4 živly v Banskej Štiavnici odovzdali filmovú cenu.

Od piatku do nedele trval v Banskej Štiavnici 8. ročník Zimného filmového festivalu 4 živly. Program venovaný téme NULA ponúkol viacero celovečerných i krátkometrážnych filmov rôznych žánrov, krajín produkcie i rokov vzniku. Nechýbali rôznorodé sprievodné podujatia a inšpiratívni hostia i hosťky.

Medzi premietnutými snímkami bola aj pätica diel vybraných do finále súťaže Iné vízie SK. Tá sa zameriava na snímky balansujúce na pomedzí filmu, animácie a výtvarného umenia a na 4 živloch okrem premietania vyhlásili i víťaza 3. ročníka. Súťaž festival organizuje v spolupráci s Přehlídkou filmové animace a současného umění v Olomouci a online magazínom Kinečko. Odborná porota, zložená z kulturologičky Miriam Lenčovej, dokumentaristu Tomáša Krupu a animátora, filmára a grafického dizajnéra Andreja Kolenčíka, zvolila za víťaznú snímku Michala Žilinského s názvom Aula: Areál univerzálnej latencie.

„Porota sa zhodla na tom, že Žilinského vizuálno-výtvarné uchopenie je veľmi zrelé a po technickej stránke precízne vypracované. Veľkú pochvalu si zaslúži univerzálnosť diela, keďže obstojí na rôznych mediálnych platformách, patrí rovnako do galérie, ako aj do kín. Má potenciál osloviť širšie publikum. Autorské spracovanie a samotný výber témy nie je prvoplánový a má určitý myšlienkový presah. Dôležité je tiež, že komunikuje s divákom, ukazuje mu veci z rôznych uhlov pohľadu a tým vlastne inšpiruje k rozšíreniu si obzorov vnímania,“ píše vo svojom vyhlásení trojica porotcov.

Obrovskému záujmu publika sa na festivale tešil slovenský film Dobrá smrť, ktorý 4 živly uviedli v slovenskej predpremiére a za účasti tvorcov – režiséra Tomáša Krupu, hlavného kameramana Ondřeja Szollosa, kameramanov Iva Mika a Martina Čecha, a tiež strihača Petra Kudličku. Príbeh ťažko chorej ženy, ktorá sa rozhodla ukončiť svoj život eutanáziou, bol v kinosále banskoštiavnického kina Akademik nasledovaný diskusiou, akú film s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolá aj po uvedení v kinách. Do tých sa dostane 21. marca 2019.

4 živly prinesú do Štiavnice kolekciu kvalitných filmov najbližšie počas 21. ročníka letnej edície podujatia. Letný filmový festival 4 živly sa uskutoční v dňoch 7. – 11. augusta 2019 a jeho témou budú tentoraz ČÍSLA.

Zdroj: OZ štyri živly