Ansambel SO36 vydáva nový album VELVET

Ansambel SO36 pod vedením Erika Rothensteina prichádza v poradí už so svojim tretím albumom VELVET (vydavateľstvo Bebe Rebe 2023). Teleso prezentuje súčasnú hudbu pohybujúcu sa na hraniciach viacerých žánrov.  Vychádza z európskej klasickej tradície (písali preňho skladatelia rôznych generácii ako Egon Krák, Lucia Papanetzová, Michal Stahl, Viliam Gräffinger, Lukáš Borzík, Ľubomír Šrámek) a snaží sa o inovatívny prístup v k interpretácii ako aj tvorbe celkovej zvukovosti skupiny a vzťahu k improvizácii. Pre tento album napísali skladby jazzový hudobník, skladateľ a aranžér Matúš Jakabčic a dvaja členovia ansámblu klavirista a skladateľ Vladislav Šarišský a saxofonista Erik Rothenstein.

Skupina sa doteraz prezentovala na rôznych podujatiach na Slovensku, na samostatných koncertoch (napr. Nová Cvernovka 2019) ako aj na festivaloch ako Viva Musica (2021) alebo na svojom debutovom vystúpení v roku 2018 na bratislavskom festivale Orfeus.

Nahratie albumu predchádzalo audio-vizuálne predstavenie VELVET premierované pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie 15.11. 2019 v Bratislave v Novej cvernovke. Prepájalo autorský vizuál režírovaný Viliamom Csinom s kompozíciami skladateľov Matúša Jakabčica 30 –(1989-2019), Vladislava Šariškého Formálna rozlúčka a Erika Rothensteina Nežná revolta: 1. 30 rokov 2. Tiene. Skladby pohybujú na hranici vážnej hudby a jazzu, pričom si v tomto čase ansambel už našiel svoj prístup k obom žánrom a suverénne sa vie pohybovať na oboch brehoch a využívať aj improvizačné plochy.  Ako bonus track je na albume uvedená aj kompozícia Vladislava Šarišského Black Swan.

AUDIO bandcamp  – https://erikrothenstein.bandcamp.com/album/ansambel-so36-velvet
VIDEO z koncertu Velvet – https://www.youtube.com/watch?v=c1qQnGSKdLs&ab_channel=erikrothenstein

Erik Rothenstein uvádza podrobnosti k albumu:

Tento album je venovaný dvom udalostiam, ktoré ovplyvnili naše životy. V roku 2019 sme si pripomenuli 30. výročie Nežnej revolúcie v bývalom Československu. V Novej cvernovke sme v novembr 2019 s Ansámblom SO36 a režisérom Viliamom Csinom uviedli program VELVET a napriek určitej skepse sa chvíľu  zdalo, že všetko pôjde napriek rôznym kotrmelcom dobre ďalej…..

ČIERNA LABUŤ – neočákávaná udalosť COVID -19 – však krátko na to  zatriasla svetom. Rovnomenný album sme už vydali, ale vzhľadom na kontinuitu sme zaradili titulnú skladbu ako bonus na toto CD.  Dala sa labuť predvídať? Neviem, ale viem, že potom sa udiali a dejú desivé desy, ktoré sú blízko nás a nevieme ako dopadnú…..

Ďakujem všetkým skladateľom a hudobníkom, že sa zúčastnili na tomto projekte a hudbou zasiahli naše duše.   

Erik Rothenstein (február 2023)

KOMPOZÍCIE:

Matúš Jakabčic: 30 (1989-2019)

„Ani sa mi nechce veriť, že uplynulo už 30 rokov od Nežnej revolúcie. Ten čas ubehol ako voda. Možnosť zúčastniť sa tohoto projektu ma prirodzene priviedla k zamysleniu sa nad tým, ako sa náš život za ostatné roky zmenil. Samozrejme, ako každá veľká zmena, aj táto priniesla pozitíva aj negatíva. Pre mňa pozitíva prevažujú. Na druhej strane, súčasná situácia v našej krajine ma, bohužiaľ, radosťou ani spokojnosťou nenapĺňa. Optimizmus pre svoj život čerpám inde ako z našej spoločnosti v širšom slova zmysle, respektíve zo stavu, v akom sa nachádza. A toto majú život “pred” a “po” spoločné…” 

Matúš Jakabčic (2019)

Vladislav Šarišský: FORMÁLNA ROZLÚČKA „Formálna rozlúčka je esenciálnou kontempláciou nad vôľou, cestou, nádejou, vierou a rozčarovaním. Reáliami, ktoré sa stali pevnou výbavou do terénu žitia. K rozlúčke tak ako z hľadiska formy tak i štýlu nedochádza iba vo vzťahu ping- pongovej loptičky a klavíra, ale najmä v rovine ochoty všetkých ostať zúčastnenými do konca, za peniaze.”

Vladislav Šarišský (2019)

III. Erik Rothenstein: NEŽNÁ REVOLTA
(1. 30 ROKOV 2. TIENE)

Uplynulo 30 rokov a veľa vecí sa zmenilo. Po prvom nádychu slobody prišla extáza a po nej, ako to už býva, vytriezvenie a bolehlav. Som rád, že som zažil divoké deväťdesiate roky, nielen preto, že to bola moja mladosť, ale aj preto, že napriek všetkému sa veci posunuli k lepšiemu. Tento rok sa “bolehlav” vrátil, zistli sme kde to vlastne žijeme. Tiene nikdy neodišli… Tak ako pred novembrom ’89 bolo v Bratislave nahlas pomenované to, čo sa držalo pod pokrývkou, tak to treba nahlas vysloviť i dnes. Aj formou hudby.“

Erik Rothenstein (2019)

WEB stránka skupiny – https://erikrothenstein.com/sk/artists/ansambel-so36/
Ansambel doteraz vydal albumy vo vydavateľstve Bebe Rebe
Velvet (2023), Forever Here (2022) a Čierna labuť(2020)

VELVET – credits

Ľubomír Brtáň – guitar, Erik Rothenstein – saxophone,  Vladimír Šarišský – piano, Juraj Tomka 1. violin, Andrea Benická – 2.violin, Roman Rusňák – viola, Aleksei Kardash– cello)

Recorded in Birdland studios, Považská Teplá, sound engineer – MiloŠ Rojko

BLACK SWAN – credits

Ľubomír Brtáň – guitar, Erik Rothenstein – saxophone,  Vladimír Šarišský – piano, Lucia Harvanová 1. violin, Michaela Petríková – 2.violin, Roman Rusňák – viola, Boris Bohó – cello)

Recorded in elBi  studio, sound engineer Ľuboš Brtáň

Music producer – Vladislav Šarišský, Ľuboš Brtáň, Erik Rothenstein

Executive producer – Erik Rothenstein

Mix, mastering – Ľuboš Brtáň

Photo – Viliam Csino

Visual – Lucia Slobodová

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Zdroj: TS