Horkýže Slíže (SK) – kapela / band

Kde bolo, tam bolo … 04.11.1992 – Vznik skupiny Horkýže Slíže z Nitry ktorú, založil ju Peter Hrivňák – Kuko (spev, basgitara) s Máriom Sabom – Sabotérom (gitara) a s Martinom Košovanom – Košom (bicie). V tom čase bol Kuko na vojenskej zákl. službe prevelený z Čiech do Nitry kvôli rozdeleniu Československej federácie. Byť na vojne v svojom rodnom meste, to ako by ste na vojne ani neboli a tak Horkýže Slíže mohli začať svoju kariéru. Skúšobňu mali, majú a budú mať na nitrianskom kúpalisku (dúfajme, ešte aspoň dvadsať rokov, ale vráťme sa k histórii kapely)…
Február 1993 – Prvý koncert Horkýže Slíže v DK Ivánka pri Nitre s kapelami 12 stupňov (z Prievidze), Amnestia (z Levíc) a New Kids on The Bollocks (z Nitry). Aj keď po celý rok 1993 hral Košo so Sabotérom okrem skupiny Horkýže Slíže aj v nitrianskej skupine Zapadnutý jazyk, bolo jasné, že postupom času prestúpia natrvalo do rockovo-naivnej kapely Horkýže Slíže.

Máj 1993 – Súťažný koncert na miestnom nitrianskom kúpalisku (zhruba 10 skupín z Nitry): 1.miesto – O.F.G., 2. miesto – Biela Sila, 3. miesto – Horkýže Slíže, 4. miesto – Corgoň, bolo to prvý a posledný krát, kedy sa Horkýže Slíže umiestnili v súťaži amatérskych skupín.

Júl 1993 – Kapela Horkýže Slíže robí predskokana Karpatským Chrbátom v rozostavanom klube Vrštať. Je to prvý kontakt s kapelou, ktorá hrala „vyššiu ligu“ ako Horkýže Slíže.

September 1993 – Po koncerte do skupiny prijímajú nového basgitaristu Martina Žiaka (prezývaného Apíčko), s ktorým sa im podarí ísť hrať za brány nitrianskeho okresu do Prievidze, kde kapela na malom lesnom amfiteátri schytá úspech s veľkým „Ú“. Na začiatku zimy hrajú Horkýže Slíže v nitrianskom Domine (bývalý Dom pionierov), kde sa lúčia s Apíčkom, ktorý odchádza z vlastného presvedčenia. Kuko opäť chytá basu a pokračuje sa v starej zostave.

Rok 1993 – Tento rok sa nesie v znamení koncertných nahrávok. Ľudia si nahrávajú Horkýže Slíže počas koncertu na kazeťáky alebo diktafóny. Fanúšikovia tak spoznávajú texty, no po zvukovej stránke to však nie je nič moc. Preto sa Horkýže Slíže poberajú začiatkom roku 1994 do malého, ale vychýreného štúdia k Tomášovi Kmeťovi z Hlohovca, kde nahrávajú prvé demo so šiestimi skladbami.

Marec 1994 – Do skupiny prichádza basgitarista Noro Ivančík, s ktorým Horkýže Slíže odchádzajú v máji do Nového Mesta nad Váhom, kde spolu s kapelou bandera rosa z Komárna robia predkapelu legendárnej zóne a.

Máj 1994 – Nahrávka druhého dema s ôsmymi skladbami (v rovnakom štúdiu). Obidve demonahrávky dávajú Horkýže Slíže nahrať svojim fanúšikom – … prichádzajú dobré ohlasy.

Jún 1994 – Koncert skupiny v Nitre v záhradnej reštaurácii Slovan s kapelou Klendra. Je to posledný koncert Nora Ivančíka, kapela je rozhodnutá hrať opäť v trojke.

Júl 1994 – Koncert v Nových Zámkoch. Horkýže Slíže sú pozvaní robiť predkapelu budapeštianskej kapele. Maďari neprídu. Horkýže Slíže sa stávajú hlavným bodom programu. Čistý úspech, až na speváka, ktorý nechtiac zhadzuje zo stoličky koncový zosilovač. Na jeseň hrajú Horkýže Slíže v Nitre na internáte Pedagogickej fakulty. Je to posledný koncert v trojčlennej zostave. Horkýže Slíže si zaumienia vydať svoj prvý album na vlastné náklady. Požičiavajú si peniaze od Jaroslava Jaroša, miestneho podnikateľa a idú do štúdia k Tomášovi Kmeťovi, kde začiatkom zimy 1994 nahrávajú prvý neoficiálny album s názvom Prvý slíž. Album má malý náklad (600 kaziet).

Február 1995 – Horkýže Slíže vo berú do kapely druhého gitaristu, Jura Štefánika, s ktorým v marci odohrávajú jeho prvý koncert, a to v nitrianskej Vrštati. Koncert je spojený s krstom Prvého slížu. Krstným otcom sú karpatské chrbáty, v klube je vyše 300 ľudí, plno ďalších stojí vonku. Skladby z Prvého slížu úspešne bodujú v hitparádach nitrianskych rádií, koncertov pribúda. Do hry úplne vstupuje Julo Viršík, ktorý autom prechádzy Nitrou a v regionálnom rádiu si vypočuje skladbu Maštaľ. Nakontaktuje sa na Horkýže Slíže, pozíva ich na festival Letné srdce do Levíc a zapojí ich do televíznej súťaže vo VTV s názvom „Ebony uvádza“ tak, že ich odporučí majiteľovi štúdia Ebony Martinovi Karvašovi. Tam nahrávajú pesničku „Stretol veselý…“, robia na ňu jednoduchý klip a čo čert nechce, Horkýže Slíže sú prvýkrát pred kamerou (ako Kuko spieva v jednom songu: „…a už kráča do telkáča“).

Rok 1996 – začiatkom roku sú Horkýže Slíže rozhodnutí, že sa pokúsia osloviť silné vydavateľstvo BMG Ariola. Nahrávajú materiál na prvú platňu u Martina Karvaša, ktorý ponúka nahrávku Jurajovi Čurnému do BMG. Nahrávka sa ocitá medzi stovkami ďalšími, ktoré čakajú na odozvu.

Jún 1997 – Do hry vstupuje Richard Rečka, ktorého kapela prijme ako svojho manažéra. Rišo po nespočetných telefonátoch, prehováraniach a rokovaniach s BMG vybojuje zmluvu medzi Horkýže Slíže a firmou BMG Ariola na tri albumy.

Október 1997 – Vydanie debutového albumu s názvom V rámci oného. Singel tohto albumu je jednoznačný – Maštaľ.

November 1998 – Vydanie druhého albumu, ktorý sa volá Vo štvorici po opici, klip sa točí na skladbu Gilotína.

Jeseň 1999 – Horkýže Slíže plánuje tretí album, avšak termín sa odkladá, lebo v októbri 1999 Mário Sabo rukuje do Serede na päť mesiacov.

Apríl 2000 – Po príchode Mária so ZVS sa Horkýže Slíže poberajú do štúdia a nahrávajú album Ja chaču tebja, ktorý uzrie svetlo sveta 1.mája 2000. Zároveň Horkýže Slíže vymieňajú aj manažment, namiesto Richarda Rečku nastupuje Katarína Bartová. S jej produkciou, s Kukovým námetom a scenárom a s réžiou Tomáša Kmeťa sa točí klip k pesničke Ja chaču tebja. Celé leto 2000 pozostáva z letných podujatí ako festivaly, záhradné reštaurácie a koncerty na motorkárskych zrazoch. Na jeseň sa chystajú Horkýže Slíže robiť šnúru po Slovensku.

V roku 2OO1 sa koncertuje po Slovenských mestách a kapela začína uvažovať o zmene vydavateľa.Prestúpi k firme EMI Monitor a v októbri

2OO1 pod touto firmou vydáva svoj štvrtý album´´Festival Chorobná 2001´´Zároveň BMG Ariola vydáva bestofku z prvých troch albumov pod názvom ´´Best uff´´

Vo februári 2OO2 sa spevák žení s manažérkou,ktorá meni meno na Katka Hrivňáková.Na jar toho roku idú HS svoje prvé veľké turné po športových halách s kapelami Gladiator a Ine Kafe.V máji toho roku opúšťa kapelu Martin Košovan z vlastného rozhodnutia.Nahrádza ho Marek Viršík prezývaný Vandel.Neskôr sa jeho prezývka upravila na Jean Claude Vandel.HS menia skúšobňu,odchádzajú z kúpaliska v Nitre do kultúrneho domu v Krškanoch(mestská časť Nitry).V lete toho roku kapela absolvuje prvé festivaly v Českej republike (Barvy léta-Praha,Barvy léta-Brno,Open air-Trutnov,Trnkobraní-Vizovice,Rock for people-Česky Brod)S novým bubeníkom v októbri toho roku HS nahrajú svoj piaty album s nazvom ´´Kýže sliz´´Jesenné Promoturné k tomuto albumu je všade vypredané.

Začiatkom roku 2OO3 kapela znovu mení skúšobňu,presúvajú sa do pivnice rod.domu Marekových rodičov.Toho roku vo februári kapela získava najvyššie ocenenie hudobnej akadémie.Koncerty po Slovensku pribúdajú,ale taktiež sa v lete vyráža čoraz častejšie do Čiech.Krátko po lete kapela odohrá so skupinami Kabát a Divokej Bill tri koncerty po slovenských mestách.Zoznamuje sa s manažérom kapely Divokej Bill Petrom Fořtom a dohodnú sa na možnej budúcej spolupráci. Všetko začína nasvedčovať tomu,že ľudia sú na HS namotaní a majú v kapele jasno.Netušia však,že ešte toho roku kapela nahrá za 5 dni album´´Alibaba a 40 krátkych songov´´,ktorý posunie hranice ich tvorby.Kapela stihne ešte odohrať toho roku slovenské turne a získať bronzového slávika.V tom čase sa v dvoch moravských regionálnych rádiach začínajú intenzívne púšťať pesničky HS,čo spôsobí,že po novom roku prichádzajú prvé samostatné koncerty na Morave s veľkou návštevnosťou.

Dalšia etapa,ktorá pomáha presadit sa v Čechách je spoločné Česko-Slovenské turné s kapelou Divokej Bill,ktoré HS odohrajú v apríli a v máji 2OO4.Manažér českej kapely Petr Fořt a agentúra Ameba navrhnú HS dlhodobú spoluprácu a hneď po lete kapela vyráža na svoje prvé samostatné turné po Čechách.Turné dostalo názov Shanghaj Cola Tour a bolo postavené za pomoci Ameby na podporu proma k novému albumu´´Ritero Xaperle Bax´´

Na začiatku roku 2OO5 idú Horkýže Sliže veľké turné po Morave a Slovensku odpromovať ich nový album. V apríli kapela nahráva na Slovensku svoje prve live CD a DVD.V lete hrajú festivaly na Slovensku a v Českej republike a tiež v Amerike (Chicago).Na jeseň HS pokračujú s turné po Čechách..Koncom roka vychádza na pulty v apríli nahravané live CD a DVD´´Živák´´

Vo februári 2OO6 absolvujú dva koncerty v Írsku a marec,apríl idú na turné po Slovensku a Morave s kapelou Chiki liki tu-a..České a slovenské letné festivaly okorenia znovu festivalom v Chicagu a dvomi klubovými koncertami v Atlante a New Jersey.

Jeseň 2OO6 sa nesie v znamení slovenských a českých koncertov.

V januári 2OO7 HS idú do štúdia a nahrajú svoj ôsmy radový album.Vo februári odohrajú jeden koncert v Írsku(Dublin),jeden v Anglicku(Londýn).Všetkých,až na speváka chytí choroba a ruší sa 5 klubových koncertov v USA.Koncom februára prichádza na pulty v januári nahravaný album pod názvom ´´Ukáž tú tvoju ZOO´´.V marci HS vyrážajú na promoturné po Slovensku.V apríli sa hrá Morava a v máji Čechy.Do mája sa zaradili aj slovenské majálesy.Do leta 2OO7 pribudol koncert v Taliansku,inak kapela kmitá medzi Slovenskom a Českou republikou.V septembri a v oktobri 2OO7 kapela vyráža na turné čisto po Čechách,v novembri a v decembri na turné po Slovensku.

A máme rok 2OO9 – Po hektickom festivalovom lete sa HS vybrali opäť do štúdia Exponent, kde do pažby Sanchezovho hard disku vyryli svoj desiaty štúdiový zárez. Ten dostal názov 54 dole hlavou, čím HS prispeli aj k obohateniu indického kultúrneho dedičstva o novú, dosiaľ nepoznanú a vedecky nepopísanú sexuálnu polohu. Singel Gándhí Mahátmá sa dočkal aj svojho vizuálneho spracovania. Novinkou však je i to, že album vychádza najskôr v digitálnej podobe prostredníctvom mobilného operátora. Fanúškovia si tak môžu stiahnuť album svojich obľúbencov ešte skôr, ako spolu s ďalšími bonusmi vyjde na pulty obchodov. Spolu s albumom štartuje aj jesenné tour po Českej republike, na ktoré neskôr začiatkom 2O1O nadviaže jeho voľné slovenské pokračovanie.

Kapela/Band Horkýže Slíže:
Kuko – vocals, bass
Majko – electric guitar, vocals
Jurko – electric guitar, vocals
Marek – drums

Diskografia/Discography Horkýže Slíže:

Ukáž tú tvoju zoo (2007) – CD

1.Já žeru kvítí
2.R n´B soul
3.Komisár Rex
4.Silný refrén
5.Intro
6.Bernardín
7.Cavalera
8.Ukáž tú tvoju zoo
9.Fakty
10.Motorkárska
11.Mao c tung
12.Striptérka
13.Emanuel Bacigala
14.Život
15.Líza a Wendy
Bonusy
16.Haji,haji
17.Yellow bager
Nebolo to zlé
Živák (2005) – DVD

SKLADBY AKO NA ŽIVÁK-CD
+PÍSOMNÝ ZÁZNAM KONCERTU
+DOKUMENTY
Ako sa to celé pripravovalo
Slíže v Amerike
+FOTO+AUDIO
Farebná
+KLIPY
1.L.A.G. song
2.Brďokoky
3.Shanghai cola
4.Kam?tam či tam
5.Logická hádanka
6.Malá žužu feat Lapášanka
7.Banda tupých hlav
8.Vlak
9.Stretol veselý
10.Atomový kryt
11.Baby
12.A ja sprostá

Živák (2005) – CD

1.Shanghai cola
2.Brďokoky
3.A ja sprostá
4.Telegram
5.Logická hádanka
6.Holandská
7.L.A.G. song
8.Často sa nám sníva
9.Štidirí
10.Malá žužu
11.Vlak
12.Zvonár
13.Traja spití roboši
14.Paľko
15.Ja chaču tebja
16.Atómový kryt
17.Hrací automat
18.Hohuhe
19.Latino
20.Bicie v 85-tom
21.Maštaľ
22.Cigarety
23.Kožky,perie
24.Mačka bruchomluvec
25.Horkýže sliže
26.BONUS-Farebná

Ritero Xaperle Bax (2004) – CD  

1.Sršen
2.Intro
3.Shanghaj Cola
4.Kruh
5.Náboženské zvyky
6.A ja sprostá
7.Baby
8.Dvaja rockeri na techno párty
9.Kapely
10.Kam? Tam, ci tam?
11.Miestny kovboj
12.Tibet
13.Rock a jungel
14.Disciplína
15.Svobodnoje vremja
16.Gajdy-dudy
17.To prejde
18.Nebolo to zlé

Alibaba a 40 krátkych songov (2003) – CD
 

1.Adam Šangala
2.Jennifer
3.Ho Hu He
4.Detektív
5.Latino
6.Jazzman
7.Atomový kryt
8.Fakla, brejle
9.Nerobme to
10.0 1 2 3 4
11.Koala
12.Hej!!!
13.Samuraj a fakír
14.Banda tupých hláv
15.Halucinogénne maso
16.Máriova pieseň
17.Rododendrón
18.Mala ho
19.Maramukarela
20.Holandská
21.Princezna
22.Zvonár
23.Preafektovaná
24.Våčko tåčko
25.Våčko tåčko II
26.Våčko tåčko III
27.Lara Croft
28.Les je hustý
29.Nechceš byť so mnou

Kýže Sliz (2002) – CD

1.Intro
2.Malá Žužu
3.Jogín
4.Vlak
5.Rozmýšľali odzadu
6.Frankie Doparoma
7.Brďokoky
8.L.A.G. Song
9.Traja spití roboši
10.Bicie v 85-tom
11.Brána šoubiznisu
12.Denník
13.Ghetto
14.Česká
BONUSY:
15. Cigarety
16. Večerná prechádzka nemocničným parkom
17.Nebolo to zlé

Best uff (2001) – CD

1.Maštaľ
2.Osemnásť
3.Ja chaču tebja
4.Hovadá
5.Čundr bejby
6.Bylinožravec Milino
7.Príbeh o starej platni
8.Gilotína
9.Poľovník
10.Chrasty
11.Dole-dole
12.Chlapčenská
13.Sex po telefóne
14.Mama
15.Dežo má lóve
16.Sibír taxi
17.Paľko
18.Logická hádanka
19.Onania
20.Kýbel gitu
21.Horkýže Slíže
22.Strašne ma baví tento svet
23.Žigo

Festival Chorobná (2001) – CD

1.Intro
2.Milý synu
3.Organista na chóruse taktiež nehrá v jednom kuse
4.Veľká Mača, Vincov Háj
5.Telegram
6.Nikto, nič
7.Rozmyšľali
8.Štidirí
9.Lístok na Mars
10.Vodník
11.Esoterická
12.Playback
13.Chrobák
14. Beta
15.Žltý sneh
16.Kožky, perie
BONUSY:
17.Lístok na Mars
18.Veľká Mača, Vincov Háj
19.Nebolo to zlé

Ja chaču tebja (2000) – CD

1.Ja chaču tebja
2. Bylinožravec Milino
3. Poľovník
4. Chlapčenská
5. Dežo má lóve
6. Nie sme duchom prítomný
7. Stretol veselý…
8. Sibír taxi
9.Logická Hádanka
10.Kýbel gitu
11.Strašne ma baví tento svet
12.Na škole je bomba
KRÁTKE SONGY:
13.Často sa nám sníva
14.Ťažký Heavy Metal
15. Rozmýšľali
16. Alojzovi T.
17. Organista na chóruse taktiež nehrá v jednom kuse
18.Vodník
19.Nepočujem tamburínu
20.Nebolo to zlé
Vo štvorici po opici (1998) – CD

1. Osemnásť
2. Čundr bejby
3. Gilotína
4. Ma-tel-ko
5. Blbé pocity
6. Dole-dole
7. Mestečko Chorobná
8. Prispejte
9. Mačka Bruchomluvec
10. Cítite sa ideálni?
11. Ľudia sem sa všetci, kde ste?
12. Hrací automat
13. Obesil sa mu brat
14. Tunel nekončí


V rámci oného (1996) – CD

1. Maštaľ
2. Hovadá
3. O humor je postarané
4. Príbeh o starej platni
5. Chrasty
6. Sex po telefóne
7. Pouličná Lampa
8. Paľko
9. Kto druhému jamu kope
10. Mal ho rád
11. Kapusta
12. Čínska modlitba
13. Fotky
14. Onania
15. Horkýže Slíže
16. Tunel

54 DOLE HLAVOU (2009) – CD

1.    Intro
2.    Gándhí Mahátmá
3.    3. Woodie song
4.    Žúrka
5.    Superstár CS
6.    Eva je v sádre
7.    My fucking brother
8.    Trápny vietor
9.    O sóle
10.    Bezdomovec a kajakári /Bonus/
11.    Í do riti
12.    Ekologická hádanka /Bonus/
13.    Z Vranova nad Topľou cez Wroclaw do Prahy /Bonus/
14.    Vratko is back /Bonus/
15.    Vójak

St.Mary Huana Ganja (2012) – CD

01.  Intro
02.  SN, TO, MI, LM, BA
03.  POLICEMEN alebo JEEJ BALÓN alebo AKO BOLO V DISCOBARE Radúza NA Halloween Party
04.  Terárium
05.  Povaľači
06.  Veľké, dlhé „A“ s dvoma bodkami
07.  Playmate
08.  Nerob !!!
09.  Nazdar !!!
10.  Láskyplní
11.  Začiatok koncertu
12.  Mám v p…. na lehátku
13.  Temná myseľ

Web Linky/Web Links Horkýže Slíže:
www.horkyzeslize.sk/

Zdroj: Horkýže Slíže
Posledná aktualizácia: 31.7.2011