Americké indie rocková kapela Widowspeak s novým albumom na Danube Music Day

Po prvýkrát na Slovensko zavíta známa americká indie skupina Widowspeak. Dôvodom ich návštevy je oceňovaný album The Jacket, s ktorým sa vybrali na svetové turné. V rámci neho zahrajú 18. apríla 2024 v bratislavskej Novej Cvernovke, na koncertnej sérii Danube Music Day.

Newyorská indie kapela Widowspeak pokračuje v tradícii keruakovských príbehov z ciest na ich šiestom štúdiovom albume The Jacket. Osobná aj hudobnícka chémia medzi manželmi – speváčkou a skladateľkou Molly Hamilton a gitaristom Robertom Earlom Thomasom – sa premietla z ich vzťahu do spoločnej tvorby. Molly skladá piesne, o veciach, ktoré ju v živote stretli, pričom čerpá zo zážitkov z práce, nočného života aj zo spoločného cestovania s Robertom, ktorý ju sprevádza na gitare. Na turné chodia so sprievodnými muzikantmi, systémom kto práve môže.

Album rozpráva príbeh fiktívnej skupiny z neznámeho miesta, ktorú dopredu poháňajú nenaplnené ambície a zmarené sny. Vzťahy a kapely sa rozpadajú, keď konečne dosiahnu svoj cieľ – koniec cesty. „Bunda je pre nás určitým symbolom, v ktorej rastieme, prežívame, meníme sa v nej na osobnosti, potom toto naše oblečenie odložíme a dáme si na seba niečo iné. Nič nie je také isté ako na začiatku – vzťahy ani vlastná osobnosť. Všetko sa vyvíja. Ale k tým odloženým veciam nás navždy budú spájať spomienky, ktoré sme s nimi prežili.“

Widowspeak sú oceňovaní za priamočiare zaujímavé melódie, ktoré sa vás dotknú. Pracujú s atmosférou piesní o obyčajných veciach, s ktorými sa vie stotožniť každý po celom svete. Vytvorili si vlastný originálny prejav aj zvuk, v ktorom sa načahujú po tvorbe Yo La Tengo, Neila Yonga či Velvet Underground. Dynamicky menia nežné balady s psychedelickým jamovaním v dream popových aranžmánoch vrstvených gitarovými zvukmi. Rovnako by mohli pôsobiť v šesťdesiatych aj deväťdesiatych rokoch, veď ich hudba je mostíkom medzi týmito dekádami.

Do bratislavskej Novej Cvernovky prídu v tej najlepšej kondícii – 18. apríla 2024 v rámci koncertnej série Danube Music Day.

Widowspeak (USA) – 18.04.2024; Nová Cvernovka, Bratislava
https://tootoot.fm/en/events/65719850a2ec3d15144eb01d
https://goout.net/en/tickets/danube-music-day-widowspeak/pbyv/
https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/widowspeak-usa-danube-music-day-2024-04-18/

Zdroj: TS