Alexandrovci: Oslavy 90. výročia Alexandrovcov na Slovensku sa začali v Prievidzi + FOTO!

Už počas prvých skladieb bolo zrejmé, že toto turné výnimočného telesa, ktorého oficiálny názov je Akademický súbor piesní a tancov ruskej armády A. V. Alexandrova, bude naozaj stáť sa to. Nové aranžmány skladieb dostali publikum do varu hneď v úvode programu a nálada gradovala až do konca koncertu. Alexandrovci začali svoje turné u nás a koncertovať budú až do 9. júna.

Zástupy divákov pred vchodom na Zimný štadión v Prievidzi signalizovali, že sa jedná o výnimočnú kultúrnu udalosť. Približne polhodinu pred začiatkom koncertu Alexandrovcov už však väčšina divákov sedela na svojich miestach, aby si vypočuli speváčku Kristínu, ktorá je domácim hosťom turné Alexandrovci na Slovensku 2019. Jej populárne a širokou verejnosťou obľúbené hity zahriali publikum na tú správnu náladu a tak už od prvej skladby ruského súboru ho sprevádzalo spontánnym potleskom.

Oproti ostatnému turné z roku 2017, kedy tradične dôstojný program tohto súboru bol poznačený tragickou smrťou niekoľkých desiatok členov pri leteckom nešťastí, v tom aktuálnom vynikla veľkoleposť osláv 90. výročia založenia. Či už výber skladieb, umelecké spracovanie ako aj vedenie súboru pod taktovkou Gennadija Sačenjuka, výkony zboristov, hudobníkov, tanečníkov či sólistov, toto všetko zdvihlo divákov zo stoličiek niekoľkokrát počas predstavenia.

„Na na zahraničné turné berieme len tých sólistov, ktorí zvládnu odspievať aj dvadsaťpäť koncertov po sebe,“ povedal pri svojej poslednej návšteve Slovenska zástupca súboru Michail Alexandrovic Maruševskij. V prípade Alexandrovcov je to mimoriadne dôležité a Valerij Nikolajevič Gavva, Alexander Alexandrovič Kruze, Vadim Petrovič Ananev a ďalší vďačnému slovenskému publiku ukázali svoj strhujúci spevácky výkon, ktorý vychádza z ich kontinuálnej prípravy. Výnimočným zážitkom pre divákov bolo nové, koncertné spracovanie klasickej skladby súboru – Kalinka, práve v podaní Vadima Ananeva.

Vystúpenie súboru Alexandrovci je mimoriadnym zážitkom, málokedy má divák možnosť zažiť na jednom pódiu silu niekoľko desiatok hlasov v mužskom zbore, k tomu hudobníkov, tanečníkov a sólistov. Celkovo 130 členov súboru na pódiu vyvoláva vo viacerých momentoch predstavenia zimomriavky a divákom sa doslova tají dych. Všetko pod pevným vedením Gennadija Sačenjuka, ktorý prácou pre súbor žije naplno. „Od skorého rána som v robote. Pracujem s dokumentami, študujem partitúry, skúšky so zborom, orchestrom, sólistami, baletom, porady a večer, keď už všetci odídu domov, vždy sa mi chce sadnúť za notový papier a ešte pracovať na niečom novom,“ prezradil Sačenjuk.

O Alexandrovcoch je známe, že na koncerty v zahraničí prichádzajú aj so skladbami v lokálnom jazyku. To platí aj v prípade aktuálneho slovenského turné. V Prievidzi odznela skladba Na Kráľovej holi i v týchto dňoch mimoriadne aktuálna skladba Macejko.

Zo všetkých členov súboru Alexandrovci na pódiu doslova sálala radosť z prvého vystúpenia na slovenskom turné. Svojím umením si vyslúžili niekoľkominútový záverečný potlesk v štýle „standig ovation“. Alexandrovci navštívia ešte 11 slovenských miest, záverečný dvojkoncert v Bratislave uzatvorí turné 9. júna.

Vstupenky na turné sú v predaji v sieťach predpredaj.sk a ticketportal.sk.

 ALEXANDROVCI 2019 – termíny a miesta koncertov:

 1. máj 2019 19:00 Prievidza, Zimný štadión
 2. máj 2019 19:00 Brezno, Aréna
 3. máj 2019 19:00 Nové Zámky, Zimný štadión
 4. máj 2019 19:00 Žilina, Futbalový štadión MŠK Žilina + PUĽS *
 5. máj 2019 19:00 Martin, Amfiteáter
 6. jún 2019 19:00 Košice, Steel Aréna
 7. jún 2019 19:00 Humenné, Zimný štadión + PUĽS
 8. jún 2019 19:00 Východná, Amfiteáter + PUĽS
 9. jún 2019 19:00 Piešťany, Zimný štadión
 10. jún 2019 19:00 Banská Bystrica, Amfiteáter
 11. jún 2019 19:00 Nitra, Amfiteáter + PUĽS
 12. jún 2019 15:00 a 20:00 Bratislava, Incheba Expo Aréna

* Informácie ohľadne diváckych miest na štadióne MŠK Žilina (po presune zo Zimného štadióna). Diváci budú presunutí nasledovne:

 • z tribúny B do tribúny J voľné sedenie
 • z tribúny C do tribúny J voľné sedenie
 • z tribúny D do tribúny F voľné sedenie
 • z tribúny E do tribúny G voľné sedenie
 • z tribúny F do tribúny H voľné sedenie
 • z tribúny G do tribúny F voľné sedenie
 • z tribúny H do tribúny H voľné sedenie
 • z tribúny I do tribúny E voľné sedenie

Plocha sedenie pod pódiom ostáva nezmenená. Diváci budú navigovaní ešte pred štadiónom asistenčnou službou na svoje miesta do partičných tribún podla rozpisu.

Zdroj: Andrea Čurná
Foto: Karol Jagoš, TRIO Production