Times Square sa chystá na veľkolepé, ale bezpečné oslavy Nového roka!

New York 30. decembra (TASR) – Oslavy príchodu Nového roka na Times Square v New Yorku sú najväčšou párty v Spojených štátoch. Takmer milión ľudí oslavuje na uliciach a chcú vidieť spustenie krištáľovej gule, pripomenula dnes tlačová agentúra AP.

Zároveň je však newyorská oslava pozoruhodne bezpečným a usporiadaným podujatím, kedy nedochádza ku kriminálnej činnosti. V minulom desaťročí došlo len k pár zatknutiam a neboli takmer nijaké väčšie problémy. Oslavujúci ľudia si však nevšímajú množstvo policajtov a protiteroristických agentov, ktorí sú v oblasti a pracujú na základe bezpečnostného plánu, osobitne pripraveného pre túto udalosť.

Poklopy kanálov sú uzavreté, na utajených miestach na strechách bdejú ostreľovači. Príslušníci bezpečnostných zložiek majú detektory radiácie iba vo veľkosti pagerov. Policajti v civile sa zamiešajú do davu, spolu s mužmi v uniformách a tajnými agentmi. Na mieste sú psy, hľadajúce bomby. Vytýčia sa kontrolné stanovištia, polícia kontroluje kabelky i okolo prechádzajúce vozidlá.

Newyorská polícia (NYPD) vylepšuje plán každý rok, pričom využíva poznatky z predchádzajúcich ohrození, akým boli nevydarený bombový útok na Times Square v máji či pokus o útok pri rozsvietení vianočného stromčeka v Portlande v Oregone.

Polícia zbiera poznatky od spravodajských služieb, vyhodnocuje hrozby – čo by bolo nebezpečné pre New York, pre Spojené štáty, ako i všetko v pozadí, vysvetlil šéf protiteroristickej jednotky NYPD James Waters. Ľudia sa na Times Square schádzajú už storočie, aby pozdravili Nový rok, ale nebolo to vždy také priateľské rodinné podujatie. Začiatkom 90. rokov v oblasti prevládala kriminalita, sex-shopy a peep-šou. Oslavovalo sa s množstvom alkoholu, obchodníci výklady na noc zakrývali preglejkami.

V polovici 90. rokov sa však oblasť začala meniť – pribudli luxusné hotely, značkové obchody a reštaurácie. To pritiahlo inú, ohľaduplnejšiu klientelu, viac rodín a turistov. Polícia zvýšila úsilie kvôli obavám z miléniových hrozieb. Zakázali alkohol a batohy, pre pohotovostné vozidlá musí ostať voľný prejazd. Policajti v uniformách i v civile sú všadeprítomní.

Po útokoch z 11. septembra 2001 pribudol aj protiteroristický rámec bezpečnosti novoročných osláv. Odvtedy bolo v New Yorku najmenej šesť neúspešných pokusov o teroristický útok. Newyorská polícia reagovala vyvinutejšími prostriedkami. Patrí k nim aj systém súkromných a policajných bezpečnostných kamier, nazývaný bezpečnostné iniciatívy Dolného a Stredného Manhattanu.

NYPD nedávno pridala 500 kamier na zastávky metra na Times Square, na nádraží Grand Central Terminal (GCT) a na železničnej stanici Penn Station. Využijú sa na monitorovanie novoročných osláv. Už mesiace pred Novým rokom polícia spolu s reštauráciami a hotelmi stanovuje pravidlá a dolaďuje plány, v spolupráci s Aliancou Times Square. Hľadajú sa stanovištia pre televízne vozidlá, najlepšie únikové cesty pre pohotovostné vozidlá. Garáže v oblasti prekontrolujú.

Pracovníci hotelov majú pohotovosť – všímajú si všetko nezvyčajné. Hostia hotela Marriott Marquis v srdci Times Square, ktorý má 2000 izieb, po istom čase nemôžu opustiť hotel ani doň vojsť. Oslavy sa stali bezpečnejšími a organizovanejšími, ale aj komerčnejšími. Do roku 2003 tu nebola živá hudba. Na oslavy príchodu roka 2004 Times Square Alliance pripravila trojminútové predvedenie skladby Ring My Bell s Anitou Wardovou.

V posledných rokoch už bývalo veľké predstavenie na otvorenom priestranstve a oslavy sa začínali skôr. Keď však na hodinách odbije polnoc a organizátori spustia žiarivú krištáľovú guľu, dav sa rýchlo rozíde. Milión ľudí sa rozptýli do noci, ktorá nekončí. Nastúpia upratovači a NYPD začne chystať plány na ďalší rok.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET