Amedeo Modigliani – spomienka na umelca, ktorý zomrel pred sto rokmi.

Trojicu talianskych umelcov, ktorých storočnicu si v tomto roku pripomíname, uzavrie po Federicovi Fellinim a Gianni Rodarim jeden z najvýznamnejších a najvplyvnejších výtvarných umelcov dvadsiateho storočia, Amedeo Modigliani (Livorno, 1884 – Paríž, 1920). Taliansky kultúrny inštitút usporiadal pri tejto príležitosti dve podujatia: taliansky režisér a spisovateľ Gian Luca Bianco priblíži mimoriadny príbeh výnimočného umelca prostredníctvom online prezentácie vo štvrtok 10. decembra 2020 o 20.00 hod., a nasledovať budú dve projekcie nového dokumentárneho filmu Vizionár Modigliani (r. Valeria Parisi, 2020) na veľkom plátne Kina Lumière v rámci cyklu Príbehy umenia 12. decembra o 16.00 hod. a 14. decembra o 18.00 hod.

„Už pred mnohými rokmi ma na Amedeovi Modiglianim najviac zaujali jeho sochy. K obrazom som sa dostal až neskôr. Keď som ich videl prvýkrát, zostal som v nemom úžase. Nemalo to nič spoločné s intelektom, išlo o výsostne emotívny pocit, takmer fyzický, ktorý nedokážem popísať. Akoby tie postavy skutočne existovali, akoby ich jadro prebývalo vo mne samotnom. Prahnem po hľadaní nemateriálnej podstaty a Modiglianiho diela ma v tomto smere neustále inšpirujú,“ napísal taliansky režisér a spisovateľ Gian Luca Bianco, autor úspešnej video série o umelcoch 20. storočia. Jeho online prezentácia v talianskom jazyku so slovenskými titulkami sa uskutoční 10. decembra o 20.00 hod. na FacebookYoutube profile Talianskeho kultúrneho inštitútu

Podujatie sa koná v rámci Dňa súčasného umenia vyhláseného talianskym Ministerstvom zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce ako v rámci propagácie talianskeho umenia a umelcov.

Dokumentárny film Vizionár Modigliani pripomína sto rokov od úmrtia výtvarného génia, snaží sa zachytiť stopy umelca na miestach pre neho typických: ulice, námestia, livornská štvrť Venezia Nuova, synagóga, centrálne trhovisko, neďaleké pohoria a vidiek, na ktorom sa Modigliani učil maľbe v spoločnosti umelcov z hnutia Macchiaioli (talianska verzia impresionistov) a kde našiel prírodný materiál pre svoje sochy – pieskovec a mramor. Dokument sleduje jeho kroky vedúce do Francúzska, kde má možnosť sa porovnávať s ďalšími umelcami, predovšetkým s Brancusim a Picassom. Tí sú vo filme taktiež prítomní prostredníctvom diel. Historik umenia Marc Restellini, filmový režisér Paolo Virzì a módny návrhár Antonio Marras ponúkajú v dokumente vlastné vnímanie Modiglianiho diela a jeho osobnosti. Snímka Valerie Parisi sa uvádza v pôvodnom znení (anglicky, francúzsky, taliansky, nemecky) s českými titulkami.

Amedeo Modigliani prekonal všetky legendy a stereotypy. Od jeho koreňov v Livorne, kde sa zrodilo hnutie Macchiaioli, cez Paríž, ktorá bola centrom moderny a kde sa stretával s géniami svojej doby, akými boli Pablo Picasso, Diego Rivera, Chagall, Leger, Soutine či Constantin Brancusi. Medzi maliarove osudové lásky patrili ruská poetka Anna Achmatova, anglická spisovateľka a poetka Beatrice Hastings, ktorú mnohí prezývajú “prekliata múza”, nakoľko ho priviedla k drogám a alkoholu a  Jeanne Hebuterne, francúzska maliarka, ktorá neuniesla „Modiho“ smrť a spáchala samovraždu krátko po jeho skone. Príbeh Amedea Modiglianiho je mimoriadnym príbehom výnimočného avantgardného umelca, veľkého buriča a ešte väčšieho bohéma, ktorého diela balansujú na pomedzí primitivizmu a talianskej renesancie.

Gian Luca Bianco (Miláno, 1967) je režisér a spisovateľ. Na svojom konte má réžiu filmov a dokumentov, divadelných produkcií a je autorom niekoľkých kníh. Kurátorsky sa podieľa na príprave výstav v Taliansku aj v zahraničí  a v poslednom období sa zameriava na ideu „fragmentu“, z ktorej sa zrodil cyklus diel nazvaných Imbilico (Na pokraji). Je hlbokou reflexiou na tému deštrukcie a straty či už citov alebo materiálu. Projekt bol prezentovaný v Miláne, Monze Gubbiu, Macerate, Perugii, Insbrucku, Barcelone, New Yorku, Dusseldorfe a pod. Je aj umeleckým poradcom. Niekoľko rokov žil v New Yorku, momentálne pôsobí v Assisi v Umbrii.

Zdroj: Taliansky kultúrny inštitút