Opera SND mala na Cypre veľký úspech!

Bratislava 6. septembra (TASR) – Súbor Opery SND s veľkým úspechom hosťoval na 12. ročníku prestížneho Pafos Aphrodite Festivalu na Cypre s operou Bohema talianskeho skladateľa Giacoma Pucciniho. Tri predstavenia videlo 8400 divákov.

Pafos Aphrodite Festival je najvýznamnejším kultúrno-spoločenským podujatím na Cypre a jediným svojho druhu v krajine. Na prvé predstavenie v piatok 3. septembra prišli prezident Cyperskej republiky, predseda parlamentu, mnoho ministrov a predstaviteľov diplomatického zboru. Veľkú zásluhu na prezentácii Opery SND na tomto festivale má veľvyslankyňa SR na Cypre Anna Tureničová. Slávnosť to bola o to väčšia, pretože sa pripravuje 50. výročie vzniku Cyperskej republiky. Festival sa teší veľkej pozornosti divákov, ktorí pricestovali z mnohých cyperských miest – Nikózie, Limasolu či Lanaky, boli medzi nimi aj krajania, ktorí na tomto ostrove žijú. Festival sa uskutočňuje raz do roka, organizátori pozývajú len jeden operný súbor na tri predstavenia. Na predchádzajúcich ročníkoch účinkovalo Veľké divadlo z Varšavy, Veľké divadlo z Moskvy či Mariinskij teatr z Petrohradu. O účinkovanie na tomto prestížnom festivale je zo strany operných domov veľký záujem. Informáciu z Cypru pre TASR zaslala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažitková.

Na festival vycestovalo celkom dvestodvadsať členov opery SND, v stredovekej pevnosti v meste Pafos sa v hlavných úlohách predstavili v alternáciách Eva Hornyaková, Mária Porubčinová, Tomáš Juhás, Peter Berger, Aleš Jenis, Sergej Tolstov, Pavol Remenár, Daniel Čapkovič, Jozef Benci, Ondrej Mráz, Andrea Čajova a ďalší umelci. Na požiadanie organizátorov vystúpili v inscenácii aj dvaja cyperskí sólisti Stella Georgian a Kiriakos Sophocleous. Réžiu predstavenia má Václav Vìzník, pôvodnú scénu Ladislava Vychodila v historickom prostredí dotvoril Milan Ferenčík. Predstavenia dirigoval hosť Opery SND, argentínsky dirigent Stefan Lano.

Pafos je významným kultúrnym centrom Cypru, vďaka bohatstvu kultúrnych pamiatok z rôznych historických období z rímskej a gréckej kultúry je od roku 1981 zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Amfiteáter, ktorý organizátori pre túto príležitosť každý rok vytvoria v areáli pevnosti, má kapacitu 2800 sedadiel a každý z troch večerov bol vypredaný. Súbor Opery SND sa dnes po úspešnom vystúpení vracia späť na Slovensko.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET