Missa pro nobis Romana Bergera zaznie v premiére!

Bratislava 15. septembra (TASR) – V historickej budove Slovenského národného divadla zaznie v piatok 17. septembra o 19.00 h v rámci mimoriadneho koncertu Slovenskej filharmónie (SF) dielo Missa pro nobis popredného slovenského skladateľa, mysliteľa a humanistu Romana Bergera. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

Dielo zaradila SF do svojej 62. koncertnej sezóny pri príležitosti autorovho životného jubilea. Missu pro nobis uvedú SF, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň), mezzosopranistka Denisa Šlepkovská, Stanislav Beňačka a František Kovár (obaja hovorená rola) pod taktovkou hosťujúceho maďarského dirigenta Zsolta Nagya, profesora dirigovania na Conservatoire Supérieur v Paríži. Umelec tiež zastáva post umeleckého riaditeľa majstrovských dirigentských kurzov Janáčkovej filharmónie v Ostrave a majstrovských tried pre mladých skladateľov novej hudby v Jerusalem Music Center. Spolupracoval tiež s BBC Symphony Orchestra, Orchestra di Santa Cecilia Roma, RAI Symphony Orchestra, Jerusalem Symphony a Ensemble United Berlin.

Po koncerte čaká záujemcov stretnutie s dirigentom Zsoltom Nagyom a autorom premiérovaného diela Romanom Bergerom, ktoré sa uskutoční 10 minút po koncerte. Stretnutie bude tlmočené a moderované v slovenskom jazyku.

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Publikoval: Redakcia GREGI.NET