Zomrel uznávaný jazzman Peter Herbolzheimer!

Kolín nad Rýnom 29. marca (TASR) – Európska jazzová scéna prišla o ďalšiu významnú osobnosť. V sobotu zomrel na Univerzitnej klinike v Kolíne nad Rýnom po ťažkej chorobe vo veku 74 rokov trombonista, kapelník, skladateľ a aranžér v jednej osobe Peter Herbolzheimer.

O hudobníkovom úmrtí informujú dnes nemecké médiá s odvolaním sa na úradujúceho šéfa Nemeckej hudobnej rady Petera Ortmanna.

Rodák z Bukurešti presídlil do spolkovej republiky v roku 1951, kde sa zaradil medzi významných bigbandových kapelníkov. Peter Herbolzheimer stál v roku 1969 pri zrode formácie Rhythm & Brass.

Umelec spolupracoval v nasledujúcich desaťročiach s celým radom domácich i zahraničných hviezd, vrátane Stana Getza, Dizzyho Gillespieho, Gerryho Mulligana, Clarka Terryho, či Ala Jarreaua, ale aj Arta Farmera, Duška Gojkoviča alebo Nielsa-Henninga Örsteda Pedersena. V roku 1972 sa spolupodieľal na slávnostnom otvorení OH v Mníchove. Bol častým hosťom na rôznych festivalových prehliadkach a od roku 1987 až do konca roka 2006 stál na čele unikátneho Spolkového mládežníckeho jazzového orchestru (BuJazzO).

Herbolzheimer, ktorý ešte v roku 1973 získal vysoké štátne vyznamenanie Rad za zásluhy a o päť rokov neskôr Veľkú nemeckú gramofónovú cenu za nahrávku LP Touch Down, bol vôbec prvým predsedom Únie nemeckých jazzových hudobníkov.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET