V sobotu 14. júna 2025 sme sa v Bábkovom divadle na Rázcestí v Banskej Bystrici dozvedeli, ktoré z prihlásených dramatických textov uspeli v 16. ročníku súťaže o najlepší dramatický text autoriek a autorov od 9 do 18 rokov DRAMATICKY MLADÍ 2025. Súčasťou programu bolo aj inscenované čítanie úryvkov ocenených diel, ktoré pripravila riaditeľka a režisérka Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici Iveta Škripková spolu s profesionálnym hereckým tímom.
„Kto si to aspoň raz vyskúša, ten vie, že tvoriť divadelnú hru je niečo celkom iné, ako písať básničku či krátku poviedku. Tohtoročné dramatické texty nás veľmi potešili, mnohé boli zaujímavé obsahovo alebo žánrovo. Mali sme spolu s ostatnými porotcami v dobrom slova zmysle vášnivé diskusie o tom, ktoré z nich by mali byť i ocenené. Okrem prvých troch miest sme napokon udelili aj dve špeciálne ceny, keďže sme viacero textov považovali za vynikajúce. Chceme sa mladým autorkám poďakovať a povzbudiť ich k ďalšiemu písaniu. Verím, že sa raz spoločne stretneme na jednom javisku,“ povedala predsedníčka poroty – režisérka, herecká koučka a zakladateľka Hereckého inštitútu Adriana Totiková. Spolu s ňou prihlásené texty hodnotili ďalší členovia poroty: spisovateľ, jazykovedec, pedagóg Peter Karpinský a teatrologička Dária Fojtíková Fehérová. Absolútnou víťazkou súťaže sa stala Alica Madorrán Fortuňo s dramatickým textom Moja cEsTA. Do súťaže bolo prijatých 20 divadelných hier od 19 autoriek, ocenené autorky sú vo veku od 15 do 18 rokov. Porota rozhodla o tomto poradí finalistiek:
Hlavné ceny:
1. miesto: Alica Madorrán Fortuňo: Moja cEsTA
2. miesto: Jelena Jankovičová: Voľby
2. miesto: Karolína Kubánková, Viktória Stehlíková, Romana Hromcová: Lottie story .uviazla v knižnici.
3. miesto: Marianna Ibrahimi: Ticho po texte
Špeciálna cena poroty:
Katarína Poláčiková: Poľný kvet
za hĺbkový prienik do rodiny prostriedkami realisticko-poetickej drámy
Zuzana Pavlíková: Tam kde ich nikto nečaká
za empatické stvárnenie obrazu detskej zraniteľnosti i odvahy
„Víťazná hra Moja cEsTA je založená na historickej udalosti, ale jej téma je oveľa širšia, univerzálna: je to sloboda – ako ďaleko siaha, je možné si ju vynútiť nejakými činmi, aký je rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou slobodou a vnútorným a vonkajším väzením, aké prostriedky sú ešte legitímne v boji za slobodu? Autorka nastoľuje problém zneužitia ušľachtilých ideí, zradu a sklamanie. Prostredníctvom fiktívneho príbehu založeného na reálnych udalostiach kladie zásadné otázky o ľudskej existencii. Je to zrelé dielo, cez ktoré k nám preniká aj autorkin svetonázor,“ uviedla počas vyhodnotenia k víťaznému textu porotkyňa Dária F. Fehérová.
Jeden z partnerov 16. ročníka súťaže Herecký inštitút venoval víťazke súťaže s umiestnením na prvom mieste účasť v dennej Letnej škole herectva 2025, ktorá sa uskutoční na začiatku letných prázdnin v Bratislave. Autorka víťazného textu bude mať možnosť zažiť, ako s jej textom bude ďalej tvorivo pracovať skupina jej rovesníkov – účastníkov letnej školy, a to pod vedením profesionálnych lektoriek a lektorov.
Ako dodala koordinátorka súťaže Dominika Zaťková, Divadelný ústav realizuje súťaž Dramaticky mladí pod hlavičkou rovnomenného projektu, ktorého súčasťou sú aj Dielne kreatívneho písania. „Tvorivé dielne sa realizujú počas aktuálneho školského roka v spolupráci s dramaturgičkami a dramaturgom štyroch zapojených divadiel: Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave, Mestského divadla Žilina, zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského a Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici. Od jesene 2025 k nim pribudne Dielňa kreatívneho písania v Bábkovom divadle Košického kraja. Víťazka súťaže Alica navštevuje tento rok kreatívnu dielňu v žilinskom divadle pod vedením dramaturgičky Daniely Brezániovej. Obom srdečne blahoželáme k úspechu.“
Vyhlasovateľ súťaže Divadelný ústav ďakuje partnerom súťaže, ktorí oceneným autorkám venovali ceny: sú nimi Herecký inštitút, kníhkupectvo Martinus a online divadelná videotéka Dramox.
Divadelný ústav je štátnou príspevkovou organizáciou v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Zaoberá sa komplexným výskumom, dokumentáciou, vedeckým spracovaním a poskytovaním informácií o divadelnej kultúre na Slovensku od vzniku prvej profesionálnej scény v roku 1920. Spravuje kultúrne dedičstvo v oblasti slovenskej divadelnej kultúry (činohra, opera, balet, tanec, bábkové divadlo, moderné performatívne druhy). Vo svojej odbornej činnosti systematicky zhromažďuje, vedecky spracováva a sprístupňuje múzejné, knižničné, archívne a dokumentačné fondy z histórie a súčasnosti slovenského profesionálneho divadla a zabezpečuje komplexný informačný systém o profesionálnom divadle na Slovensku.
TS