Michaels Uncle: Return of Dark Psychedelia!

Kapela Michaels Uncle (dále jen M.U.), dokončila nahrávání a po témìř patnáctileté odmlce, vydá u Indies Scope svoje nové řadové album. To bude obsahovat jedenáct zcela nových písní, dvì úpravy starších vìcí a nìkolik psychadelických ploch a zvukových koláží. Celkem album obsahuje 18 skladeb. Vrací se tak jedna z kapel, která formovala českou HC scénu.

Skupina ani po letech neztrácí nic ze své tvrdosti, ale zároveň album obsahuje i zpìvnìjší skladby s melodickými refrény. Rozhodnì se, ale nyní nejedná o čistokrevné HC album, jak potvrzuje i Petr Stanko. „Řekl bych, že jsme nikdy nebyli jen čistì HC kapela, taky nás označují za punk, underground a kdoví co ještì. Faktem je , že jsme se nikdy úplnì nevyhýbali jiným vlivùm. Objevují se tam třeba vlivy taneční scény a i jinejch vìcí, ale je to zakomponovaný do toho tvrdýho kabátku, ale současnì jsou tam i víc písničky a punkový vìci. Myslím, že je to dost pestrá deska a moderní.“ Na albu kromì zakládajících členù M.U. (Amrit Sen – zpìv, Petr Stanko – kytara, zpìv, Jarda Stuchlý – bicí a Ivan Klein – basa ) účinkuje ještì hráč na klávesové nástroje David Kabzan (Rány z tìla) Nahrávání probìhlo v listopadu 2009 ve studiu Faust v Pražských Dejvicích , míchání pak v lednu 2010 ve studiu Niceworks v Brnì. Nahrávání a míchání perfektnì zvládl osvìdčený anglický zvukař Alex Limburg a závìrečný mastering provedl Ivo Sedláček ve studiu Velvetmastering.

Textovì je album vìnováno současným problémùm a skladby je glosují s velkým nadhledem, jako jsou například skladby „Miluju systém“ a „Prej byznys“. Název nového alba „Return of Dark Psychedelia“ odkazuje názvem na album z roku „The End of Dark Psychedelia“.  Proč to tak je a zda je to o ideové či hudební kontinuitì kapely vysvìtluje Petr Stanko: „Myslím, že jsme byli vždycky považovaný za trochu politickou kapelu. Není to úplnì přesný, protože v dobách, kdy jsme začínali, jsme jen prostì říkali a dìlali, co jsme chtìli a politiku z toho udìlali komouši. Každopádnì jsme, ale vždycky trochu reagovali na dobu a události kolem nás. A my to vnímáme kontinuálnì. Prostì pokračujeme v popisu našeho vidìní svìta.“

Obal ztvárnila podle návrhù Petra Stanka mladá čechoaustralanka Pavla Ruben-Layland. Inspirací jim byla známá rozhlasová hra H.G Wellse – Válka svìtù. K tomuto albu chystá kapela řadu koncertù po Čechách, především v klubech ale také na festivalech. Zahajovací koncertem bude křest alba v pražském klubu Roxy za účasti dvou vítìzných kapel hudební soutìže „Skutečná Liga“. S vítìznými kapelami soutìže probìhne také část turné .

Aktuální seznam koncertù:
  6.3. – Praha, Roxy (křest CD) + kapely Final Fiction a Pìchota
20.3. – Hronov – koncert pro Tibet! 19 hod.
27.3. – Zlín, U Teroura + kapely Final Fiction a Aposepsis
  2.4. – Plzeň, Pod Lampou + kapely Final Fiction a Loyca
  4.4. – Kutná Hora, hospoda Škurňov – festival 21 hod.
  9.4. – Uničov u Olomouce + kapely Final Fiction
24.4. – Praha, Modrá Vopice – festival 19 hod.
  1.5. – Brno, Melodka + kapely Final Fiction a Loyca
  4.6. – Sokolov – festival Politická píseň
18.6. – Bojkovice – festival Mišmašparty
24.7. – Branišovice – festival
13.8. – Zámek Zbiroh – festival

Track list:
1.  YOU BETTER WATCH OUT        01:39
2.  WE SAY                 02:32
3.  NEZMÌNÍŠ NIC             02:44
4. ČERVENEJ HRÁDEK part 2         02:29
5. HELLBOY                 03:50
6. MILUJU SYSTÉM             02:07
7. MOON                 03:15
8. EL PRESIDENTE part 1         01:10
9. VŠECHNU ŠPÍNU SVÌTA         03:27
10. EL PRESIDENTE part 2         03:33
11. BEJT NASRANEJ             02:33
12. ČERVENEJ HRÁDEK part 1     01:37
13. MÁŠ NA TO             03:02
14. Z KONTEJNERU SMRAD         02:42
15. CHCE SE TI              03:36
16. ZRZAVEJ                 04:18
17. LSD                 01:27
18. PREJ BYZNYS             03:45  

Hudba a text: Michaels Uncle  (text “WE SAY”  –  Christopher Crawford)

Amrit Sen – zpìv
Petr Stanko – elektrická kytara, zpìv
Jaroslav Stuchlý – bicí nástroje
Ivan Klein – basová kytara
Host: David Kabzan – klávesové nástroje

Produkce:  Alex Limbourg, Michaels Uncle
Zvuk: Alex Limbourg
Nahráno ve Studio Faust Records  (Alex Limbourg)
Mícháno ve studiu NiceWorks Studio (Alex Limbourg )
Mastering ve studiu Velvetmastering  (Ivo Sedláček)

Michaels Uncle – BIO

Kapela vznikla v r. 1987 ve složení (Amrit Sen – zpìv, Petr Stanko – kytara,  zpìv, Jarda Stuchlý – bicí a Ivan Klein – basa, Karel Jančák – kytara). V tomto složení natočila svùj první živý koncert vydaný ovšem až v 90 letech. Po odchodu kytaristy Jančáka a baskytaristy Kleina začali v kapele účinkovat Petr Hošek (baskytara) a Jan Johny Jukl (kytara) v tomto složení vznikla i první „studiová nahrávka“ pozdìji vydaná pod názvem „Svinì“.  Nahrávka byla pořízena živì smíchaná na mixážním pultu a nahraná na páskový magnetofon .

Po revoluci v r. 1990 vydává kapela konečnì své první regulérní album „The End of Dark Psychedelia“. Při natáčení pomáhal např. i David Koller  a na basu hraje opìt Ivan Klein. Kapela hraje v kvartetu bez Johnyho Jukla. V té dobì skupina hodnì koncertuje a to i v zahraničí a objede skoro celou západní Evropu. Bohužel, se projevují problémy s drogami a skupina se rozpadá.  Nìkdy, kolem roku 1992 se opìt dává dohromady, tentokrát ovšem jen jako trio, kdy zpìv přebírá kytarista Petr Stanko a bubeník Jarda Stuchlý. Po asi ročním hraní přichází nabídka na natočení desky od brnìnských Indies a na podzim r.1993 nahrávají v Ostravském studiu Citrón své asi zatím nejlepší album „Ale my stále hledáme štìstí, ale nikdo z nás ještì není mrtev“.  Jako zvukař se zde objevuje Angličan Alex Limburg. Poté co se písnì z alba umisťují na předním místì nezávislých hitparád a kapela hraje poslední koncerty, dochází opìt k rozpadu a skupina neexistuje dalších deset let.

K obnovení činnosti dojde až v roce 2004 nejprve opìt ve triu, ale postupnì přichází i zpìvák Amrit Sen a v tomto složení přichází na řadu i další CD, tentokrát záznam z vystoupení k příležitosti 20 let v pražském klubu Futurum.  Kapela poté koncertuje a připravuje materiál na nové album. K jeho natáčení dojde na přelomu  roku 2009 a 2010.     

Zdroj: Indies Scope Records
Publikoval: Redakcia GREGI.NET