Korunovačné slávnosti 2010: Korunovali 13-ročného kráľa Ferdinanda IV., nikdy však nevládol!

Bratislava 5. septembra (TASR) – Slávnostné historické chvíle zažili dnes tisíce návštevníkov Korunovačných slávnosti v centre Bratislavy. Boli svedkami vernej korunovácie uhorského kráľa zo 16. júna 1947, ktorým bol 13-ročný Ferdinand IV.
Sprievod - Korunovačné slávnosti 2010 - Ján Vlk - Dreamwolf
Korunovčný sprievod – Korunovačné slávnosti 2010
Asi hodinovému autentickému korunovačnému obradu predchádzal príchod kráľovského sprievodu z Bratislavského hradu uličkami a námestiami historického centra mesta. Na koni sa hrdo niesol detský rytier aj jeho rodičia cisár Ferdinand III. s manželkou Máriou Annou Španielskou.
Mária Anna Habsburská - Korunovačné slávnosti 2010 - Ján Vlk - Dreamwolf
Mária Anna Habsburská – Korunovačné slávnosti 2010
So sprievodom v dobových kostýmoch boli vďačnými objektmi nielen pre domácich, ale aj zahraničných turistov, ktorí si raritnú udalosť zvečnili fotoaparátmi, mobilmi či kamerami.
Ferdinand III  - Korunovačné slávnosti 2010 - Ján Vlk - Dreamwolf
Ferdinand III – Korunovačné slávnosti 2010
Na Hviezdoslavovo námestie prišiel sprievod pochodovým tempom, ktoré vpredu udávali štyria bubeníci. Liturgický korunovačný obrad prebiehal na vyvýšenom mieste pred historickým Slovenským národným divadlom.
13-ročný Ferdinand IV  - Korunovačné slávnosti 2010 - Ján Vlk - Dreamwolf
13-ročný Ferdinand IV – Korunovačné slávnosti 2010
Davy ľudí sledovali, ako ostrihomský arcibiskup – prímas Uhorska odovzdal detskému kráľovi svätoštefanskú korunu a ďalšie korunovačné insígnie – meč, plášť, jablko a žezlo. Obrad sprevádzala chrámová hudba a spevy.
13-ročný Ferdinand IV  - Korunovačné slávnosti 2010 - Ján Vlk - Dreamwolf
13-ročný Ferdinand IV – Korunovačné slávnosti 2010
Nasledoval druhý akt korunovácie, keď mladý kráľ pasoval rytierov rádu Zlatej ostrohy, po ktorom zložil prísahu vlasti a sľúbil zachovávať celistvosť krajiny. To už prakticky nemohol dodržať, pretože kráľom sa nestal. Ferdinand IV. náhle zomrel (1654) na infekciu spôsobenú kiahňami vo veku necelých 21 rokov ešte za života svojho otca.
Korunovaný Ferdinand IV  - Korunovačné slávnosti 2010 - Ján Vlk - Dreamwolf
Korunovaný Ferdinand IV – Korunovačné slávnosti 2010
Táto vzácna história opäť ožila vďaka nadšencom z občianskeho združenia Korunovačná Bratislava. Už ôsmykrát uskutočnili spomienku na najvýznamnejšie obdobie v dejinách Bratislavy, keď bola takmer 300 rokov kráľovským i hlavným mestom Uhorska. Robia to so zámerom spoznávania histórie a budovania zdravého lokálpatriotizmu najmä medzi mládežou.
Korunovaný Ferdinand IV  - Korunovačné slávnosti 2010 - Ján Vlk - Dreamwolf
Korunovaný Ferdinand IV – Korunovačné slávnosti 2010
Predchádzajúce obrady sa diali na tradičnom mieste dávnej korunovácie v Dóme sv. Martina. Ten napriek mohutnosti má obmedzenú kapacitu, preto sa organizátori rozhodli pre otvorený priestor na Hviezdoslavovom námestí. A to bolo dnes veľmi zaplnené.
Pasovanie rytierov rádu Zlatej ostrohy - Korunovačné slávnosti  2010 - Ján Vlk - Dreamwolf
Pasovanie rytierov rádu Zlatej ostrohy – Korunovačné slávnosti 2010
Novinkou tohtoročných Korunovačných slávností je aj pripomienka histórie chorvátskeho osídlenia v Bratislave a okolí. Tomu bolo tematicky venované sobotné (4.9.) kvízové hľadanie korunovačného pokladu v meste. Tento zámer ukončí v pondelok (6.9.) kráľovská návšteva Chorvátskeho Grobu.
Korunovačný pahorok  - Korunovačné slávnosti 2010 - Ján Vlk - Dreamwolf
Korunovačný pahorok – Korunovačné slávnosti 2010
Súčasťou Korunovačných slávnosti bol trojdňový Bratislavský jarmok a dvojdňová medzinárodná konferencia Šanca pre Európu bez chudoby.
Salva - Korunovačné slávnosti 2010 - Ján Vlk - Dreamwolf
Salva – Korunovačné slávnosti 2010

© 2010, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zdroj: Agentúra TASR
Foto: Ján Vlk – Dreamwolf

Publikoval: Redakcia GREGI.NET