100 rokov budovy YMCA oslávi A4 diskusnými panelmi a prehliadkou budovy.

Pred 100 rokmi sa začala stavba budovy YMCA. Lokálny kultúrny priestor výrazne formoval sociálne a kultúrne zázemie multikultúrnej Bratislavy v turbulentnom 20. storočí. Dokáže budova YMCA nadviazať na svoju dynamickú minulosť aj v 21. storočí?

Budova YMCA v Bratislave patrí k najvýznamnejším mestským objektom začiatku 20. storočia a zároveň je prvou budovou YMCA na európskom kontinente. A4 – priestor súčasnej kultúry pri príležitosti 100 rokov od začiatku stavby budovy YMCA, v ktorej sídli, pripravuje na 29.9. diskusné panely o minulosti a budúcnosti budovy, ale aj prehliadku budovy s jej správcom.

V prvom paneli, ktorý začne o 16:30, sa s Magdalénou Kvasnicovou z Katedry architektúry Stavebnej Fakulty STU, Soňou Ščepánovou z Referátu pamiatok  architektúry PŚR a Alexandrou Letkovou z Právnickej fakulty UMB pozrieme na minulosť tejto budovy a jej využitie v 20. storočí.

Následne nás bude čakať prehliadka budovy s jej správcom, s ktorým sa pozrieme napríklad do fotokomory, ale zistíme aj kde sa nachádzala prvá samoobslužná jedáleň na Slovensku. Vzhľadom na limitovanú kapacitu prehliadky je nutné si na ňu zakúpiť vstupenku tu: https://goout.net/sk/listky/ymca100/scak/

V druhom diskusnom paneli, ktorý začne o 19:00, sa pozrieme na aktuálne využitie budovy a budúcnosť tejto národnej kultúrnej pamiatky. Diskutovať bude Barbora Lukáčová z Odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK, Petra Dimunová z Krajského pamiatkového úradu, architekt Ján Studený, generálny sekretár YMCA na Slovensku Dalibor Perašín a Ľubomír Burgr z A4 – priestoru súčasnej kultúry.

Vstup na diskusie je dobrovoľný. Vstup na podujatia v A4 – priestore súčasnej kultúry je možný len pre zaočkovaných návštevníkov.
Partnermi podujatia sú YMCA na Slovensku a Občianske združenie Bratislavské rožky.
Podrobné informácie o podujatí nájdete tu: https://a4.sk/events/2021/09/29/ymca100/

Zdroj: A4