4 živly: Filmy o moci priamo k vám domov ŽivloVODom!

Letný filmový seminár patrí medzi najstaršie filmové podujatia na Slovensku, napriek tomu sa snaží udržať si komornú podobu, ktorú si jeho návštevníci a návštevníčky obľúbili. Do Banskej Štiavnice v dňoch 6. – 10. 8. 2014 prinesie už šestnásty raz kvalitnú kinematografiu a sprievodné podujatia, rámcované tohtoročnou témou – MOC.

Expanzia v rámci Banskej Štiavnice a blízkeho okolia má svoje limity, podujatie sa však snaží uspokojovať potreby svojho čoraz početnejšieho publika alternatívnymi cestami. Bez obmedzení sa zdá byť prostredie internetu a distribúcia spôsobom „Video on Demand“ (VOD), ktorá funguje na princípe podobnom videopožičovniam. VOD sekcia, príznačne nazvaná ŽivloVOD, je medzi slovenskými filmovými podujatiami novinkou, osvedčila sa však viacerým zahraničným festivalom, preto sa 4 živly rozhodli vyskúšať, či podobná ponuka zaujme slovenských filmových fanúšikov.

Štvoricu filmov z programu 16. ročníka letných 4 živlov a jeden slovenský titul uvádzaný v internetovej premiére, si môžete pozrieť vďaka platforme Distrify priamo na webstránke 4 živlov alebo niektorého z partnerov projektu ŽivloVOD – Rádia_FM a portálu Kinema.sk. Veľmi jednoducho pritom filmy môžete zdieľať so svojimi blízkymi na sociálnych sieťach, prípadne vlastných webstránkach, a podporiť tak nielen kvalitnú kinematografiu, ale aj 4 živly. Vybrané snímky z programu seminár sprístupní po ich odpremietaní v Banskej Štiavnici a pozrieť si ich budete môcť počas nasledujúceho jedného mesiaca. Podobne princípu vodovodu či plynovodu, ŽivloVOD je kanálom, ktorý prináša filmy priamo do vašich domácností!

Zoznam filmov s dátumami ich sprístupnenia:

Kandidát (Jonáš Karásek, SK/CZ, 2013, 106 min.) – štvrtok 24. 7. 2014. Exkluzívna internetová premiéra divácky najúspešnejšieho slovenského filmu vlaňajška. Cynický thriller zavedie divákov do zákulisia predvolebnej kampane prezidentského kandidáta s takmer nulovými preferenciami, z ktorého sa majiteľ reklamnej agentúry rozhodne urobiť hlavu štátu. Aké nástroje využije, aby sa mu to podarilo a aby vyhral stávku s najväčším rivalom? Má skutočne MOC urobiť z Petra Pôtoňa, nenápadného malomestského podnikateľa, prezidenta republiky? Film je adaptáciou rovnomennej knižnej predlohy Michala Havrana a Maroša Hečka.

Filmy z programu 4 živlov:

Očný zub (Giorgos Lanthimos, GR, 2009, 94 min.) – štvrtok, 7. 8. 2014
Prísne strážený režim domácnosti, ktorej dospievajúce deti nikdy nevyšli za vysoký múr obkolesujúci záhradu, naruší vplyv zvonka.

Veľvyslanec(Mads Brügger, DK, 2011, 93 min.) – piatok, 8. 8. 2014
Investigatívna cesta do špinavých vôd africkej diplomacie s kúpeným diplomatickým postom a bezhraničnou drzosťou.

Ježíš je normální!(Tereza Nvotová, CZ/SK, 2008, 67 min.) – sobota, 9. 8. 2014
Kde končia hranice slobody a začína manipulácia? Akú úlohu pri nachádzaní odpovede zohráva viera?

Major (Jurij Bykov, RU, 2013, 99 min.) – nedeľa, 10. 8. 2014
Dráma policajného dôstojníka snažiaceho sa zakamuflovať autonehodu, pri ktorej usmrtil dieť.

Filmy Očný zub, Ježíš je normální! a Major budú uvedené v pôvodnom znení s anglickými titulkami, film Veľvyslanec s českými titulkami. Cena za streaming jedného filmu je 2,99 EUR. Filmy sú sprístupnené pre územie Slovenskej republiky. Všetky informácie o podujatí, o možnostiach akreditácie, vstupného aj o registrácii na workshopy nájdete na webstránke podujatia – www.4zivly.sk.

4zivly2014_CERbaner

Zdroj: 4 živly