema: Dlouhá, složitá, dobrodružná a ohromně zábavná!

SC-Egbert-Melkweg-BG

Kdy jste se poprvé potkali?
Egbert: Vždycky jsem poslouchal desky od Secret Cinema, byl jedním z mých hrdinů. Poprvé jsme se potkali v jeho roterrdamském studiu. Byl jsem tenkrát opravdu natěšenej, poznat někoho, kdo zkomponoval tolik skvělých techno tracků.
Secret Cinema: Poprvé jsme se viděli v mém studiu před jedním hraním, na které jsem ho pozval. Egbert mi předtím poslal několik svých tracků a já ten večer začal svůj set jedním z nich. Jak mi později řekl, nemohl uvěřit, že se něco takového opravdu někdy stane, haha! Mimochodem ten track se jmenoval Vlammen.

Egberte, vím o tobě, že jsi studoval Uměleckou akademii. Kterému oboru jsi se přesně věnoval a čím ti je toto vzdělání v současnosti užitečné?
Egbert: Studoval jsem interaktivní média a design. Občas jsou mi tyto znalosti skutečně užitečné, protože v dnešní době musíš pořád pracovat na sebeprezentaci.

Secret Cinema, co je podstatou tvého uměleckého jména?
Secret Cinema: Osobně vnímám hudbu jako nástroj, který promlouvá s tvou imaginací… ta imaginace probíhající v tvé vlastní hlavě, je tvým soukromým “tajným kinem”. Doufám, že má hudba to dokáže lidem zprostředkovat a umožní vám tak vidět překrásné výjevy ve vaší mysli.

Jak se připravujete na své společné sety a v čem jsou odlišné od vašich sólo vystoupení?
Egbert: Můj výběr tracků velmi záleží na tom, co hraje a dělá Secret Cinema. Společné sety jsou tak pro mě mnohem méně předvídatelné. Řekl bych, že vlastně jamujem, což je kolikrát obrovská zábava.
Secret Cinema: Sólo set je pro mě určitě jiný. Když hraji sám, tak myslím pouze na publikum, které mám před sebou. S Egbertem však musím přemýšlet i nad jeho tracky a nad tím, co by bylo vhodné zahrát před nebo po něm. Je to trochu jiné, ale zároveň velmi zábavné, protože oba máme mnohem víc času k chlastání piva!

Mohli byste to popsat i z technického hlediska?
Egbert: Na své straně mám dva laptopy a na každém jede Ableton live pouze s mými smyčkami a tracky. Laptopy jsou synchronizovány s hlavním “drumcomputerem”. K tomu ještě navíc používám Korg Kaosscilator.
Secret Cinema: Když hraji v Holandsku 6 hodinové sety, tak s sebou klidně táhnu spoustu keyboardů a synťáků. Ale když hraji kratší sety, tak používám pouze iPady, Maschine a laptop.

Už se vám tahle technika někdy během hraní kompletně po*****?
Egbert: Jo, párkrát už se to stalo, ale od té doby, co hraju ze dvou laptopů, mám vždy určitou šanci jak to zachránit. I tak jsou ale hardwarové problémy tím, čeho se během live setů nejvíce děsím.
Secret Cinema: Zatím ne a doufám, že to tak zůstane!

1555323_10152189746276838_1149168254_n

Jaké jsou společné atributy vašeho soundu?
Egbert: Vždy je to spousta energie, občas divočejší, občas deepovější a tvrdší. Líbí se mi různé variace, stejně tak jako pro mě neznámé zvuky a smyčky.
Secret Cinema: VST pluginy a některé hardwarové vychytávky.

Cítíte se víc jako producenti, nebo jako DJové?
Egbert: Já ani neumím používat CD playery a vzhledem k tomu, že produkuju už více jak 20 let, tak určitě víc jako producent.
Secret Cinema: Momentálně určitě víc jako DJ, protože hraji naživo už více jak 15 let a díky svému labelu Gem Records mohu hrát pouze hudbu, které na něm vychází a která mě neskutečně baví. Egbert to má pravděpodobně jinak, ale troufám si říct, že oba se cítíme jako skuteční performeři! 

Dočetl jsem se, že jste se poprvé kontaktovali pomocí sítě Myspace, která byla ve své době velkým hitem…
Egbert: … to je pravda, ale dneska už Myspace asi nikdo nepoužívá. Momentálně jsem hlavně na Facebooku, kde bohužel kolikrát trávím spoustu času checkováním statusů. Je to celkem návykový.
Secret Cinema: Mám to stejně, teď už jsem jen na Facebooku. Chtěl bych taky víc využívat Instagram, ale na to si budete muset ještě nějakou dobu počkat.

cinema01

Má vaše hudba nějaké hranice?
Egbert: Hudba nemá skoro žádné hranice, což je občas celkem ku škodě. Proto se například snažím nekupovat příliš mnoho synťáků a soustředím se na pouze několik z nich, které se pokouším využívat na maximum.
Secret Cinema: Nehraji rychleji než na 130 BPM, ale ani to nepovažuji za nějaký limit.

Oba pocházíte z Holandska, kde se momentálně konají jedny z nejvyhledávanějších parties na světě. Jak vypadá tamní techno scéna z vašeho pohledu?
Egbert: Řekl bych, že je největší na celé světě. Jsem nesmírně šťastný za to, že tu bydlím a že ty nejlepší party se konají pouhou hodinu cesty od mého domova. Je tu velká konkurence, což má za důsledek vysokou profesionalitu ze strany pořadatelů. Na druhou stranu, místní publikum je celkem rozmazlené všemi těmi světovými jmény a akcemi.
Secret Cinema: Holanďané mají rádi techno víc než jakýkoli jiný hudební styl. A umí na něj pořádně zapařit!

Co bylo nejdůležitějším milníkem vaší kariéry?
Egbert: Komponování hudby jsem se věnoval již dlouho předtím, než byl internet masově rozšířený. Možnost vystavit mé tracky online mi změnil život. Poznal jsem Secret Cinema, který mi pomohl s masteringem a pár měsíců na to jsem hrál na stadionu v Madridu po boku Svena Vätha.
Secret Cinema: Když jsem se rozhodl dělat taneční hudbu, bylo mi 17 a musím říct, že mě to pořád baví, ale pořád jsem nedosáhl toho nejdůležitějšího bodu své kariéry. Musím ale uznat, že začít s DJingem (vedle live actu) pro mě bylo velmi důležitým rozhodnutím, které mi určitě otevřelo nové možnosti po celém světě.

egbert01

Právě Sven Väth sehrál důležitou roli v kariéře vás obou. Která trojice slov vás napadne jako první, když slyšíte jeho jméno?
Egbert: Legendární, crazy, Papa.
Secret Cinema: Inspirace, vinyl, …chtěl bych jeho provize, haha!

Čím se bavíte, když zrovna na hudbu nemáte náladu?
Egbert: Miluju kitesurfing a to i v zimě, když třeba hraju někde poblíž moře. Produkování, hraní, cestování a kitesurfing jsou pro mě skvělou kombinací.
Secret Cinema: Baví mě videohry, procházky lesem, koukání na šílený filmy, čtení knih a vaření dobrého jídla.

Jaká je vaše největší neřest?
Egbert: To si raději nechám jen pro sebe :)
Secret Cinema: Věčná nespokojenost s tím, co se mi zatím nepodařilo splnit a občas také s tím, co se mi nedaří přenést do světa hudby.

Rozhovor připravil v únoru 2014 Nois

apokalypsa_37_vizual

Zdroj: Apokalypsa