A Forest Affair – príbeh o vizionárstve a obetiach…

Cesta za poznáním a inspirací bývá často zdlouhavá a klikatá. Please The Trees dovedla jejich pouť za dokonalým zvukem zpět na začátek – kapela se během šesti let svého fungování neustále posouvala a transformovala a zbrusu nové album A Forest Affair je zastihuje v momentu nového startu.

Touha po pevnějším usazení se v kontextu světové hudební scény je zavedla až do Kalifornie, nezdolný smysl pro dobrodružství hledačů a vášeň po dobývání možných cílů atakují mnohé hranice. Domácím stromům svěží vítr z Nového světa narovnal kmeny, prohrábl listí a rozkošatil koruny. Odhodlání se vyjádřit a konfrontovat se není pro každého. Please The Trees jejich cesta stála obrovské úsilí i nečekané oběti.

Klíčovým momentem pro vznik A Forest Affair bylo setkání právě s americkým producentem Burnsidem. Jeho vztah se skupinou mnohonásobně překračuje producentské schéma; byl to on, kdo byl iniciátorem vzájemné spolupráce a vedle lídra skupiny Václava Havelky má také na výsledné podobě alba největší podíl. Producent, ale sám také hudebník a vynikající kytarista Jonathan Burnside spolupracoval od konce osmdesátých let s mnoha výraznými skupinami a osobnostmi světové (nejen) alternativní scény. Jeho vliv na zvuk a podobu nahrávek Melvins, Nirvany, Heliose Creeda, Faith No More, Consolidated, Meat Beat Manifesto, Red House Painters, The Sleepy Jacksons, Sister Double Happiness, Steel Pole Bathtub, Fu Manchu, Godspeed, Gary Floyd Bandu (jehož byl též členem a autorem) či věhlasného Australana Dana Sultana a mnoha dalších je nezpochybnitelný. Ani Please The Trees nejsou pro Jonathana Burnsidea první zkušenost s českou hudební scénou. Při svém pobytu v Praze v devadesátých letech spolupracoval se skupinami Slut, Tata Bojs či Sabot. Please The Trees však natáčeli svou novinku za Burnsideovy dirigentské účasti ve studiu Magnolia Records v Novatu v Kalifornii. Nahrané skladby pak dostali pod jeho rukama definitivní podobu při mixování a masteringu.

Právě nahrávání alba v americkém studiu považuje skupina za naprosto zásadní. Nejdůležitějším momentem na A Forest Affair je totiž prověření tvorby skupiny v rámci výrazně odlišné tradice zvukové estetiky a zásadní překročení hranic. Nejenom geografických, ale hlavně osobních a inspiračních. Tato nová kreativní zkušenost kapelu stála posledního ze zakládajících členů, který v kapele vedle Václava Havelky zbyl. Kytarista Zdeněk ‚Zok’ Kadlec s Please The Trees album nahrál, ale ještě v průběhu dokončovacích prací ze skupiny odešel. V nové sestavě ho nahradil David Babka, jenž s Please The Trees úzce spolupracuje již několik let. Prožitek a radost z práce na albu však předčila všechna očekávání a pomohla skupině se výrazně stmelit. Please The Trees tedy stojí znovu na začátku; s novou krví a silou, pevnější a připravenější, než kdy předtím. A Forest Affair kapela cítí jako debut, právě s novým albem dospěli Please The Trees do bodu, něhož jsou připraveni se odrazit tam, kde se již vnitřně cítí být.

Skladby pro album A Forest Affair napsal Václav Havelka, vedle producenta Jonathana Burnsidea se na výsledné podobě ale podíleli všichni členové skupiny, a to včetně někdejšího kytaristy Zdeňka Kadlece. Na albu A Forest Affair je jednoznačně cítit velké odhodlání a také sebevědomí skupiny, což potvrzuje především výsledná podoba celého alba, jež vychází hned ve dvou různých verzích. Vinylová a CD verze se od sebe poměrně liší, kapela si důrazně stojí za oběma. Pilotním singlem je skladba She Made Love To The Moon. Ta je v singlovém mixu ke stažení zdarma od 5. září na webových stránkách Starcastic Records – https://www.starcasticrecords.cz

Album A Forest Affair vychází 10. října na CD, LP a v digitálních formátech FLAC a MP3 ke stažení na webu starcasticrecords.cz, iTunes Store a pod. Nové, již třetí album pražsko-táborských Please The Trees A Forest Affair vychází 10. října 2012 na značce Starcastic Records a bude slavnostně pokřtěno ve stejný den speciálním koncertem v pražské Malostranské besedě, kde vystoupí spolu s americkým producentem nahrávky Jonathanem Burnsidem, jenž se zde s kapelou představí i jako kytarista. Večer otevře spřízněná formace Houpací koně z Ústí nad Labem. Vstupenky v hodnotě 180,– Kč jsou již v prodeji na pokladně klubu (Malostranská beseda, Malostranské nám. 21, Praha 1), dále např. v book&record shopu Rekomando (Trojanova 9. Praha 2) a jinak (+ obvyklé poplatky) on-line a na pobočkách sítě Ticketstream po celé ČR. Na místě už budou stát 250,– Kč.

Please The Trees doposud vydali na svém vlastním labelu dvě úspěšná alba Lion Prayer (2007) a Inlakesh (2010). Zpěvák a kytarista kapely Václav Havelka vydal řadu sólových nahrávek pod monikerem selFbrush. Do povědomí se Please The Trees dostali také spoluprací s pěveckým sborem seniorů Elpida, která byla vyústěním kampaně proti diskriminaci seniorů, do které se Havelka v roce 2010 zapojil.

www.pleasethetrees.comwww.starcasticrecords.cz

PLEASE THE TREES – A FOREST AFFAIR
Starcastic Records, 2012, CD, LP, MP3, FLAC
vychází: 10. 10. 2012

seznam skladeb vinyl:
strana A: 1. Getting Ready, 2. Hell On Earth, 3. She Made Love to the Moon, 4. Let the Wind, 5. Sleep
strana B: 1. New Heart, 2. Nobody No One, 3. When You Are Lost, 4. Branches, 5. Paint This City Green
celkový čas: 42 min. 05 sek.

seznam skladeb CD & downloads:
1. Getting Ready, 2. Hell On Earth, 3. She Made Love to the Moon, 4. Let the Wind, 5. New Heart
6. Nobody No One, 7. When You Are Lost, 8. Branches, 9. Sleep, 10. Paint This City Green
celkový čas: 48 min. 50 sek.

Produkce, nahrávání, mix a mastering: Jonathan Burnside
Nahráno 3-7, 10-14 října 2011, Magnolia Records Studio, Novato, CA, USA
Mix a Mastering: Burnside Pruductions, Sonoma County, CA, USA
Cover design: Veronika Vlková & Martin Baar
Layout: Cartonclan

All music by Vash Havelka & Please The Trees
Except She Made Love To The Moon & Nobody No One by Vash Havelka, Jonathan Burnside & Please The Trees. Sleep by Jonathan Burnside & Please The Trees

Lyrics by Vash Havelka

PLEASE THE TREES are:
Václav Havelka – voc, guitars, percussion
Miroslav Syrný – bass
Jan Svačina – drums
David Babka – guitars, pedal steel

Please The Trees – další chystané koncerty 2012:
14. 09. AmFest – Rekreační středisko Dopravák, Buchlovice
15. 09 Studio Pirsc Porcelain, Mikulov
22. 09. Krásetín, U Kuchařů
10. 10. Malostranská beseda, Praha (křest alba A Forest Affair) speciální host s PTT na kytaru Jonathan Burnside; support: Houpací koně
11. 10. Trenčín, SK, Klub Lúč
12. 10. Banská Bystrica, SK, Klub 77 – Barbakan fest.
13. 10. Svidník, SK, Holičstvo
14. 10. Prešov, SK Christiania
18. 10. Plzeň, Pod lampou
19. 10. Klatovy, Café Jednorožec
20. 10. hrad Loket

Zdroj: Starcastic Records