Známy džezový hudobník a skladateľ Billy Taylor zomrel vo veku 89 rokov!

New York 30. decembra (TASR) – Popredný americký džezový hudobník a skladateľ Billy Taylor zomrel v utorok v New Yorku vo veku 89 rokov na zlyhanie srdca. Svoju profesionálnu kariéru začal v 40. rokoch 20. storočia ako klavirista v newyorských džezových kluboch. Neskôr v televízii a rozhlase uvádzal viacero džezových programov, čím popularizoval tento žáner medzi širším publikom.

Hrával spolu s ďalšími veľkými džezovými osobnosťami ako Charlie Parker, Dizzy Gillespie a Miles Davis. Vytvoril tiež skupinu Billy Taylor Trio, pre ktorú zložil stovky skladieb. Jeho najslávnejšia pieseň I Wish I Knew How It Would Feel To Be Free sa v USA stala neoficiálnou hymnou hnutia za občianske práva.

Taylor získal doktorát v oblasti hudobného vzdelávania a početné ocenenia vrátane ceny Grammy, informovala tlačová agentúra Reuters. Kennedyho centrum pre múzické umenie vo Washingtone, kde bol Taylor od roku 1994 umeleckým riaditeľom pre džez, ho označilo za „veľkého štátnika a veľvyslanca pre džez po celom svete“.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET