18-ku festivalu Žákovic Open oslávili Jana Kirschner, Ivan Mládek, HEX sa predstavili v netradičnej zostave!

Festival Žákovic Open je dospelý! 18-te narodeniny s ním prišli osláviť slovenské a české kapely aj fanúšikovia. Publikum v Trenčianskych Bohuslaviciach roztancovala Jana Kirschner, ktorá si želá, aby podobných festivalov bolo viac. Kultového „Jožina z bažin“ odpálil legendárny Ivan Mládek a jeho Banjo Band. Vrcholom festivalu bola fantastická kombinácia kapiel Para a HEX. HEXáci predviedli unikátny koncert v špeciálnej zostave, v ktorej speváka Ďuďa nahradili Lasky a Šarkan.

Najlepší malý festival na Slovensku! Tak charakterizujú Žákovic Open, ktorý v Bošáckej doline ponúka doslova rodinnú atmosféru a dokonalú priateľskú pohodu. 18-ty ročník odštartovali koncerty kapiel Bratislavské dievčatá, Fishface a Diego. Potom už fanúšikov roztancovala česká vychádzajúca hviezda skupina Jelen, ktorá okrem známych piesní zahrala dve nové skladby „Je lepší se opít“ a „Mars a Venuše“.

„Hrali sme tu po prvýkrát a musím povedať, že to bolo fantastické. Atmosféra bola príjemná, okolie nádherné a zvuk skvelý. Užili sme si to naozaj na maximum. Okrem hitov sme zahrali aj coververzie, ktoré máme radi a ktoré sme chceli ľuďom pripomenúť,“ neskrýval radosť Jindra Polák, líder kapely Jelen.

Zablahoželať festivalu k 18-tym narodeninám prišla do Trenčianskych Bohuslavíc Jana Kirschner. Úspešná speváčka hrala na festivale druhýkrát a predviedla energické vystúpenie plné hitov a tanca.

„Super som sa cítila, naozaj som si to užila, ľudia boli skvelí. Žákovic Open nesklamal a je už dospelý. V dospelosti človek prehliada detaily, ktorými sa kedysi trápil a začne si užívať tie veľké veci, ktoré sú naozaj dôležité. A Žákovic sa už oťukal a dnes je to festival, ktorý si ľudia užívajú a chodia sem na dobrú slovenskú hudbu. Bodaj by takýchto festivalov bolo viac,“ nešetrila slovami chvály Jana Kirschner.

Areál dostal do varu kultový raper Vec s kapelou a piatkový večer uzavrela kapela Cpt. Slice. Sobotňajšiu zábavu odštartoval už tradičný futbal medzi hudobníkmi a návštevníkmi festivalu, ktorý sa po prvýkrát v histórii festivalu skončil remízou. Program na hlavnom pódiu v druhý deň festivalu odpálili kapely Got Bue Balls, Datasystem, Walter Schnitzelsson a Hudba z Marsu. Skvelú náladu vytvoril legendárny majster humorného slova Ivan Mládek s Banjo Bandom a hereckou skupinou. Fanúšikovia sa zabavili na hitoch „Medvědi nevědí“, „Prachovské skály“ či „Jožin z bažin“, ktorý nedávno na koncerte zahrala svetoznáma Metallica.

„Ja som to vôbec nevedel, vôbec som ich nepoznal. Dozvedel som sa to od svojho syna. Keď mi povedal, že je to známa americká kapela, tak som bol pyšný. Na Žákovici som naposledy hral pred troma rokmi. Na festivale je publikum také spontánnejšie ako v divadle alebo v kulturáku. A mnohokrát aj mladšie, sme pre nich taká zmena,“ povedal s úsmevom Ivan Mládek.

V tej správnej festivalovej nálade sa predviedla kapela Para, ktorá Žákovic Open považuje za svoj domovský festival. Para zahrala skladby z nového albumu a nevynechala hity „Abstinent“ či „Otec“. Vrcholom festivalu bol ako vždy koncert skupiny HEX, ktorá sa predstavila v špeciálnej zostave. Namiesto speváka Petra „Ďuďa“ Dudáka zaspievali Lasky a Šarkan, ktorí všetky pesničky HEXákov dobre poznajú.

„Nie je to ľahké spievať po Ďuďovi. Aj keď Ďuďo nie je Pavarotti, čo sa rozsahov týka, je majster frázovania. Tie pesničky znejú strašne jednoducho, keď si ich spievaš pod pódiom, ale úplne iné, keď si na pódiu. Mal som ambivalentný pocit, na jednej strane som si to totálne užíval a na druhej strane som cítil obrovskú zodpovednosť, aby som to nepokazil. Ale zvíťazila zábava a úžasný pocit z kamarátskej atmosféry,“ priznal Peter Novák alias Šarkan.

„Za Ďuďa som spieval už tretí raz, tie pesničky dobre poznám. Všetko bolo v poriadku, mám tie skladby napočúvané, ja som taký starý „jukebox“. Energia bola výborná a ľudia sa bavili a boli spokojní…“ konštatoval Lasky z Pary.

Ďuďovu gitaru na pódiu v špeciálnej zostave HEXu zahral Tomáš Vagaský alias Tomky. Yxo, Fefe a Tybyke spolu s hosťami roztancovali fanúšikov megahitmi „Keď sme sami“, „V piatok podvečer“ či „Nikdy nebolo lepšie“, ktorý možno považovať za hymnu festivalu.

„Bol to veľmi zvláštny pocit, nemať vedľa seba na pódiu môjho dlhoročného brata. Ale myslím si, že sme to zvládli a že chalani to super zaspievali. Bol to taký netradičný koncert a aj ľudia to tak vnímali. Poslali Ďuďovi veľa pozitívnej energie…“ uzavrel Tomáš „Yxo“ Dohňanský. 

Výborne sa osvedčil skvelý chillout priestor, ktorý sa večer zmenil na obrovskú párty, kde sa tancovalo až do rána. Organizátori Tomáš „Yxo“ Dohňanský, Katka Žákovicová a Marián Žákovic sú spokojní, že sa im 18-ty ročník Žákovic Open podaril. Takú rodinnú pohodu a dokonalú priateľskú atmosféru nenájdete na žiadnom inom festivale. Všetky informácie sú na  www.zakovicopen.sk alebo facebookovej stránke www.facebook.com/zakovicopen.

Zdroj: TS
Foto: Pavol Karell