Kawasakiho ruža: Na Berlinale s veľkým úspechom, na Slovensku hneď za Avatarom!

Za najlepší film prvých dní medzinárodného festivalu Berlinale označil snímku Kawasakiho ruža režiséra Jana Hřebejka najväčší filmový server Indie wire po tom, ako v piatok otvoril hlavnú nesúťažnú festivalovú sekciu Panorama Special. Delegácia tvorcov filmu, v ktorej nechýbal ani predstaviteľ hlavnej postavy  Martin Huba, si vychutnala veľký aplauz 1200 divákov v jednej z najväčších berlínskych kinosál.

Podľa najprestížnejšieho filmového denníka Variety, je emóciami nabitá rodinná dráma jedným z najlepších filmov autorskej dvojice Hřebejk-Jarchovský a zároveň objav Berlinale, ktorá by určite bol aj ozdobou festivalovej súťaže. Variety rovnako vyzdvihol výkony celého hereckého ansámblu. Z neho sa jedine Ladislav Chudík do Berlína nevybral osobne s ohľadom na svoj zdravotný stav, jeho výkon však neunikol ani zahraničným kritikom.

„Na Berlinale a kdekoľvek inde ma najviac poteší, keď cítim, že film vyrazil publiku dych. A to sa, v istom zmysle, na projekciách Kawasakiho rùže, kde som bol, stalo,“ teší sa z úspešnej medzinárodnej premiéry režisér Jan Hřebejk. Na festivale v Berlíne bol so svojim filmom po prvýkrát. Napokon, Kawasakiho rúže je jeho prvý vážny film, a zároveň je to aj prvý film v rámci českej a slovenskej kinematografie, ktorý sa zaoberá stále veľmi ožehavou témou spolupráce s komunistickou tajnou bezpečnosťou formou strhujúcej rodinnej drámy. 

„Dúfal som, že film sa vďaka Berlinale dostane do povedomia celého sveta, ale že bude mať až taký úspech, nečakal nikto z nás. V rámci filmového trhu a kúpy do zahraničia je o neho obrovský záujem. Som v Berlíne a stále rokujeme,“ prezradil v tejto súvislosti producent filmu Rudolf Biermann.

Slovenskú premiéru mala Kawasakiho ruža deň pred Berlinale a za prvý víkend premietania v kinách sa stala druhou najnavštevovanejšou snímkou – hneď po megahite Avatar.  Videlo ju takmer 5000 divákov.  

Zdroj: JK
Publikoval: Redakcia GREGI.NET