Pohoda 2009: Príčinou pádu stanu bolo nedodržanie projektovej dokumentácie!

Trenčín 27. januára (TASR) – Hlavným dôvodom tragédie na minuloročnom hudobnom festivale Pohoda na trenčianskom letisku bolo nedodržanie projektovej dokumentácie predpísanej k výstavbe stanu. Pre TASR to dnes povedal právny zástupca spoločnosti Pohoda Roman Kvasnica.

„Projekt, ktorý má byť vodidlom pre stavbu stanu, nebol dodržaný. Neboli nainštalované bočné steny stanu a rovnako tam boli nejaké iné technické nedostatky,“ povedal Kvasnica s tým, že expertízu Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity dostanú aj orgány činné v trestnom konaní, ktoré na základe neho budú konať.

Podľa Kvasnicu majiteľ stanu ohrozil rovnakým spôsobom účastníkov Pohody aj v roku 2008, kedy podľa neho postavil stan rovnakým spôsobom. „Bolo len veľkým šťastím, že už vtedy k niečomu podobnému nedošlo,“ dodal Kvasnica s tým, že nemecká spoločnosť stavala rovnakým spôsobom stan aj na iných festivaloch.

Celtovina stanu bola podľa expertízy stará asi 20 rokov a podľa Kvasnicu je dnes ťažké povedať, aký vplyv to mohlo mať na pád stanu. Otázkou je podľa neho aj to, či bola celtovina rovnako stará, alebo či bola poskladaná z viacerých častí.

„Viac budeme vedieť až po tom, keď budeme môcť pred súdom klásť otázky znalcom z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity,“ doplnil Kvasnica.

Podľa informácií, ktoré dnes TASR poskytol hovorca Agentúry Pohoda Mário Gešvantner, podľa expertízy boli hlavnými príčinami pádu koncertného stanu nesprávne ukotvenie viazacích pásov strešnej plachty, nesprávne vedenie viazacích pásov v rozpore s technickou príručkou, chýbajúce spojovacie prvky na pripojenie nosného prstenca stanovej strešnej krytiny k strešnej krytine a chýbajúce bočné steny, hoci podľa technickej príručky nie je uvedená iná forma stavby stanu ako s bočnými stenami.

„V súčasnosti čakáme na vytýčenie súdneho pojednávania, my budeme určite navyšovať sumu o náhradu škody, ktorú budeme súdnou cestou žiadať od dodávateľa stanu. Predovšetkým je nám však nesmierne ľúto, že prístup dodávateľa jednej z rozhodujúcich stavieb festivalu spôsobil tragédiu, pri ktorej zahynuli dvaja mladí ľudia,“ dodal Gešvantner.

Podľa hovorcu Krajského súdu v Trenčíne Romana Tarabusa, trenčianskemu Okresnému súdu doručili expertízu v pondelok (25.1.). Polícia expertízu ešte nemá, čo TASR dnes potvrdila krajská policajná hovorkyňa Katarína Hlaváčová.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET