Silvester 2010 Bratislava: Od A po Z welcome to partyslava!

Prinášame vám všetko, čo ste chceli aj nechceli vedieť o bratislavskom Silvestri 2010 alebo Silvester od A po Z:

A – Alkohol – K silvestrovským oslavám určite patrí, ale odporúčame konzumovať s mierou a ak si chcete priniesť vlastný, tak rozhodne nie v sklenených fľašiach, ale radšej v PET obaloch, aby sme sa vyhli zbytočným zraneniam.

B – Bezpečnosť – Aby sa nikomu nič nestalo, v permanencii bude niekoľko sto usporiadateľov z radov policajtov, SBS Ares a dobrovoľníkov. Prosím, rešpektujte ich pokyny a správajme sa k sebe počas celej silvestrovskej noci ohľaduplne.

C – Cigánski Diabli – Jeden z prvých vrcholov večera a naši tradiční silvestrovskí účinkujúci. Vlani hrali na nábreží pred ohňostrojom, v tomto roku roztancujú Hviezdoslavovo námestie.

D – Deti – Naši najmenší patria k silvestrovskému programu a nezabudli sme na nich v programe ani v tomto roku. O 16:00h treba byť na Hviezdku, pretože žongléri, fakíri a hltači ohňa majú pre deti pripravené tie najlepšie kúsky, pri ktorej bude najmä veľa dobrej zábavy.

E – Električky – Budú chodiť podľa svojho bežného grafikonu po Jesenského, Mostovej a nábreží približne do 20:00 h, potom už len cez tunel, aby sme sa mohli bezpečne pripraviť na polnočný ohňostroj. Po nábreží ich znovu pustíme skoro ráno 1. januára, aby Vás čo najskôr a bezpečne dopravili do Vašich domovov.

F – Foto – Foťte ako diví a posielajte nám svoje najlepšie a najzábavnejšie fotky z tohtoročného Silvestra. Urobíme z nich galériu na mestskej i silvestrovskej webstránke a najlepších 5 fotiek odmeníme (ešte nevieme čím, ale možno nejakou voľnou vstupenkou na mestskú plaváreň, zimák alebo do zoo).

G – Gastro stánky – Jesť a piť sa bude dať vo veľkom občerstvovacom stane na Hlavnom námestí a v menších stánkoch na Hviezdoslavovom námestí. Varené víno, punč, čaj, káva, pivo Zlatý Bažant a jedlo známe z vianočných trhov, malo by ho byť dosť pre každého.


H – Hlava 98 – Bez tohto občianskeho združenia by Silvester v Bratislave asi neexistoval. Spájajú sa s nimi aj také úspešné kampane ako Myslím teda volím (1998), Nie je nám to jedno (2002), Hodina deťom alebo nový mestský festival Bratislavský majáles. Miriam, Juraj, Maky, Pavol (tornadolue) a Pavol (dr. Horák), ďakujeme!

CH – Check-point – Tak ako vždy, aj v tomto roku sa bude do hlavných zón zábavy dať dostať iba cez kontrolované vstupy. Bude ich približne 10 koldokola historického centra a budú na nich prebiehať preventívne kontroly. Neberte so sebou do mesta sklenené fľaše, drevené či kovové tyče, alebo pyrotechnické prvky. Spolupracujte prosím s chlapcami na check-pointoch, je to iba pre našu spoločnú bezpečnosť.

I – Informácie – Počas silvestrovskej noci nájdete organizačný štáb v Primaciálnom paláci alebo jednoducho v blízkostí pódií na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí. Pred Silvestrom pozerajte aktuálne info na www.silvestervbratislave.sk alebo volajte na 59 356 155 či mailujte na marketing@bratislava.sk.

J –  Jogging – Jogging nie je práve najsprávnejšie slovo pre opis činnosti tých cca 400 statočných mužov a žien, ktorý sa na Silvestra o 10:00 h vydajú zdolať desaťkilometrovú trasu a v rámci nej aj všetkých 5 bratislavských mostov. Ak chcete byť tohto roku medzi nimi, zaregistrujte sa na www.starz.bratislava.sk.

K – Koncerty – Sú alfou omegou bratislavského Silvestra, tým najlepším spôsobom, ako sa prepracovať chladnou nocou až k jej polnočnému vyvrcholeniu. Koncertná zóna bude na Hlavnom námestí a vyše osemhodinový live koncertný maratón je vlastne takým malým letným open air festivalom v zime.

L – Lampióny šťastia – Sme radi, že nás oslovili šarmantné dámy z občianskeho združenia želajsi.sk. Vďaka nim a veríme, že aj vďaka Vašej štedrosti a angažovanosti, možno spoločne dokážeme splniť sny desiatok chorých detí. Stačí byť hodinu pred polnocou na Námestí Ľ. Štúra, kúpiť si lampión šťastia, pozorne sledovať inštruktáž Sone Rebrovej a pustiť ho na plavbu po oblohe. Bude to krása.

M – Mhd – Má to svoje výhody, odviezť sa na Silvestra do mesta MHD. Jednak môžete konzumovať príjemné nápoje, jednak budete k svojmu mestu ekologickí. MHD bude premávať podľa režimu „pracovný deň – školské prázdniny“. Od 21:30 h začne premávka posilových liniek z Hlavnej stanice resp. Hodžovho námestia v 15-30 min. intervaloch. Počas celej noci bude premávať 20 pravidelných nočných liniek, viaceré so skrátenými intervalmi medzi spojmi a taktiež niekoľko posilových liniek. Presný grafikon silvestrovskej MHD nájdete na zastávkach a vo vozidlách MHD.

N – Nábrežie – Polnočný ohňostroj sa najlepšie bude dať sledovať “odskočením” si z koncertov na staromestské dunajské nábrežie medzi Nový most a osobné prístavisko. Vynovená dlažba na Vajanského a Rázusovom nábreží tak zažije jednu zo svojich ďalších zaťažkávacích skúšok.

O – Ohňostroj – Tradičný vrchol silvestrovskej noci príde s úderom polnoci, keď do nového roku 2010 vstúpime veľkým ohňostrojom, ktorý bude tentoraz strieľaný z petržalského brehu Dunaja. Ohňostroju bude samozrejme predchádzať odpočítanie posledných minút a sekúnd starého roku na veľkej obrazovke. Samotný ohňostroj by mal trvať približne 10 minút a všetci pevne dúfame, že mu bude – rovnako ako naposledy – priať aj počasie a nestratí sa v povestnej zimnej bratislavskej hmle.

P – Polemic – To najlepšie odprevadí na Hlavnom námestí starý rok 2010 dolu Dunajom. Polemic patrí bez diskusií momentálne medzi naše najlepšie koncertné kapely, čo chlapci dokázali veľakrát nielen na letných festivaloch, ale aj na silvestrovskom pódiu. A navyše sú to naši bratislavskí lokálpatrioti.

Q – Quinta essentia – Môžeme mať k dispozícii akýkoľvek rozpočet, môžu tu byť kapely od výmyslu sveta, ale ak budú chýbať ľudia a ich úprimný záujem v dobrej nálade privítať nový letopočet, bolo by všetko zbytočné. Preto tým podstatným, tým povestným „piatym prvkom“ bratislavského Silvestra ste Vy, jeho verní i noví návštevníci.

R – Rozpočet – Globálna kríza ho postihla, je nižší ako vlani asi o 15 percent, najnižší v doterajšej 11-ročnej histórii Silvestrov, ale robili sme všetko pre to, aby to nebolo na programe poznať. Tak azda bude doslova platiť „viac muziky za menej peňazí“!

S – Sponzori – Keď už hovoríme o peniazoch, bez tých sponzorských by sa ani v Bratislave Silvester nepodarilo zorganizovať. Patrí im naša vďaka a najmä v tomto krízovom roku, že nemysleli len na prezentáciu svojej značky, ale ukázali sa ako dobrí korporátni občania.

T – Toalety – Svojím spôsobom sú rovnako dôležité, ako dobrý koncert na Hlavnom, či farebný ohňostroj na nábreží. Bude ich dostatok, tie kamenné na Palackého pred Redutou a na Uršulínskej pred podzemnými garážami. Tie ekologické na Františkánskom a Hviezdoslavovom námestí.

U – Upratovanie – Pre nás sú upratovači/zametači hlavnými, aj keď bezmennými hrdinami Silvestra. Nielenže sú v uliciach počas celého večera, ich „štyri hodiny slávy“ prídu bezprostredne po skončení programu, aby sme ráno 1. januára už kráčali po čistých uličkách a námestiach.

V – VIP zóna – Nie je to ani tak VIP zóna, ako skôr zázemie, „backstage“ alebo mixzóna. Ale hodilo sa nám to do silvestrovskej abecedy. Nachádzať sa bude na nádvorí Apponyiho paláca, odkiaľ to bude len na skok priamo na hlavné pódium.

W –  Web – Silvester je bohato zastúpený na webe. Veľa informácií o jeho príprave, organizácii a programe nájdete na www.silvester.bratislava.sk, ale tiež u nás na www.gregi.net, a určite tiež na youtube alebo facebooku. Stačí klikať.

X – Xenofóbia -Ak nebodaj niekto trpí touto diagnózou, radšej nech zostane doma. Silvester bol vždy multižánrový, viacgeneračný projekt, ktorý si ctí a rešpektuje odlišnosti. Vďaka nim je predsa svet tak pestrý, bohatý a zaujímavý.

Y – Yxo – Prostredníctvom frontmana skupiny Hex vzdávame hold jednej z najbratislavskejších hudobných skupín, ktorá nevynechala ani jediný silvestrovský koncert od roku 1999 a nášmu mestu venovala hneď niekoľko pesničiek. Takže, blahoželáme k novému albumu a tešíme sa na neuveriteľný dvanásty silvestrovský koncert v rade.

Z – Zdravotníci – Chlapci a dievčatá v červených vetrovkách s bielym krížom na chrbte, rovnako ako ich partneri z rýchlej záchrannej služby sú dobrí anjeli Silvestra. Keby niečo, svoj základný tábor si rozložia v parčíku pred Redutou, ale všetkým želáme, aby ste ich počas silvestrovskej noci nepotrebovali navštíviť. Dobrú a bezpečnú zábavu!

Prajeme Vám príjemné prežitie posledného dňa v roku a nech Vás skvelá hudba a zábava v našom hlavnom meste zahreje a privedie do Nového roku 2011!

Ohnostroj Silvester - Ján Vlk Dreamwolf

Zdroj: silvester.bratislava.sk a Redakcia GREGI.NET
Foto: Ján Vlk – Dreamwolf
Publikoval: Redakcia GREGI.NET