Výstava keramiky Miloša Balgavého k nedožitej 85-tke!

Trnava 30. novembra (TASR) – V štyroch galériách na Slovensku bude postupne inštalovaná výstava diel významného slovenského keramikára Miloša Balgavého staršieho pri príležitosti jeho 85. nedožitých narodenín. Dnes má svoje druhé pokračovanie v Galérii Jána Koniarka v Trnave, v meste, kde umelec prežil podstatnú časť života a je tam pochovaný.

Miloš Balgavý

V jeho šľapajach pokračuje syn Igor, ktorý sa venuje keramike i Miloš mladší, ktorému učarovalo sklo. Retrospektívnu výstavu pripravila pre Záhorskú galériu kurátorka Dana Janáčková. Balgavý sa narodil na Záhorí v Malých Levároch, odkiaľ išiel na štúdiá na Keramickú školu do Modry a potom na Vysokú školu výtvarných umení do Bratislavy. V počiatkoch svojej tvorby sa prejavil ako sochár, ale tiež ako brilantný tvorca úžitkových a dekoratívnych predmetov a navyše ako tvorca koncepčne mysliaci v oblasti rodiaceho sa keramického dizajnu. Preto jeho široký žánrový, ale najmä názorový záber neustále pripomína sochársky modelovaný prístup, premyslený, doložený eleganciou plynulých čistých línií, správne volenou povrchovou úpravou a precíznou farebnosťou.

Miloš Balgavý

Paradoxom bolo, že hoci bol svojou tvorbou známy po celom Československu i v zahraničí, samostatné výstavy mal počas života iba na západnom Slovensku. A tak teraz, jedenásť rokov po smrti, vstupuje na domácu scénu prostredníctvom retrospektívneho pohľadu, sprevádzaného naviac čerstvou rozsiahlou monografickou publikáciou. V Trnave výstava potrvá do konca januára 2011, po nej si ju bude možno prezrieť v Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne a napokon v Galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET