Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2010: Atmosféra festivalu Divadelná Nitra sa rozšíri do ulíc!

Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa ani v tomto roku nebude skrývať za múrmi kamenných divadiel. Návštevníci ho nájdu v uliciach na Divadelnom jarmoku, kde sa predvedú mnohé pouličné divadlá, hudobníci, ale aj rôzni umelci so svojimi interaktívnymi projekciami, happeningami a inštaláciami v duchu tohtoročnej témy „out of normal“. Festivalovou atmosférou budú počas sobotnej Bielej noci žiť aj nitrianske múzeá a galérie.

Deti si na svoje prídu pri rozprávkach, hrách a iných aktivitách na Festivale deťom. Predstavia sa aj amatérske a študentské divadelné súbory v Mladom divadle v Nitre. A napokon na Divadelnej Nitre nebudú chýbať ani jesenné chvíľky poézie, nočný Lampiónový sprievod, ohňová show a divadelné predstavenie pod Nitrianskym hradom. Spolu sa na 19. ročníku Divadelnej Nitry uskutoční 76 podujatí sprievodného programu, na ktorých vystúpi vyše 180 účinkujúcich.

Pouličné divadlá na Divadelnom jarmoku – Priestor na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra dostanú aj pouličné divadlá. V rámci hlavného programu sa na ulice presunie francúzska atrakcia Veľké mechanické divadlo Ateliérov Denino. Diváci priamo na Svätoplukovom nám. v Nitre zažijú atmosféru divadla so 700 divákmi bez toho, aby doň vstúpili. Stačí sledovať dianie v obrovskej krabici, v ktorej je ukrytá miniatúrna replika predstavenia s celým svojím dianím – životom v hľadisku, oneskorenými divákmi, technikmi, hercami a scénou.
Tento rok organizátori po prvý raz zverejnili výzvu na účasť pouličných divadelných produkcií z Čiech a zo Slovenska a do uzávierky výzvy (31. máj 2010) im prišlo

40 ponúk. Z nich do outdoorového divadelného programu Divadelného jarmoku vybrali 11 pouličných divadelných produkcií. Český Cirque Garuda porozpráva príbeh EN TO PAN – Kameň mudrcov pomocou interaktívnej projekcie, akrobatických choreografií, žonglérskych výstupov, živej hudby, ohňovej show a svetelných efektov. Na záver Lampiónového sprievodu čaká divákov jedinečná show Vzplanutie s horiacimi štvormetrovými bábkami českého Divadla Kvelb. Teatro Tatro a jeho Zázračný divadelný automat prinesie na začiatku jesene atmosféru zimných olympijských hier 2010 vo Vancouveri. O strach budú mať postarané diváci pouličného divadelného hororu na motívy najkrutejších Dobšinského povestí pod názvom Žena, Pánboh, Čertisko a sedem zakliatych v podaní nitrianskeho Starého divadla Karola Spišáka. Do Nitry sa zatúla aj Túlavé divadlo s predstavením Rómeo, Júlia a vírus.

Pouličné divadlá budú hrať aj pre deti. Priamo na uliciach budú malí aj dospelí diváci sledovať rozprávky – o odvážnom zajkovi (Divadlo Haaf), smutnom kráľovi (Harry Teater) či o dvoch nezbedných princeznách (Divadielko Svetielko pri Materskom centre Klokanček). Divadlo PIKI zahrá RozKrávku o mlieku, ktoré vyriešilo nielen žalúdočné problémy. Divadlo Úsmev prinesie deťom radosť klauniádami s pesničkami, ktoré naspievali známi slovenskí herci.

Mladí (v) Nitre – V rámci sprievodných podujatí venujú jeden deň (štvrtok 23. 9. 2010) organizátori festivalu prehliadke tvorby mladých nitrianskych divadelníkov, ktorí sa na javisku zamerajú na vážne problémy. Vzťahy a samota patria k častým témam rozhovorov mladých ľudí. Venujú sa im aj študenti Pedagogiky hudobno-dramatického umenia Katedry hudby PF UKF v Nitre a členovia z Občianskeho združenia JA a MY v predstavení Pelikáni v pustatine. Monumentálnu oslavu depresie má v podtitule absurdné pohybové predstavenie Etudy divadelného súboru ZASESMELENDVE. Súbor sa predstaví aj Príbehom laponského mlynára podľa predlohy fínskeho spisovateľa A. Paasilinnu známeho svojím smiešno-smutným panoptikom čudesných postavičiek žijúcich v nepoškvrnenej laponskej prírode. Zo severu sa vrátime späť na Slovensko k lenivým a zaostalým Ťapákovcom. Slovenskú klasiku si vybrali študenti IV. ročníka hudobno-dramatického odboru Súkromného konzervatória v Nitre.

Happeningy a performance – Neopakovateľné a neobyčajné zážitky prinesú na nitrianske ulice počas festivalu študenti Katedry intermédií a digitálnych médií Fakulty výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Využijú mestské centrum ako priestor pre svoje happeningy, veľké videoprojekcie, roboticko-kinetické objekty, abstraktné osvetlenia a performance. Na festival budú obyvateľov Nitry pozývať verejnými telefonátmi, ozvučia budovu na pešej zóne a presunú človeka cez celé mesto pomocou stoličiek. Pohrajú sa s budovou Divadla Andreja Bagara a zmenia ju prostredníctvom rôznych svetelných efektov na neidentifikovateľný objekt. Návštevníkov festivalu čaká pohľad na inštalácie rôznych objektov, ale aj živého človeka, ktorý bude vyrastať z budovy Kina Palace.

Biela noc – Počas sobotňajšej noci sa divadelná horúčka presunie do nitrianskych ulíc a do všetkých múzeí a galérií. Aj počas tohto ročníka sprístupnia verejnosti svoje výstavy Nitrianska galéria, Ponitrianske múzeum a Synagóga. Koncertovať sa bude na nádvorí Nitrianskej galérie, kde zahrá Martina Javor s kapelou v štýle folku, bluesu a nu-jazzu. V Ponitrianskom múzeu svoje umenie predvedie husľové duo, v Synagóge zaznejú židovské piesne známej skupiny Preßburger Klezmer Band. Počas Bielej noci sa uskutoční aj tradičný Lampiónový sprievod cez nitrianske centrum. O dobrú náladu sa počas neho postará Swingless Dixieland Jazz Band a počas sprievodu vyletia na Svätoplukovom námestí balóny šťastia.

Koncerty – Okrem jazzu, folku či klezmeru sa bude z nitrianskych ulíc ozývať aj rock, punk a afro-kubánske rytmy. Počas festivalu vystúpia nitrianska alternative-rock kapela Extense, rocková skupina Jamestown a punk rockové WC zdarma. Na historickom automobile budú koncertovať The Susie Haas Band a strhujúcu živelnú energiu afrických rytmov ponúkne česká skupina Marimba Mama.

Festival deťom – Festival Divadelná Nitra venuje najmenším Svet detských hier – víkendový blok workshopov a hier, ale aj prezentácií aktivít detí v oblastiach filantropie a ochrany kultúrneho dedičstva. Priamo na námestí pred Divadlom A. Bagara počas Divadelného jarmoku deti pobavia aj rôzne atrakcie – jazda na koni, chôdza na chodúľoch či maľovanie na tvár. V parku na Sihoti prebehne súťaž v púšťaní šarkanov.

Poeticky a filmovo – Poézia sa bude ozývať z Čitárne Starého divadla Karola Spišáka, kde sa uskutoční recitál laureátov Podìbradských dní poézie. V programe ho hľadajte pod názvom Na počiatku je slovo… Neoddeliteľnou súčasťou sprievodných podujatí je aj premietanie filmov. Tento rok budú štyri a premietať sa bude od soboty do pondelka. Krátky film slovenskej scenáristky a režisérky Kataríny Kerekesovej Kamene (2010) zavedie divákov do prostredia kameňolomu, ktoré sa zmení po príchode predákovej manželky. Na čudnú cestu Nórskom sa vydáme s lyžiarom Jomarom vo filme režiséra Rune Denstad Langla Na sever (2009). Slovenskú divadelnú scénu si priblížime uvedením dokumentárneho filmu Múry sú vysoké a hrubé (r. Juraj Johanides, 2010) o živote a tvorbe predčasne zosnulého Aleša Votavu, ktorý patrí medzi najvýraznejšie postavy našej scénografie. Záverečnou projekciou bude uvedenie francúzskej psychologickej štúdie o náboženskom fanatizme Hadewijch, medzi Kristom a Alahom (r. Bruno Dumont, 2009). Všetky filmy okrem dokumentu o Alešovi Votavovi, ktorý si diváci pozrú v Štúdiu Divadla Andreja Bagara, sa budú premietať v Aule Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Divadelná Nitra

Zdroj: Medzinárodný festival Divadelná Nitra 2010
Publikoval: Redakcia GREGI.NET