10. ročník Cinematiku pozná svojich víťazov!

Filmový festival Cinematik uzatvoril prvú dekádu a na slávnostnom ceremoniáli udelil po desiatykrát ceny. 15 európskych filmových kritikov rozhodlo, že víťazom sekcie Meeting Point Europe sa stane film anglického režiséra Petra Stricklanda Motýle (The Duke of Burgundy) o vzťahu zberateľky motýlov a jej milenky, ktoré žijú vo svojom svojbytnom a trochu výstrednom svete na chátrajúcom šlachtickom sídle.

Porotu zaujala táto štýlová kinofilná lahôdka vyznačujúca sa podmanivou erotickou atmosférou a výraznou hudobnou zložkou. Cenu Meeting Point Europe Award si Peter Strickland prevzal v Piešťanoch osobne.

Druhá súťaž Cinematik.doc zameraná na aktuálnu slovenskú dokumentárnu tvorbu pozná takisto svojho víťaza. Medzinárodná porota v zložení Ania Szczepanska, Eva Tomanová a Martin Palúch udelila snímke vlna vs. breh Cinematik.doc – Cenu Literárneho fondu spojenú s finančnou prémiou v hodnote 600 eur. Režisér a kameraman Martin Štrba vykreslil v tomto živelnom dokumente generáciu študentov a ich spoločné chápanie umeleckej fotografie v 80. rokoch na pražskej FAMU.

Cinematik uviedol tento rok až tri premiéry slovenských filmov. Jedna z nich patrila aj najnovšiemu dokumentárnemu filmu Ladislava Kaboša, Farby piesku, ktorá získala Cenu primátora. Téma časozberného dokumentu o životnom príbehu zdravotnej sestry, ktorá 20 rokov pracovala líbyjskej nemocnici je v kontexte súčasných udalostí veľmi aktuálna a naliehavá.

Divácke hlasovanie o najlepší film stále prebieha a momentálne si najlepšie počína kanadská snímka Xaviera Dolana Mami!, ktorá vyhrala na festivale v Cannes Cenu poroty. V sekcii Eye on Films zameranej na prvé a druhé filmy mladých režisérov, zatiaľ návštevníkov najviac oslovil noirový film Krutý francúzskeho režiséra Erica Cherrièra.

10. ročník Cinematiku priniesol viac ako 160 filmov a množstvo sprievodných podujatí. Tento rok si piešťanský festival vytýčil za cieľ “objavovať nové svety” a v duchu tohto hesla priblížil svojím navštevníkom aktuálnu katalánsku kinematografiu a jej výrazné režisérske osobnosti. Hlavným hosťom sa tak stal katalánsky režisér Jaime Rosales, ktorý si prevzal cenu Rešpekt.

Panel európskych filmových kritikov v súťažnej sekcii Meeting Point Europe: Reinhard Bradatsch (Rakúsko), Florentina Ciuverca (Rumunsko), Roberto Donati (Taliansko), Grégory Cavinato (Belgicko), Philip Ilson (Veľká Británia), Mike Naafs (Holandsko), Vuk Perović (Čierna hora), Pamela Pianezza (Francúzsko), Tristan Priimägi (Estónsko), Daniel Rafaelić (Chorvátsko), Petr Siska (Česká republika), Krzysztof Świrek (Poľsko), Daniel Vadocký (Slovensko), Kata Anna Váró (Maďarsko), Firat Yücel (Turecko)

Trojčlenná porota v súťažnej sekcii Cinematik.doc: Martin Palúch (Slovensko), Ania Szczepanska (Poľsko), Eva Tomanová (Česká republika)

Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu a Ministerstva financií SR

cinematik-2015_1130x386-1130x386

Zdroj: Cinematik