Anasoft litera fest otvorí Milan Adamčiak.

O pár dní Bratislava ožije literatúrou. 20. apríla sa začne Anasoft litera fest, ktorý je súčasťou prestížnej literárnej ceny Anasoft litera. Peter Balko, Juraj Briškár, Peter Juščák, Ivan Kolenič, Márius Kopcsay, Richard Pupala, Veronika Šikulová, Erik Šimšík a Pavel Vilikovský. To sú mená spisovateľov, ktorí 20. – 25. apríla 2015 predstavia svoje knihy ohodnotené odbornou porotou ako najlepšie prózy vydané v uplynulom roku. Na festivale bude chýbať finalistka Alta Vášová.

Anasoft litera fest otvorí akustická performance Milana Adamčiaka na vernisáži skupinovej výstavy nesúcej názov práve z jeho diela „niektoré moje príbehy poznám. niektoré počúvam. niektoré vidím“. Okrem neho budú v bratislavskej Krokus Galérii vystavené diela Petra Barényiho, Ľubomíra Ďurčeka, Svätopluka Mikytu, Kataríny Poliačikovej a Dezidera Tótha. Toto však nie je jediná výstava. Počas Anasoft litera festu budú na Hviezdoslavovom námestí vystavené fotografie Michala Burzu a Gabriely Zigovej, ktoré nafotili v priebehu predchádzajúcich ročníkov literárnej ceny.

Už tradične vytvorili študenti Ateliéru 305 Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU pod vedením Evy Péč Brezinovej a Juraja Blaška prózam nominovaným predchádzajúci rok na cenu Anasoft litera nový dizajn. Prototypy kníh sú vytlačené v exkluzívnom počte. Každú jednu predstavia študenti osobne na festivale a ich prezentáciu bude moderovať Olja Triaška Stefanović.

Finalisti Anasoft litera 2015_

Anasoft litera fest nie je len o kvalitnej literatúre, ale aj o výborných koncertoch. Tentoraz budú hudobnými hosťami festivalu pesničkári Martina Javor a Archívny Chlapec a česká formácia WWW, ktorá vystúpi s bubeníkom a producentom Pavlom Fajtom. Do Bratislavy príde aj austrálsko-nemecké zoskupenie Transmit bubeníka a gitaristu svetového formátu Tonyho Bucka, ktorý je považovaný za jedného z najkreatívnejších tvorcov austrálskej hudobnej scény.

Už tradične sú súčasťou programu diskusie, ktoré sa snažia odpovedať na súčasné otázky v kultúrno-spoločenskom kontexte. Porota Anasoft litera zhodnotila, že v tohtoročnej literárnej produkcii je zreteľné sústredenie sa na egodokumenty. Čo tým myslela? Je sebastrednosť novým trendom v literatúre? A čo autobiografické písanie, ktoré tu má tradíciu? O tom sa bude diskutovať s tohtoročnou členkou poroty Ivanou Taranenkovou, spisovateľkou Ivanou Gibovou a literárnym vedcom Petrom Zajacom. V ďalšej diskusii nazrieme nielen do súkromia, ale aj do literárneho vkusu Tomáša Janovica a Jána Štrassera. Aké knihy si vyberajú do svojich domácich knižníc? Je vôbec dôležité vytvárať si domácu knižnicu?

Šesť dní plných autorských čítaní, workshopov pre študentov, besied na školách a diskusií uzavrie Bábkové divadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice s bratislavskou premiérou inscenácie Ilona, žena Hviezdoslavova, ktorá vznikla na motívy románu Jany Juráňovej Žila som s Hviezdoslavom.

Celý program si môžete pozrieť na webovej stránke: https://www.anasoftlitera.sk/sk/festival

A1_plagat_AL15.indd

Zdroj: Anasoft litera fest