15.MFF Bratislava prinesie odvážne ľudské príbehy – filmy životnej sily.

15. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava prinesie svojim divákom filmy životnej sily. Wadjda príbeh zo Saudskej Arábie, Nairobi Half Life z Kene, belgický Broken Circle Breakdown či film La Paz  z  Argentíny – to je len zopár filmov, ktoré rozprávajú silné a odvážne ľudské príbehy. V programových sekciách 15. MFF Bratislava, ktorý sa uskutoční v  termíne od 6. do 12. novembra, nájdete množstvo kvalitných a pôsobivých filmov.

V súťaži 15. MFF Bratislava sa o festivalové ceny budú uchádzať hrané, dokumentárnekrátke filmy, ktoré dopĺňajú stabilné programové sekcie – Panoráma, Proti prúdu, Made in Slovakia. Pocta je venovaná  jednému  z  najvýznamnejších európskych režisérov Billemu Augutovi, ktorý si v piatok 8. novembra na MFF Bratislava osobne prevezme Ocenenie za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii.  V  programe nechýba ani sekcia  Azyl – krátke filmy, ktorá sa tento rok objaví na festivale v The Best of Azyl výberke a sekcia Focus bude zacielená na Izraelský film.

Tradičnú, tematicky zameranú sekciu Príbehy – pre 15. MFF Bratislava s podtitulom filmy životnej sily, zostavil filmový publicista Radovan Holub. Ako sám hovorí „Sú to príbehové filmy, v ktorých je život skôr ako nikdy nekončiaci boj, niekedy s príjemným koncom a niekedy naopak, končia veľmi smutne. Hrdinovia v týchto príbehoch musia prekonávať prekážky. Napriek životným ranám, ale idú ďalej, nevzdávajú  sa. Nechcú sa vzdať”.

Odvaha a ľudskosť sú hlavné kritéria tejto programovej sekcie. Ako napríklad odvážna muslimská školáčka Wadjda, v rovnomennom debute režisérky Haifaa al Mansourovej, ktorá prišla s nezakrytou hlavou do školy. Alebo chudobný predavač filmov z Kene, ktorý si chce zahrať v Národnom divadle Nairobi vo filme Davida Tosha Gitonga  Nairobi Half Life. Nesmierne pôsobivý je aj príbeh Broken Circle Breakdown, belgického režiséra  Felixa van Groeningena o extravagantnom spevákovi  country, ktorý je so svojou ženou vystavený ťažkej životnej skúške. Snímka mala veľký úspech na tohtoročnom Berlinale, kde získala Cenu divákov a tiež ocenenie Europa Cinemas Label a bola vybraná medzi finalistov filmového ocenenia Európskeho parlamentu Ceny LUX 2013. V sekciii Príbehy – filmy životnej sily má svoje zastúpenie aj slovenský film Juraja Lehotského Zázrak – príbeh dievčaťa z polepšovne, ktoré sa nechce vzdať svojho sna o láske. Z karlovarskej súťaže Na Východ od Západu si odniesol Zvláštne uznanie poroty.

Všetky aktuálne informácie o  programe Medzinárodného filmového festivalu Bratislava budú postupne zverejňované na internetovej stránke www.iffbratislava.sk  a na Facebooku.

15. Medzinárodný filmový festival Bratislava
6. – 12. november 2013

Zdroj: MFF Bratislava