Richard Müller: Krstilo sa krvou!

V jednej bratislavskej kinosále sa včera 24. mája 2010 konal krst dlho očakávaného albumu Richarda Müllera s názvom Už. Krstu sa okrem samotného speváka zúčastnili aj Lenka Slaná, šéfka slovenskej pobočky vydavateľstva Sony Music,  spod krídel ktorého nový album vyletel, ďalej zástupca Müllerovho aktuálneho producentského tímu a spoluautor hudby Peter Graus a tiež autorka obalu spomínaného CD ako aj „krstného tabla“, známa výtvarníčka a filmárka Denisa Bogdalíková.

CD, ktoré spevák prilepil na tabuľu so svojím portrétom, pokrstila netradične: stekajúcimi farbami, ktoré v širokých pásoch štetcom nanášala priamo na portrét a ušlo sa aj „krstnému dieťaťu“. Červená farba, v znamení ktorej sa nesie aj obal krsteného CD, predstavuje krv a teda život, do ktorého sa prostredníctvom svojho nového, energického albumu Richard Müller symbolicky vracia.

Richard Müller

Na albume Už sa nachádza jedenásť pesničiek a podľa skromného konštatovania spoluautora hudby Petra Grausa je v prvom rade pesničkový, zvuky sú len akýmsi sprievodným javom. Grausovský produkčný tím dal albumu nový, pre sólovú dráhu Richarda Müllera netradične elektronický nádych, ktorý nás však zaviedol späť, hoci neplánovane, k starým banketovským časom Bioelektrovízie. Album je teda tak trochu experimentom a hoci reakcie zo strany publika nebolo možné predvídať, jeho rekordný predaj v priebehu jediného týždňa potvrdzuje, že riskovať sa oplatí. Skalní fanúšikovia si aj na novom albume nájdu to svoje „müllerovské“. Autormi textov sú Richard Müller a Vlado Krausz, ktorý stojí napríklad za textami piesní skupín I.M.T. Smile či Peha. Za hudbu sú  zodpovední už spomínaní „Grausovci“, t.j. štvorica Graus, Kachút, Solovic a Zubák, spoluautorom je aj tiež Richard Müller, pričom úvodná pieseň Už je jeho dielom stopercentne.

Na krste bol zároveň vo všetkej pompéznosti premietnutý videoklip k piesni Už, ktorého autorom je režisér a producent Martin Hudák. Video je prevažne čierno-biele s čitateľnými odkazmi na kultový film Sin City, sčasti sa odohráva v štúdiu na zelenom pozadí, sčasti v predajni luxusného nábytku.  Pri jeho výrobe boli použité najkvalitnejšie a najmodernejšie zariadenia, ktoré boli doposiaľ realitou asi len v Hollywoode. Hudák je známym inovátorom a Richard Müller jeden z jeho experimentov rád vyskúšal. Klip mal premiéru na internetovej stránke 18. apríla.

Richard Müller

Po videoklipe nasledovala 3-D reklama na spomínaný, veľmi vydarený mini film. V závere Lenka Slaná, zástupkyňa Sony Music, umelcovi slávnostne odovzdala zlatú platňu, treba však podotknúť, že v čase jej preberania mal už album na konte aj platinové ocenenie, za predaných 6000 nosičov.

Zvedavé mikrofóny zaujala novinka, že Richard Müller dostal exkluzívnu ponuku účinkovať s legendárnymi Alexandrovovcami, čo sám považuje za obrovskú česť a ponuku, ktorá sa neodmieta.

Richard Müller

Spevák tiež stihol prezradiť, že v lete sa na jeho vystúpenia môžeme tešiť na festivaloch, no chystá sa ja turné, ktoré by sa ale malo niesť v značne komornejšom duchu, koncerty sa odohrajú v divadlách, pre menšie publiká. Čerstvo pokrstenému albumu želáme aj ďalšie platinové albumy a veľa spokojných poslucháčov.

Napísala: Mária Furtáková
Foto: LaRi
Publikoval: Redakcia GREGI.NET