Pavol Hammel: Posledné dve šance vidieť Everest!

Pavol Hammel sa pripravuje na posledné dve baletno-hudobné predstavenia Everest, ktoré Slovenské Národné Divadlo uvedie 17.septembra a 9.októbra. Momentálne sa zúčastňuje divadelných „oprašovačiek“, na ktorých ako autor hudby dáva pozor na hudobnú stránku predstavenia a na spevákov, ktorí v Evereste spievajú naživo. Na skúškach nechýbajú ani choreograf Mário Radačovský a režisér Patrik Lančarič.

Od minulej divadelnej sezóny je Pavol Hammel hudobníkom, ktorý dokázal, že vie zložiť hudbu aj k baletu a sám ju považuje za to najlepšie, čo sa mu v živote podarilo. Predstavenie Everest má za sebou 13 vypredaných repríz v SNDe a pred sebou už len dve, ktoré nebudú výnimočné iba tým, že sú posledné. „Vyzeralo to tak, že v jednom z tých predstavení budem musieť sám spievať. Síce som vždy túžil po tom, aby som v balete spieval, no vyriešili sme to nakoniec inak. Našli sme alternáciu za Roberta Rotha, ktorý má práve v deň nášho predstavenia premiéru Fausta.“


Everest nie je klasický balet a netreba sa báť, že sa v ňom ukážu iba tanečníci, ktorý budú baletiť na špičkách a silónových obtiahnutých kostýmoch. Tvorcovia by skôr Everest nazvali tanečným divadlom alebo multimediálnych predstavením. Účinkuje v ňom baletný súbor pod vedením Mária Radačovského, speváci-sólisti /Andrea Zimányiová, či Viliam Csontos/, ale aj 30-členný spevácky chrámový zbor Ad Una Corda z Pezinku.

Tesne pred poslednými dvoma predstaveniami Everestu je už Pavol Hammel poriadne nervózny. Želá si iba to, aby mal v divadle „plný dom“ a aby sa všetko aj po technickej stránke podarilo. Everest je totiž technicky veľmi náročný, založený na spojení tanca, hudby, spevu, projekcie a laserov. Samotní autori tvrdia, že keď je v scenári poznámka, že padá dážď, ten dážď naozaj padať musí.

Multimediálne predstavenie Everest má už od februára tohto roku svoju zvukovú podobu na CD nosiči a zavàšením projektu by malo byť DVD. „Chceli by sme Everest zakonzervovať pre prípad, že už by sa naozaj nikdy nehral. No teraz máme pred sebou ešte dve predstavenia, tak všetkých srdečne pozývam do SND 17.septembra a 9.októbra. Je to posledná šanca vidieť Everest.“

Zdroj: Maca Schmidtova – PR manager
Publikoval: Redakcia GREGI.NET