Oscar: Vyše polovica hercov je nominovaná po prvýkrát!

Beverly Hills 2. februára (TASR) – Spomedzi 20 hercov nominovaných na tohtoročných Oscarov je až 12 na zozname Americkej filmovej akadémie (AMPAS) po prvýkrát. Jediným seniorom medzi nováčikmi je Christopher Plummer a hádam najznámejšou po prvýkrát nominovanou herečkou je Sandra Bullocková.

Nominácia Sandry Bullockovej za hlavnú úlohu v dojímavej dráme Blind Side prekvapila nielen kritikov, ale aj samotnú herečku. Tá ohlásenie nominácií prespala a zobudil ju až telefonát manažéra. Spomedzi nominovaných hercov je najzaujímavejším zjavom Christopher Plummer a jeho nominácia za vedľajšiu úlohu vo filme The Last Station. Napriek vyše 50-ročnej filmovej kariére sa dnes 80-ročný herec dostal do pozornosti akademikov po prvýkrát. Konkurovať mu pritom bude skupina 4 hercov z úplne odlišnej generácie. Dvaja z nich, Matt Damon a Woody Harrelson, pritom na Oscara už predtým nominovaní boli.

V mužských kategóriách bude zaujímavé sledovať rakúskeho zástupcu Christopha Waltza, nominovaného za stvárnenie Hansa Landu v Nehanebných bastardoch, ale aj Brita Colina Firtha z filmu A Single Man a Jeremyho Rennera za hlavnú úlohu vo filme The Hurt Locker. Všetci traja herci sa budú o Oscara uchádzať po prvýkrát. Jednou z najpozoruhodnejších dámskych kandidátok je černoška Gabby Sidibeová, ktorá svoju hereckú kariéru prakticky odštartovala hlavnou úlohou v sociálnej dráme Precious, čo jej vynieslo aktuálnu oscarovú nomináciu. Z rovnakého filmu je s veľkými šancami na oscarový úspech nominovaná aj černošská komička Mo’Nique. Medzi herečkami bez predošlej nominácie je aj niekdajšia Batmanova herecká partnerka Maggie Gylenhaalová. Tú akademici vybrali za stvárnenie reportérky Jean Craddockovej v životopisnom filme Crazy Heart o americkom spevákovi Badovi Blakeovi.

O Oscara sa bude v tomto roku uchádzať aj päť aktuálnych nositeľov tohto prestížneho filmového ocenenia. Pre Meryl Streepovú to bude v tomto roku 16. oscarová nominácia, 13. nominácia v kategórii za hlavnú hereckú rolu. Streepová tak prekonala historický rekord Katherine Hepburnovej, ktorá bola v hlavnej hereckej kategórii nominovaná 12-krát. Streepová doposiaľ získala dve zlaté sošky Oscara.

Svoju zbierku Oscarov by mohli rozšíriť aj ďalší štyria herci. Spomedzi žien to môže byť Helen Mirrenová s Oscarom za film Kráľovná, či Penelope Cruzová s minuloročnou zlatou soškou za film Vicky Cristina Barcelona. Nositeľmi Oscarov medzi nominovanými mužmi sú George Clooney s Oscarom za film Syriana a Morgan Freeman s ocenením za vedľajšiu úlohu vo filme Million Dollar Baby.

O nositeľoch tohtoročných Oscarov sa rozhodne počas slávnostného večera 7. marca v Divadle Kodak v Hollywoode.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET