Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2010: Festival otvorá ruský experiment a český cirkus!

Bratislava 7. septembra 2010 – Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa uskutoční od piatku 24. septembra do pondelka 27. septembra 2010 v Nitre. Leitmotívom 19. ročníka, ktorý ponúkne vynikajúce zahraničné a domáce inscenácie, je „out of normal“. Počas štyroch dní v divadelnom svete mimo normálu sa v hlavnom programe predstaví 10 súborov a nitrianske ulice ožijú 76 podujatiami sprievodného programu. Festival opäť ponúkne priestor pre diskusie s tvorcami inscenácií a divadelnými kritikmi, program neformálneho vzdelávania Ako na divadlo a podujatia v rámci integračného projektu Darujem ti tulipán.

Prvý festivalový deň bude veľmi rušný. V piatok 24. septembra sa predstavia hneď dve z najväčších lákadiel – ruský experiment a český cirkus. Ohromujúce hudobné, verbálne a vizuálne divadelné dielo Opus č. 7 moskovského Divadla Škola dramatického umenia v réžii Dimitrija Krymova pozostáva z dvoch odlišných častí. Prvá pod názvom Genealógia rozpráva o tragédii holokaustu, ale aj o všetkých našich stratených predkoch. Druhá časť inscenácie, nazvaná Šostakovič, prináša tragikomický pohľad na osobnosť a hudbu Dimitrija Šostakoviča. Významného skladateľa stvárňuje mladá herečka Anna Sinjakinová, ktorá sa snaží v maske komika Charlieho Chaplina odolať ničivému náporu autorít rovnako, ako tisíce ďalších obetí Stalinovej éry. Kým v Divadle Andreja Bagara budú diváci svedkami veľkolepého ruského scénografického počinu, ktorého súčasťou budú aj projekcie, manipulácia so siedmimi klavírmi či interakcia s divákmi, v pavilóne K nitrianskeho Agrokomplexu sa bude čapovať české pivo. Aj to bude totiž súčasťou inscenácie La Putyka, s ktorou Rostislav Novák, Cirk La Putyka a SKUTR vypredali vyše 60-krát pražské divadlá. Inscenácia originálne nadväzuje na najlepšie tradície českého kaukliarstva, ľudového a jarmočného divadla – tancuje a spieva sa, nechýbajú akrobatické čísla ani príbeh o láske a sklamaní. Do divadelno-cirkusového opojenia dostane divákov umenie majstrov ČR v akrobatických skokoch na trampolíne, ukážky bojového umenia wu-shu, živá hudba na scéne a samozrejme originálne herecké výkony. La Putyka bude ako pravý cirkus na púti Slovenskom – pred Nitrou vystúpi aj v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

V prvý deň obohatí festival aj atrakcia Veľké mechanické divadlo Denino francúzskeho súboru Compagnie de l´echelle. Diváci priamo na Svätoplukovom nám. v Nitre zažijú atmosféru talianskeho divadla so 700 divákmi bez toho, aby doň vstúpili. Stačí sledovať dianie v obrovskej krabici, v ktorej je ukrytá miniatúrna replika predstavenia s celým svojím dianím – životom v hľadisku, oneskorenými divákmi, technikmi, hercami a scénou.
Druhý deň bude rovnako bohatý na inšpirujúce zážitky. Z javiska zaznie maďarčina, slovenčina i talianske operné árie. O tom, že aj také témy ako extrémizmus, nacionalizmus a rasizmus patria na javisko, divákov presvedčí budapeštiansky Béla Pintér a súbor, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie súčasné divadlá v Maďarsku. Provokatívne a politicky nekorektne tieto námety spracoval v inscenácii Špina – vidiecka telenovela. Jej príbeh sa odohráva na maďarskom vidieku, kde žije manželský pár túžiaci po deťoch. Adopcia rómskeho dievčaťa vyvolá v „etnicky čistej“ dedine konflikt s tragickými následkami. S Divadlom SKRAT sa presunieme z vidieka priamo do panelákových bytov bratislavského sídliska Petržalka. V inscenácii Màtve duše budeme „špehovať“ odvážne i cenzurované výjavy osamelých ľudí v spodkoch, županoch i sado-masochistických kostýmoch. Predstavenie, ktorého sa režijne ujal Dušan Vicen, zožalo veľký úspech v zahraničí – vďaka univerzálnosti témy, ale aj jazyka: hrá sa mlčky. Druhý festivalový deň vyvrcholí v Opere Slovenského národného divadla, kde sa odohrá strhujúci príbeh opery Orfeus a Eurydika. Psychologická štúdia v réžii Mariusza Treliñskeho o vyrovnávaní sa so stratou milovaného človeka, výčitkách svedomia či odpustení získala cenu DOSKY 2009 za najlepšiu inscenáciu sezóny 2008/2009. Pre nitrianskych divákov a účastníkov festivalu je zabezpečené autobusová doprava do Bratislavy a späť zadarmo.

Nedeľa 26. septembra nebude len kresťanským sviatkom pokoja, ale aj výnimočným divadelným dňom. Na programe je totiž najnovšia produkcia svetoznámeho choreografa Alaina Platela Out of Context – For Pina. Platel využije tanec na priblíženie sa ku koreňom, detstvu a k tomu, čo podvedome ovplyvňuje našu emocionalitu a konanie. Pohyb tanečníkov napodobní správanie hysterických a mentálne či fyzicky postihnutých ľudí. Vynikajúce umenie belgického súboru les ballets C de la B z Gentu sľubuje extatický zážitok, kedy sa divák stane súčasťou otázok o hraniciach medzi dobrom a zlom, krásou a škaredosťou, normálnosťou a nenormálnosťou, genialitou a šialenstvom. Otáznikom sa nevyhneme ani na ďalšom nedeľnom predstavení – performatívna umelkyňa Sláva Daubnerová, ktorej diela prekračujú slovenské inscenačné tradície, prišla opäť s niečím originálnym. V monodráme M.H.L divadla P.A.T. a Štúdia 12 poskladá mozaiku života prvej slovenskej divadelnej režisérky a zároveň manželky Gustáva Husáka Magdy Husákovej-Lokvencovej. Využije dokumenty ŠtB, rodinnú korešpondenciu, recenzie, osobné poznámky, reprodukované zvuky úradnej reči alebo domáce video a filmové týždenníky premietané na veľkom priesvitnom plátne, ale aj inšpiráciu z rovnomennej knihy Nadeždy Lindovskej.

Záver festivalu (pondelok 27. septembra) bude patriť interpretácií klasických textov v kontexte súčasného divadla. Festivalový maratón uzavrie inscenácia Činohry Slovenského národného divadla HOLLYROTH anebo Robert Roth spívá Jana Hollého mrzkoti a pomerkováňá. Interpretácia slovenského hereckého rebela Roba Rotha sa prepojila s dlhodobým záujmom režiséra Rastislava Balleka o osobnosti slovenských dejín (inscenácia Tiso si vyslúžila niekoľko ocenení Dosky 2005). Finále medzinárodného festivalu bude patriť kombinácii poézie chudobného kňaza a zároveň veľkého slovenského básnika Jána Hollého so sugestívnym hereckým výkonom a originálnymi prvkami súčasného divadla. Posledný deň sa predstaví aj  poľský súbor Teatr Polski Vroclav, ktorý príde do Nitry s inscenáciou Samsara Disco. Čechovov príbeh nešťastného Ivanova zasadila mladá poľská režisérka Agnieszka Olsten do kontextu poviedky Viktora Pelevina Život hmyzu. Ruská vyššia stredná trieda na úpadku sa tak ocitá v ¬dnešnej spoločnosti orientovanej na zisk a ¬úspech, kde choroba alebo zlyhanie nemajú miesto.

Nielen pre zaujímavý názov, ale aj pre široké možnosti interpretácie súčasného divadla si autori vzdelávacieho projektu Ako na divadlo vybrali z hlavného programu poľskú inscenáciu. Mladí poslucháči vybraných nitrianskych gymnázií, umeleckých škôl a umenovedných odborov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa „pustia“ do inscenácie Samsara Disco divadla Teatr Polski Vroclav a okrem návštevy predstavenia ich čaká analýza divadelných textov a diskusie s tvorcami a divadelnými kritikmi. Cieľom projektu Ako na divadlo, ktorý je už tretí rok súčasťou festivalu Divadelná Nitra, je neformálne, osobne, motivujúco a inšpirujúco vzdelávať mladých ľudí v oblasti súčasného divadla.

Nielen vážne témy súčasného európskeho divadla a vzdelávanie, ale aj oddych, zábava a hry prispievajú k príjemnej atmosfére festivalu. Aj v tomto roku sa rozšíri do ulíc na Divadelný jarmok, kde sa predvedú mnohé pouličné divadlá, hudobníci, ale aj rôzni umelci so svojimi interaktívnymi projekciami, happeningami a inštaláciami v duchu tohtoročnej témy „out of normal“. Vo festivalovej nálade budú počas sobotnej Bielej noci aj nitrianske múzeá a galérie. Deti si na svoje prídu pri rozprávkach, hrách a iných aktivitách na Festivale deťom. Nebudú chýbať ani jesenné chvíľky poézie, nočný Lampiónový sprievod, ohňová show a divadelné predstavenie pod Nitrianskym hradom. Predstavia sa aj amatérske a študentské divadelné súbory, teda Mladé divadlo v Nitre. V programe sprievodných podujatí festivalu sa nachádza aj celoročný projekt Darujem ti tulipán v podobe série workshopov, predstavení a výstav dokumentujúcich celoročnú spoluprácu a kamarátstvo slabozrakých a nevidiacich detí s vidiacimi deťmi.

Súčasťou programu sú aj Raňajky s… tvorcami inscenácií. Diváci a návštevníci festivalu budú môcť osobne podiskutovať s Alainom Platelom, Dimitrijom Krymovom, Rostislavom Novákom, Bélom Pintérom, Dušanom Vicenom, Rastislavom Ballekom, Slávou Daubnerovou či Agnieszkou Olsten.

Vstupenky na predstavenia hlavného programu si je možné objednať on-line na www.nitrafest.sk/vstupenky alebo telefonicky na 037/6524 875. Podrobné informácie možno nájsť na novej stránke festivalu Divadelná Nitra www.nitrafest.sk.

Divadelná Nitra

Zdroj: Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2010
Publikoval: Redakcia GREGI.NET