Nie všetky príbehy sa píšu podľa plánov. Hudba bez bariér, charitatívny projekt OZ PARASPORT24, mala byť tento rok opäť miestom, kde sa stretne hudba, pomoc a ľudia s veľkým srdcom. Napokon sa jej ďalšie pokračovanie presúva na máj 2027. Keď však organizátor Miroslav Buľovský otvorene priznal, aké náročné je pripraviť charitatívne podujatie bez potrebnej finančnej podpory, stalo sa niečo, čo nečakal. Ozvali sa ľudia, firmy aj partneri a ukázali, že v tom nie je sám.
Sú chvíle, keď človek pripravuje veľkú vec celé mesiace a potom musí urobiť krok späť. Nie preto, že by prestal veriť v jej zmysel, ale preto, že ju nechce urobiť napoly. Presne taký moment teraz zažíva Hudba bez bariér, charitatívny projekt Občianskeho združenia PARASPORT24. Podujatie, ktoré má svoju tradíciu a roky prináša hudbu aj pomoc ľuďom, sa tento rok presúva na máj 2027. Dôvodom je chýbajúca finančná podpora. Organizátori však nechcú hovoriť o sklamaní. Pretože práve vo chvíli, keď sa zdalo, že tento rok nebude možné projekt uskutočniť, prišla vlna solidarity, ktorá ukázala, koľkým ľuďom na Hudbe bez bariér záleží.

„Keď mi status o tom, aké je ťažké urobiť takúto akciu bez dotácie, zdieľala stránka Zomri, vôbec som netušil, čo to spôsobí. Ozvalo sa mi nespočetne veľa ľudí a takmer všetci pozitívne. Bolo to pre mňa veľmi silné. Zrazu som videl, že za nami stoja ľudia, ktorí nás možno ani osobne nepoznajú, ale rozumejú tomu, prečo to robíme,“ konštatuje organizátor Miroslav Buľovský, šéf OZ PARASPORT24.
Keď sa pomoc začala šíriť sama
Jedným z prvých konkrétnych prejavov podpory bola spoločnosť ĽudiaĽuďom.sk, ktorá okamžite zriadila zbierku. Pridala sa spoločnosť Hartmann s finančnou pomocou 1 500 eur a produktmi. Stáli pri ňom aj dlhoroční partneri Tesco, Intersport a Tipsport.
„Naši partneri, ktorí sú s nami už 18 rokov, mi jednoducho povedali: áno, stojíme za tebou. A presne v takýchto chvíľach človek pochopí, že to, čo celé tie roky robil, malo zmysel,“ hovorí Miroslav Buľovský.
Podpora však prichádzala z rôznych strán. Spoločnosť Tibora Krištofa ponúkla technické zabezpečenie a vedenie bratislavského Nového Mesta prejavilo ochotu poskytnúť priestor na Kuchajde.

„Veľmi si vážim každého, kto sa ozval. Niekto ponúkol peniaze, niekto techniku, niekto priestor a niekto jednoducho napísal, že nám drží palce. Možno to znie ako maličkosti, ale pre človeka, ktorý sa snaží takýto projekt udržať pri živote, to maličkosti rozhodne nie sú,“ dodáva organizátor.
Niektoré veci sa nedajú pripraviť zo dňa na deň
Veľké charitatívne podujatie nevznikne za niekoľko týždňov. Za jeho prípravou sú mesiace telefonátov, rokovaní, hľadania termínov a predovšetkým oslovovania interpretov, ktorí majú svoje pracovné kalendáre naplánované dlho dopredu.
„Prípravu interpretov som vždy riešil minimálne rok dopredu, niekedy aj dva roky. Každý má svoje koncerty, svoju prácu a svoje záväzky. Som v kontakte aj s jedným skvelým českým interpretom, ktorý by nám určite vedel pomôcť aj s predajom lístkov. Tento rok sme však spoločný termín nenašli. O to viac sa teším, že sme ostali v kontakte a verím, že budúci rok už všetko vyjde,“ vysvetľuje Miroslav Buľovský.
Rozhodnutie presunúť podujatie preto nie je rezignáciou. Je to rozhodnutie dať mu čas, ktorý potrebuje.
„Mohli sme sa pokúsiť urobiť akciu narýchlo. Ale Hudba bez bariér si zaslúži viac. Chcem, aby sme mali dobrých interpretov, dobrých partnerov a aby sme mohli pomoc ľuďom opäť posunúť ešte ďalej. Radšej si počkáme a pripravíme ju tak, ako má byť.“

Tento rok sa hudba presúva. Pomoc však pokračuje
Možno najkrajším výsledkom celej situácie je, že pomoc, pre ktorú mala Hudba bez bariér vzniknúť, sa napriek presunu podujatia nestratí. Výťažok mal poputovať projektu Deti môjho srdca a práve tieto deti dostanú pomoc aj teraz. Všetky vyzbierané finančné prostriedky zo stále otvorenej zbierky na ĽudiaĽuďom.sk, rovnako ako finančná pomoc spoločnosti Hartmann, poputujú na ich podporu. Už dnes je tak pre deti zabezpečených minimálne 2 400 eur.
„Ak sa už tento rok nemôžeme stretnúť na Hudbe bez bariér, nech má aspoň táto situácia dobrý koniec. Deti dostanú pomoc. A ak sa k zbierke pridajú ďalší ľudia, môže jej byť ešte viac. To je pre mňa teraz najdôležitejšie,“ hovorí Miroslav Buľovský.
Veľký návrat v máji 2027
OZ PARASPORT24 vzniklo v roku 2006 a už dve desaťročia prináša projekty, ktorých cieľom je pomáhať ľuďom s hendikepom. Hudba bez bariér je jedným z nich a jej príbeh bude pokračovať v máji 2027. 15. ročník chystajú organizátori s novými partnermi, interpretmi a predovšetkým s ľuďmi, ktorí už ukázali, že im na tomto projekte záleží.
„Všetkým, ktorí sa nám ozvali, patrí jedno veľké ďakujem. Za peniaze, za ponúknutú pomoc, za techniku, za priestor, ale aj za obyčajné slová podpory. Veľmi veľa to pre mňa znamená. Verím, že všetci títo ľudia ostanú s nami aj naďalej. A že sa v máji 2027 stretneme na veľkej Hudbe bez bariér. Bude to naše 15. pokračovanie a ja verím, že bude stáť za to,“ uzatvára Miroslav Buľovský.
Hudba bez bariér sa teda tento rok presúva. Jej posolstvo však pokračuje. A možno práve táto nečakaná vlna solidarity ukázala, že skutočná pomoc nemá bariéry.
Pomôcť projektu Deti môjho srdca môžete na https://www.ludialudom.sk/vyzvy/18356
Všetky informácie nájdete na www.parasport24.com.

TS NK Factory
FOTO PARASPORT24












