Mighty Sounds 2011: The Skatalites a Pennywise!

V Praze dne 27. dubna 2011 – Festival Mighty Sounds tahá esa z rukávu a nabízí unikátní příležitost vidìt a slyšet prùkopníky žánrù, kterým se už tradičnì vìnuje. Nejvìtší festival svého druhu ve střední Evropì přizval jamajské The Skatalites a skate punkové Pennywise z Ameriky.

Festival, jehož sedmý ročník uskuteční 15. – 17. července 2011 na letišti Čápùv Dvùr v Táboře, už odtajnil vìtšinu zahraničních účinkujících. Nabízí letos opravdu bohatý mix toho, co aktuálnì hýbe svìtem punku, ska, reggae, rockabilly, rock´n´rollu a příbuzných žánrù. Zároveň dává možnost slyšet a vidìt opravdové legendy, jak potvrzují poslední přírùstky v line-upu.

Nejnovìji do programu přibyli jamajští The Skatalites, prùkopníci žánru ska, kteří na festival dorazí i s u nás velmi oblíbenou Doreen Shaffer. Pár dní před The Skatalites pořadatelé potvrdili také mistry punk rocku Pennywise z USA.

Kromì už potvrzených kapel, které jsou k nalezení na stránkách www.mightysounds.cz , bude na festivalu opìt k vidìní i celá řada divadelních souborù, performerù či workshopù. Návštìvníci dostanou možnost zahrát si fotbal nebo nohejbal a opìt je připravena i celá řada dalších specialit v podobì adrenalinových sportovních exhibic, svìtelných instalací rozmístnìných v areálu, klidových a relaxačních zón či dìtského koutku. Mighty Sounds, jenž je svoji dramaturgií na české festivalové scénì naprosto unikátní, tradičné nabídne na třech svých scénách i širokou paletu djských setù. Pořadatelé chtìjí vyjít vstříc všem milovníkùm dubu, junglu, dnb, reggae, dancehallu, ale i soulu či čistokrevného tekkna. Stejnì jako loni se budou na festivalu také zapalovat svíčky pro neziskovou organizaci Svìtlo pro svìt a přispívat se tak bude na operace očí v Africe.

Lístky lze do konce dubna pořídit v sítích Ticketpro, Ticketstream, Ticketportal a Eventim za 750,- Kč. Od 1. kvìtna 2011 se jejich cena zvyšuje na 820,- Kč.

The Skatalites (JAM)

The Skatalites vznikali a zanikali v dùsledku rùzných situací v nìkolika etapách. Pùvodnì začali hrát v roce 1955, ale jejich první zásadní období bylo v letech 1963 – 1965, když se Tomy McCook vrátil z Baham. Kapela vydržela pouhé dva roky a znovu se obnovila až v osmdesátých letech, konkrétnì v roce 1983 na Reggae Sunsplash Festivalu v Montego Bay. Díky tomuto úspìšnému koncertu The Skatalites začali pilnì koncertovat jak na Jamajce, tak mimo ní. Skatalites natočili své druhé album The Return of The Big Guns, které vyšlo na Mango Records v roce 1984.

V letech 1985 – 1988 vìtšina členù Skatalites emigrovala do USA. V roce 1993 vydali desku Skavoovee, která vyšla na americkém labelu Shanachie Records. The Skavoovee tour se účastnily i kapely The Toasters, Special Beat i The Selecter. The Skatalites byli dvakrát nominováni na Grammy v kategorii nejlepší reggae. Po prvé s deskou Hi-Bop Ska a po druhé pak s deskou Greetings From Skamania.

V roce 1997 The Skatalites vydali album Ball of Fire na Islands Records se speciálním hostem Ernestem Ranglinem na kytaru. V roce 1998 Tomy McCook zemřel a ve stejný rok zemřel i Rolando Alphonso.

V roce 1999 do kapely přišel tenor saxofonista Cedric Brooks a kapela o rok pozdìji natočila a vydala desku Bashaka, na které se jako vokalista objevil i Ken Boothe. O rok pozdìji v Paříži nahráli a vydali desku s názvem From Paris with love a The Skatalites se vydali na velmi náročné devítimìsíční turné po USA, Japonsku, Evropì, Rusku a Jižní Americe.

Skatalites si se svoji tvorbou našli po celém svìtì oddané zástupy fanouškù a i přes fakt, že z pùvodní sestavy zbyla jen nepatrná hrstka pùvodních členù, pořád dokážou roztancovat diváky od Prahy až po Tokio. Skatalites jsou jednou z nejzásadnìjších ska kapel v historii žánru a rozhodnì nás tìší, že mohou být jedni z headlinerù sedmého ročníku. Navíc jako bonus s kapelou na letošní turné přijede i královna Doreen Shaffer, takže i srdce tìch nejvìtších romantikù bude zaplnìno pořádnou dávkou milostného lektvaru, jen se první ska dáma objeví na pódiu.

Pennywise (USA)

Pennywise se zformovali v roce 1988 na jihovýchodním pobřeží Los Angeles. Vzešli ze stejné pobřežní komunity, která stvořila tři nejznámìjší punkové kapely všech dob – Black Flag, The Circle Jerks a Descendents. Do doby, než jejich popularita vzrostla, vystupovala tahle čtyřčlenná parta ve složení kytarista Fletcher Dragge, basista Jason Thirks, bubeník Byron McMackin a zpìvák Jim Lindberg na malých, lokálních akcích. S podporou kamaráda Marca Theodora z vydavatelství Theologian natočili pìtipísničkové EP s názvem A Word form the Wise, které se díky nìkolika rádiovým Dj’s doneslo až k rukám skladatele a kytaristy punkové legendy Bad Religion, který v té dobì zároveň rozjíždìl vlastní label Epitaph records.

Výsledkem bylo vydání debutového, stejnojmenného alba, které okamžitì zabrnkalo na struny hardcorové mládeže. Navíc navzdory vzrùstající popularitì hudby grunge deska pomohla jasnì definovat punkový movement západního pobřeží USA. V roce 1993 se překvapivì debutového alba tehdy ještì neznámé kapely prodalo nìkolik set tisíc kopií, což ihned přilákalo chamtivé ručičky major labelù. Tehdy čtyřčlenná parta však zùstala vìrná svému mateřskému vydavatelství a o dva roky pozdìji na nìm vydala další desku s názvem About Time.

Po tragickém úmrtí basisty Thirska chvilku hrozil rozpad, ale posléze se k Pennywise přidal basák Randy Bradbury v dobì, kdy točili desku Full Circle (1997). Na konci dvacátého století popularita kapely stoupala den po dni, koncert po koncertu. Výraznì k tomu přispìly i desky Straight Ahead z roku 1999, následné živé album Live at the Key club a kapelou nejvíce cenìné album Land of the Free? z roku 2001. Zlatým hřebem následného turné k desce byla vyprodaná čtrnáctitisícová hala Long Beach Arény.

Kapela se poté na rok odmlčela, aby nasbírala novou energii a mohla se vrátit v plné síle tak jako nikdy s deskou From The Ashes. Pennywise nìkolikrát objeli svìt a opakovanì vystoupili v pozici headlinerù na Vans Warped Tour. Natočili ještì alba The Fuse a zatím poslední skvìlé album Reason To Believe. V roce 2009 kapelu opustil její pùvodní zpìvák a frontman Jim Lindberg, který v té dobì natáčel dokument. Pùvodnì pouze na záskok ho vystřídal Zoli Téglás z kapely Ignite, který nakonec v kapele setrval a dokonce v nìkolika interview zmiňoval plánované album.

Pennywise ve své tvorbì pojí energii a melodičnost. Přímo dokonalým zpùsobem pracují s hardcorovými riffy i punkovou syrovostí, která ruku v ruce s politickými texty pùsobí jako napìchovaná bedna se semtexem.

MIGHTY SOUNDS vol. 7
15. – 17. července 2011
Tábor, letištì Čápùv dvùr
https://mightysounds.cz/
https://www.facebook.com/mightysounds

Mighty Sounds

Zdroj: Mighty Sounds
Publikoval: Redakcia GREGI.NET