19. ROČNÍK DIVADELNÉHO FESTIVALU DOTYKY A SPOJENIA PRINESIE DO MARTINA 33 INSCENÁCIÍ Z 28 DIVADIEL

Divadelný festival Dotyky a spojenia sa každoročne koná koncom júna v Martine, čím symbolicky a vo veľkom uzatvára divadelnú sezónu. V termíne od 24. – 29. júna ponúkne 33 inscenácií z 28 divadiel zo 7 slovenských miest, 14 predstavení v Hlavnom programe, 9 predstavení v programe Pre mladé publikum, 7 predstavení v programe Junior, 28 rôznych diskusií o divadle, 5 workshopov, 7 koncertov, 2 výstavy a 9 tvorivých dielní pre deti. Hrať sa bude v tradičných aj netradičných priestoroch – v oboch divadelných sálach Slovenského komorného divadla, v priestoroch obchodného centra OC Galéria, v školských triedach, na námestí aj v Etnografickom múzeu SNM. Všade tam sa slogan festivalu BUDEME TAM sprítomní na podobu SOM TU.

Veríme, že aktuálny ročník bude opäť v niečom jedinečný a špecifický, prinesie kvalitné inscenácie v hlavnom aj sprievodnom programe, ponúkne tiež pracovný program – workshopy a diskusie plné nových inšpirácií, informácií a impulzov. Ostali sme verní aj rozšírenej programovej sekcii Junior, v rámci ktorej uvedieme za 6 dní až 7 inscenácií. Nezabúdame na našich najmladších divákov a diváčky v ranných a popoludňajších predstaveniach, nočné Divadelné námestie ožije každý večer hudbou či tancom, s divadelnými produkciami sa dostaneme dokonca do netradičných, obyčajne verejnosti skrytých priestorov,“ priblížil štruktúru programu riaditeľ festivalu Tibor Kubička.

HLAVNÝ PROGRAM je ťažiskovou časťou festivalu a tvorí ho 10 inscenácií, ktoré mali premiéru od apríla 2023 do marca 2024. Za výber Hlavného programu zodpovedá dramaturgická rada festivalu v zložení: divadelná kritička Barbora Forkovičová, divadelná kritička Zuzana Timčíková, dramaturg a hudobný skladateľ Róbert Mankovecký
a dramaturgička Monika Michnová.

V inscenáciách v Hlavnom programe rezonujú príbehy i rozprávania o silných ženských hrdinkách, témy a príbehy späté s výraznými, pre kultúrno-spoločenský život prínosnými osobnosťami, aj témy o ľuďoch vytláčaných na okraj spoločnosti. Inscenácia Antigona (podľa Sofokla a iných) Divadla bez domova dokazuje, že pozoruhodné inscenácie vznikajú nielen mimo siete kamenných divadiel, ale aj väčšinového záujmu. Súčasťou Hlavného programu sú po prvý raz inscenácie Divadla bez domova a Divadla Ludus.

INSCENÁCIE V HLAVNOM PROGRAME
25. a 26. jún: DETI – Slovenské národné divadlo
25. jún: AMATÉRI – Divadlo Petra Mankoveckého
25. jún: ŠEPTUCHY – Spišské divadlo
26. jún: EMILY – Divadlo NUDE
27. jún: LILITH – Mestské divadlo Žilina 
27. jún: DIVADELNÍK – Slovenské komorné divadlo Martin
28. jún: TEL3GRAM – Divadlo Jozefa Gregora Tajovského
28. jún: FILIP – Divadlo Jána Palárika v Trnave 
29. jún: ANTIGONA (PODĽA SOFOKLA A INÝCH) – Divadlo bez domova 
29. jún: HISTÓRIA ISTÉHO NÁSILIA – Divadlo LUDUS

PROGRAM PRE MLADÉ PUBLIKUM tvorí 5 inscenácií pre deti a tínedžerov s premiérou od apríla 2023 do marca 2024. Garantkou programu je teatrologička Lenka Dzadíková.
Program Pre mladé publikum tento rok na festivale reprezentujú najmä inscenácie pre malých divákov a diváčky. Ponúkajú rôznorodý pohľad na ich svet či možnosť nahliadnuť do pre nich ešte neznámych svetov. Zaujmú formálnou stránkou – premyslenou scénografiou, nápaditým využitím technológií a nepodcenením hudobnej zložky. Tvorbu pre teenagerov na festivale zastupuje classroom play Činohry Slovenského národného divadla.

PRE MLADÉ PUBLIKUM
24. a 25. jún: ČAUTE! – Slovenské národné divadlo
26. jún: KOZMOS – Nezávislé divadelné zoskupenie Odivo
27. jún: KAMIL – Bábkové divadlo na Rázcestí
28. jún: HUGOV SVET – Bratislavské bábkové divadlo
29. jún: ROBINSON.KA – Bábkové divadlo Žilina

Súčasťou festivalu Dotyky a spojenia 2024 bude aj:

  • program v sekcii Junior, ktorý prezentuje inscenácie študentiek a študentov vysokých umeleckých škôl a študentov konzervatórií (vstup zdarma);
  • popoludňajší program pre celú rodinu, ktorý prinesie do ulíc Martina pouličné divadlo (vstup zdarma);
  • večerný program na námestí pred martinským divadlom, ktorého súčasťou sú hudobno-tanečné inscenácie aj koncerty (vstup zdarma);
  • workshop dramatickej výchovy pre mladých ľudí v školských triedach;
  • tvorivé dielne pre deti po každom detskom predstavení;
  • pracovný program – marketingový, herecký a klaunský workshop pre profesionálov
    a workshop autorského divadla, ktorý je otvorený pre širokú verejnosť;
  • diskusie s účinkujúcimi a tvorcami inscenácií, diskusia Michala Havrana Ako čeliť tlaku?, odborné diskusie Platforma na tému Menšiny v divadle a záverečná hodnotiaca diskusia Finále;
  • bonusový program martinských divadelníkov a lokálnych kultúrnych inštitúcií.

Chceme, aby festival Dotyky a spojenia spájal tvorkyne a tvorcov s ich publikom, podporoval rôznorodosť, inšpiroval a vytváral priestor pre rozhovory a polemiky. Okrem dobrého divadla, zaujímavých osobností či bohatého sprievodného programu preto do Martina prinášame aj diskusiu publicistu Michala Havrana o tom, či sa umelkyne a umelci cítia slobodne a ako má kultúrna obec dôstojne čeliť tlaku, ktorému je v poslednej dobe čoraz častejšie vystavená. Tento rok poskytneme priestor aj na diskusie o menšinách v divadle. V priebehu troch dní budeme hovoriť o divadle sociálne a zdravotne znevýhodnených skupín, divadle národnostných menšín aj o queer divadle. Sme presvedčení, že rozmanitosť v kultúre a umení je dôležitá. Práve umenie v nás prebúdza citlivosť a empatiu. Túto schopnosť umenia chceme sprostredkovať aj počas 19. ročníka nášho festivalu. BUDEME TAM,“ dodáva programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.

 Hlavným organizátorom festivalu je Slovenské komorné divadlo Martin. Záštitu nad festivalom prevzali predsedníčka ŽSK Erika Jurinová a primátor mesta Martin Ján Danko. Patrónmi festivalu sú scénickí a kostýmoví výtvarníci Marija Havran a Jozef Ciller.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner festivalu. Festival tiež podporili Žilinský samosprávny kraj, mesto Martin a Fond LITA.

Všetky dôležité informácie o programe a festivale nájdete na webovej stránke dotykyaspojenia.sk.

TS