Zomrel predstaviteľ americkej hudobnej avantgardy, skladateľ Milton Babbitt!

Princeton 30. januára (TASR) – Predstaviteľ americkej hudobnej avantgardy, skladateľ Milton Babbitt, ktorého meno sa spája s komplexnými kompozíciami pre orchester a s vývojom prvých elektronických syntetizátorov v 50. rokoch minulého storočia, zomrel v sobotu v nemocnici v Princetone vo veku 94 rokov.

Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na skladateľovho kolegu a niekdajšieho žiaka Paula Lanského. Rodák z Filadelfie pôsobil ako profesor hudby na Princeton University takmer pol storočia (1938-84). Stál pri zrode Columbia-Princeton Electronic Music Center, ktorému neskôr šéfoval.

Doktorát však získal až v roku 1992 vo veku 75 rokov, teda 46 rokov po tom, čo bola zamietnutá jeho dizertačná práca o systéme moderných kompozícií. Dekan jednej z fakúlt na princetonskej univerzite, Theodore Ziolkowski, o nej neskôr povedal, že predbehla dobu a v čase svojho vzniku nebola docenená.

Zosnulý, ktorý považoval hudbu za vysokorozvinutú odbornú oblasť, otvorenú pre štúdie a posudzovanie podobne, ako je tomu v sfére filozofie a matematiky, zanechal skladby pre konvenčné i elektronické hudobné nástroje. vysoko Babbitt, ktorý bol od roku 1965 členom Americkej akadémie umení, získal množstvo významných ocenení vrátane Pulitzerovej ceny za celoživotné dielo (1992).

© 2011, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET